Kapiteni Sandy mbron shefin e kuzhinës që refuzon të ngrihet nga shtrati

Klea

Kapiteni Sandy mbron shefin e kuzhinës që refuzon të ngrihet nga shtrati

Sezoni 9 i Poshtë Deck Mesdheut u shfaq premierë më 3 qershor. Falë një furnizuesi të paaftë, ekuipazhi u përball me kartën e parë të sezonit me mungesë furnizimesh, veçanërisht shampanjë, roze dhe verë të kuqe.

Natën e parë, shefi Stew Aesha Scott la në krye Elena Dubaich. Por pavarësisht se kishin ngrënë një darkë përrallore në orën 9:00, të ftuarit donin më shumë ushqim në mesnatë. Ata kërkuan djathë të pjekur në skarë, makarona dhe djathë dhe nachos me guacamole. Elena shkoi të zgjonte kuzhinierin Johnathan “Jono” Shillingford.

Disa nga ekuipazhi u befasuan kur panë Kapiten Sandy Yawn krahu kuzhinierit që refuzon të ngrihet për të bërë më shumë ushqim. Në fund të fundit, ai kishte pasur tashmë një ditë të plotë gatimi për të ftuarit, përveç ushqyerjes së ekuipazhit të Mustique. Ai duhej të ishte në kuzhinë në orën 7:00 të mëngjesit për të filluar mëngjesin, kështu që nuk kishte nevojë të zgjohej në mesnatë duke bërë nachos.

Shefi ka nevojë për gjumin e tij

“Duhet të zgjoj kuzhinierin,” vendosi Elena. “Më falni, shef, ata kanë porositur ushqim … Unë do t'ju ndihmoj, ne mund ta bëjmë së bashku.”

“Unë nuk mendoj kështu,” u përgjigj.

“Varkat në të cilat kam punuar më parë, nuk kam bërë kurrë ushqim për njerëzit e dehur,” vazhdoi Elena. “Ndihem i dërrmuar, kam nevojë për ndihmë … Unë thjesht mund t'i bëj djathë të pjekur në skarë dhe t'u them se kjo është ajo që kemi.” Pse jo?

Mund t'u sillni atyre patate të skuqura dhe salsa dhe t'u thoni: “Kuzhina është e mbyllur dhe kuzhinieri ka shkuar në shtrat”. Ata duhet të kuptojnë se ai duhet të zgjohet herët për të gatuar për ta.

Në vend që të vinte një kufi me të ftuarit, Elena premtoi djathë të pjekur në skarë dhe madje rekrutoi ndihmës Gael Cameron. Por ende e dërrmuar, ajo shkoi të zgjonte Jonon për herë të dytë.

“Nuk është përgjegjësia ime të gatuaj ushqim për të ftuarit,” arsyetoi ajo. “Jo vetëm që nuk jam në gjendje të siguroj kokteje për të ftuarit, por po më duket edhe sikur nuk mund t'i menaxhoj mysafirët. Sjellja egoiste e Jonos po më bën të dukem keq.”

“Kurrë mos e zgjo kuzhinierin”

Kur Jono nuk pranoi ende të ngrihej, Elena u përpoq ta fajësonte për këtë. “Shiko, arsyeja e vetme që u ktheva është sepse ky do të jetë një problem,” tha ajo. “Unë nuk dua që ju t'ia bëni këtë vetes për shkak të diçkaje të trashë të tillë.”

“Nuk po bëj asgjë. Nuk kam fjetur mjaftueshëm”, tha ai.

Në një rrëfim, Jono shtjelloi: “E urrej të zgjohem. E urrej… Kurvë, je budallaqe? Kjo nuk do të jetë një përvojë e mirë për ju.” Zotëri, a jeni mirë?

Episodi përfundoi me Elenën që u kthye në kuzhinë për të provuar të bënte djathë të pjekur në skarë ndërsa të ftuarit kërkonin më shumë pije. Por pamjet paraprake për episodin e ardhshëm treguan qartë se Sandy zbriste në mbrojtje të Jonos.

“Mos e zgjo kurrë kuzhinierin,” tha Sandy, duke e habitur Elenën.

Në një tjetër klip, vendasja sllovene u shfaq e tronditur. “Unë godita bythën time dhe gjithçka u bë rreth zgjimit të kuzhinierit,” qau ajo.

Below Deck Mediterranean transmetohet të hënën në 9/8c në Bravo.