Kandi Burruss provoi Ozempic por u largua kur nuk funksionoi

Klea

Kandi Burruss provoi Ozempic por u largua kur nuk funksionoi

Unë mendoj se Ozempic nuk funksionon për të gjithë. Real Housewives of Atlanta alum Kandi Burruss provoi ilaçin e modës për humbjen e peshës pasi e pa se funksiononte për disa nga shokët e saj. Por për fat të keq, ajo nuk bëri asgjë për të.

“Kam parë kaq shumë njerëz që po e provonin dhe po humbisnin peshë”, tha këngëtarja/kantautorja. Ajo shtoi se njihte një “ton” grash që humbën peshë me sukses me këtë ilaç, duke përfshirë ish-anëtaren e kastit të RHOA, Marlo Hampton.

“Kështu që unë thashë, ‘OK, do ta provoj këtë’,” tha Kandi. “[But] Unë nuk kam humbur peshë.”

Ozempic thjesht nuk pati efektin e dëshiruar

Fituesi i Grammy-t rrëfeu se kishte përdorur ilaçin “vitin e kaluar”. Kur ajo nuk po merrte rezultatet që donte, miqtë që kishin përdorur drogën mendonin se “diçka duhet të ishte në rregull” ose se ajo thjesht duhej të merrte një “dozë më të lartë”. Edhe mjeku i Kandit u hutua.

“Mjeku im tha: “Nuk e di se cili është problemi, nuk po e shoh këtë tek njerëzit e tjerë”, kujtoi ajo.

Në rast se jetoni nën një shkëmb, Ozempic është një ilaç i miratuar nga FDA i krijuar fillimisht për pacientët me diabet të tipit II. Ilaçi “mashtron” trurin që të mendojë se nuk jeni të uritur, duke shtypur oreksin dhe duke nxitur humbjen e peshës. Fatkeqësisht, Kandi nuk pa ndonjë ndryshim në oreksin e saj.

“Nuk ma frenoi oreksin,” shpjegoi ajo. “E di që disa njerëz thonë: “Oh, nuk mund të ha”. Jo unë! Po haja meze, një vakt të rregullt dhe ëmbëlsirë, mirë? Nuk më ndaloi asgjë.”

Lista e gjatë e personazheve publike që kanë humbur peshë duke përdorur Ozempic përfshin Oprah Winfrey, Kelly Clarkson dhe yjet e Real Housewives of New Jersey, Dolores Catania dhe Margaret Josephs.

“Kur sheh se funksionon për njerëzit e tjerë dhe nuk funksionon për ty, të bën në depresion,” ndau Kandi. “Të bën të ndihesh: “Çfarë nuk shkon? Pse nuk funksionon për mua?’”

Shtimi në peshë pasoi daljen nga RHOA

Themeluesi i Bedroom Kandi pranoi se fitoi peshë të konsiderueshme pasi u largua nga RHOA në 2023. “Unë po haja mirë, po jetoja mirë,” tha ajo. “Unë isha tashmë 10 kilogramë mbi peshën time të dëshiruar në krye të vitit. Por më pas, kur njoftova se nuk do të bëja më “Apiake”, haja ëmbëlsirë çdo ditë, bëja udhëtime, thjesht e jetoja atë.”

“Para se ta kuptoja, isha rreth 170 paund”, shtoi ajo. “Dhe nuk ishte e lezetshme.”

Që nga ndryshimi i zakoneve të saj të të ngrënit dhe kalimi në një produkt tjetër për humbje peshe, ajo ka filluar të marrë rezultate. “Po ndihem mirë,” thotë ajo.

“Ndërsa jam në turne,” tha ajo, “do të shfrytëzoj sa më shumë palestrat në hotele … do të stërvitem kaq shumë ditë në javë, do t’i përmbahem ushqimit të duhur dhe … do të shikoj se si ajo shkon. Kështu që unë jam i emocionuar. Lutu që të mund t’i përmbahem asaj!”

“Ka vite që ndihesha sikur isha vërtetë e hollë dhe e hollë”, përfundoi këngëtarja e Xscape. “Ka kaluar një minutë dhe do të doja ta shihja veten duke iu kthyer asaj, në veten time më të mirë.”

Të gjitha episodet e Real Housewives of Atlanta tani po transmetohen në Peacock.