John Fuda i RHONJ zbulon humbjen e peshës

Klea

John Fuda i RHONJ zbulon humbjen e peshës

Transformimet e mahnitshme nuk duhet të kufizohen vetëm tek zonjat Amvise të vërteta të Nju Xhersit. Xhon Fuda sapo zbuloi humbje të konsiderueshme në peshë dhe përdori platformën e tij për të diskutuar procesin dhe shëndetin e burrave në përgjithësi.

Anëtari i kastit të RHONJ vlerësoi gjithashtu mjekun e tij, u gëzua për rezultatet dhe inkurajoi të tjerët që të merrnin kohë për t’u kujdesur për veten e tyre.

John dëshiron të thyejë “stigmën” e burrave që kujdesen për trupin e tyre

John tregoi rezultatet e pabesueshme të peshës së tij 50 paund. Humbja e peshës në një intervistë ekskluzive për People.

“Si burrë, shumë herë, ju e harroni veten,” tha sipërmarrësi. “Ju po siguroni vazhdimisht familjen tuaj, që shpesh e vendosni veten të fundit. Ju humbni fokusin. Për mua, jeta pushtoi dhe ajo sapo arriti në pikën ku kuptova se e lashë veten të shkoja dhe më duhej të bëja diçka për ta trajtuar atë.”

“Burrat nuk flasin mjaftueshëm për këtë,” shtoi Bravolebrity. “Nuk jam i sigurt pse ekziston një stigmë e tillë për t’u kujdesur për trupin tuaj, por jam i lumtur që jam zëri i shumë burrave që nuk e thonë këtë, sepse është kaq e rëndësishme për ju psiqikisht dhe mendërisht.

John kishte një rutinë të rregullt palestër para Covid. Por stresi i pandemisë çoi në një sërë zakonesh të këqija.

Ai shpjegoi, “Ne po ndërtonim një shtëpi dhe mes kësaj, punës dhe fëmijëve, ndjeva shumë stres si ofrues. Dhe atë stres, po e ktheja në dhjamë. Do të dilnim për të ngrënë dhe fëmijët porosisnin mbeturina të gjetura dhe unë thjesht do të përfundonte t’i haja. Shumica e baballarëve po, apo jo? Dhe para se ta kuptoja, isha 230 paund.

Transformimi filloi me liposuksion në dhjetor 2022, pak para se John të filmonte ribashkimin e sezonit 13 të RHONJ me gruan e tij, Rachel Fuda. Kirurgu plastik i certifikuar nga Bordi Dr. Michael Ingargiola kreu procedurën për të bërë gati kamerën e klientit të tij.

“Ishte më i hollë, po – unë zbrita në rreth 195 paund – por nuk dukej sikur asgjë tjetër kishte ndryshuar,” tha John. “Ishte një lloj fillimi, por thjesht një fasho. Ajo në të cilën doja të përqendrohesha ishte më shumë shëndeti im holistik.”

Nuk bëhej fjalë vetëm për humbje peshe

Nga atje, ishte vendimi i John për të punuar me Jamie Gabel PA-C, një asistent mjek i certifikuar dhe drejtor klinik i Advitam në Klinikën Shafer në New York City. RHONJ dëshironte një program të përshtatur mirëqenieje të përbërë nga peptide dhe hormone të injektueshme. Ndoshta Gjoni mori një këshillë nga Margaret Josephs, e cila gjithashtu punoi me Gabel.

Gjoni donte të hiqte çdo stigmë nga procedura. Ai shpjegoi, “Unë e di se është si, ‘Kush dëshiron të jetë burrë dhe të thotë se je me testosterone?’ por nuk e kam problem ta them. Niveli i testosteronit të një mashkulli bie në moshën 30-vjeçare. Edhe pse jam vetëm 32 vjeç, receptorët e mi nuk ishin aty ku duhej të ishin. Pra, duke e zëvendësuar atë – dhe duke shtuar peptidet, të cilat më japin të gjitha hormonet që kam nevojë – ka bërë një ndryshim kaq të madh.”

Për të ndihmuar në humbjen e peshës, John mori gjithashtu injeksione semiglutide në korrik 2023. Por mjeku i tij theksoi se sistemi është shumë më kompleks sesa thjesht humbja e peshës.

“Kam më shumë energji, ndihem më i lëvizshëm, më i shkathët. Dhe unë kam qenë në gjendje të kthehem në një rutinë, e cila është ndoshta gjëja më e vështirë për t’u bërë, “Bravolebrity renditi rezultatet mbresëlënëse.

Ylli i RHONJ është i kënaqur me rezultatet

“Trupi i të gjithëve është i ndryshëm, por kjo me të vërtetë ka funksionuar për mua,” tha John. “Dhe nuk është vetëm ilaçi, është ajo që bëni gjatë kohës që jeni duke marrë ilaçin. Fillova të ha karbohidrate të pastra, si orizi kaf, dhe shtova sallatën, zarzavatet dhe proteinat. Po stërvitem më shumë. Unë jam duke pirë më pak, sepse kuptova se kur jeni duke marrë ilaçe, nuk doni të pini aq shumë. Kështu që ndryshoi shumë. Por gjithçka po shkrep në të gjithë cilindrat.”

“Është pothuajse si një mrekulli,” shtoi ylli i RHONJ. “Ndihem sikur jam 22, 23 vjeç.”

A do të ndajë John më shumë nga udhëtimi i tij i shëndetit në RHONJ? Ai ka qenë relativisht i papërfshirë, kështu që do të jetë interesante të shihet nëse kjo i jep atij një histori më tërheqëse.