Jen Shah

Klea

Jen Shah është e zënë me organizimin e shfaqjeve të modës me temë “Barbie” në burg

Jen Shah është e zënë me organizimin e shfaqjeve të modës me temë “Barbie” në burg

Jen Shah është duke u angazhuar në mënyrë aktive në jetën e burgut duke organizuar shfaqje të modës me temë “Barbie” pas hekurave.

Më 17 shkurt 2023, ish-Amvise të vërteta të Solt Lake City personaliteti filloi një burg 5-vjeçar, 6-mujor në burgun FPC Bryan në Teksas për pjesëmarrje në një mashtrim të përhapur telemarketing.

Jen Shah

Saktësisht një vit në dënimin e saj, Jen Shah50, ofron një reflektim mbi vitin e saj transformues në një pjesë ekskluzive për PEOPLE.

Xhen ndau ndikimin e rëndësishëm të terapisë, besimet e saj fetare dhe mbështetjen nga shokët e saj të burgosur. Për më tepër, ajo ndan mençurinë e dhënë nga burri i saj, Sharrief Shahme të cilin është e martuar për gati tre dekada dhe ka dy djem, Sharrieff Jr., 29, dhe Omari19.

Jen Shah

Shoqërues Jen’s narrativa është fotografia debutuese zyrtare e saj, e kapur në shtator në një konkurs flokësh me temë Barbie.

Jen Shah

Në imazh, Xhen, së bashku me shokun e burgosur Ashley Rhea Johnson (“AJ”), 37 vjeç, qëndron përballë një sfondi kuti Barbie. Ata janë të veshur me veshje tematike, me Shahun që mishëron “Adventure Barbie” dhe Johnson që përfaqëson “Slumber Party Barbie”. Johnson, me prejardhje nga Houston, Teksas, pranoi që imazhi i saj të paraqitet në këtë artikull.

Jen Shah

Më poshtë gjeni Jen’s letër e hapur e ndarë me PEOPLE:

“Kam një vit që jam larguar nga familja. Thellësia e dhimbjes sime është e paepur dhe e papërshkrueshme. Megjithatë, gjatë gjithë këtij procesi të dhimbshëm, Zoti e ka rritur ndjeshëm përulësinë, mirënjohjen dhe guximin tim. Me të hyrë në FPC Bryan, besova me gjithë zemër se askush nuk po vuante aq keq sa unë. E kuptova shpejt se kaq shumë gra janë këtu duke luftuar dhe kapërcyer rrethana shumë më të këqija se të miat. Elasticiteti i tyre më frymëzon dhe më përul vërtet.”

Ajo vazhdoi: “Duke pranuar se Perëndia vazhdon të më bekojë duke mos i bërë ballë mjedisit tim të mjerë dhe të paparashikueshëm; shprehja e mirënjohjes së sinqertë ka qenë mekanizmi im më efektiv i përballimit. Dëshpërimi dhe depresioni janë shoqërues që përpiqen të tërheqin vëmendjen time të pandarë çdo ditë. Lutja pesë herë në ditë ndihmon për t’i mbajtur larg këta dhe gjarpërinj të tjerë emocionalë. Unë jam shumë mirënjohës për aspektet e jetës sime që nuk më kanë lënë kurrë: Familjen dhe Besimin. Faleminderit Zot.”

Ajo shtoi, “Në lutjet e mia të përditshme, i kërkoj Zotit guxim për të kuptuar se jam i denjë për një shans të dytë. Nëpërmjet seancave dhe orëve të panumërta të terapisë që kam marrë, po gjej guximin të lë mënjanë frikën dhe fajin tim. Burri im më thotë çdo mëngjes se duhet të luftoj për lumturinë time. Ai tha se duhet guxim i paimagjinueshëm për të buzëqeshur dhe për të gjetur gëzim dhe të qeshur pavarësisht nga rrethanat e mia. Kjo foto është bërë gati tetë muaj pasi u dorëzova. Më në fund, këshillat e bashkëshortit tim u futën në zemrën time dhe gjeta guximin të buzëqeshja, të gjeja gëzimin dhe të qeshurën e vërtetë duke marrë pjesë në një konkurs për shfaqje flokësh Barbie si “Adventure Barbie”. Ekipi im i Barbie dhe unë mahnitëm kategorinë Real Hair Updo me një rutinë plotësisht koreografike në “Big Energy!” të Latto-s! Më solli kaq shumë gëzim kur buzëqeshja në fytyrat e shokëve të mi të burgosur. (Dhe po, ne fituam kategorinë tonë.)”

Xhen përfundoi, “Ka ende shumë gjëra që duhet të mësoj ndërsa jam këtu në FPC Bryan, jam mirënjohës që Zoti më ka dhënë një bazë më të mirë për të vlerësuar dashurinë dhe bekimet e tij të palëkundura për të luftuar për atë moment lumturie çdo ditë.”

Në mars 2021, Xhenpërkrah asistentit të saj Stuart Smithu kap dhe u përball me akuzat e komplotit për të kryer mashtrime me telekomandë në lidhje me telemarketing dhe komplot për të kryer pastrim parash.

Jen Shah

Fillimisht, Xhen mbajti pafajësinë e saj para prokurorëve federalë, madje duke u përpjekur që të hiqeshin akuzat në gusht 2021, një kërkesë që u refuzua përfundimisht. Sidoqoftë, deri në korrik 2022, Shahu ndryshoi qëndrimin e saj, duke u deklaruar fajtor. E dënuar fillimisht me 6.5 vjet burg, dënimi i saj u reduktua me një vit në marsin e ardhshëm.

Jen Shah

Gjatë dënimit të saj, Xhen shprehu keqardhjen, duke thënë: “Më vjen keq. Veprimet e mia kanë lënduar njerëz të pafajshëm. Dua të kërkoj falje duke thënë, po bëj gjithçka mundem për të fituar fondet për të paguar dëmshpërblimin.”

Jen’s vendimi për të pranuar fajësinë e befasoi atë Amvise të vërteta të Solt Lake City bashkë-yjet, të cilët e kishin mbështetur më parë. Pavarësisht mungesës së saj nga kasti, ata kanë vazhduar të flasin për Shahun në sezonin e katërt të serialit.

Jen Shah

Gjatë gjithë këtyre kohërave sfiduese, Jen’s burri ka mbetur një burim i vazhdueshëm mbështetjeje. Për ditëlindjen e saj të 50-të në tetor, ai arriti në 50 Jen’s miqtë më të ngushtë dhe familjen për të orkestruar një festë që e preku thellësisht deri në lot.

Jen Shah

Në një video të përzemërt të postuar në Instagramin e tij, Sharrief shprehu mirënjohjen, duke thënë: “Vetëm dijeni që Jennifer u mbush me dashuri dhe ajo u ngushëllua sot në këtë ditë të veçantë. Ne e vlerësojmë çdo person të vetëm që lutet për ne, që na ka dërguar mendime të bukura dhe që vazhdon të na dojë pa kushte. Ne të duam menjëherë.”

Jen Shah

Priya Chaudhry, Jen’s avokati, ka deklaruar se Xhen është “e vendosur të bëjë dëmshpërblim për ata, jetën e të cilëve ajo ka ndikuar”.

e Jen Shahut vendosmëria për t’i shëruar viktimat e saj dhe për ta kthyer jetën e saj është e palëkundur,” lexohej në një deklaratë për PEOPLE dhënë në shkurt 2023. “Ajo është e përkushtuar për të vuajtur dënimin e saj me guxim dhe qëllim, e nxitur nga dëshira e saj për të korrigjuar lëndimin që ka. ka shkaktuar dhe për të ndihmuar të tjerët në komunitetin e saj të ri.”

Chaudhry shtoi: “Rruga e saj përpara do të jetë e mbushur me sfida, por me dashurinë dhe mbështetjen e palëkundur të familjes dhe miqve të saj, Jen është e përgatitur të përballet me këto sfida ballë për ballë dhe të dalë nga kjo përvojë një person më i mirë që ka një ndikim pozitiv në të tjerët.”

Amvisat e vërteta të Solt Lake City mund të transmetohet i plotë në Peacock.