Jazz Jennings ndan humbjen e saj prej 70 lb, pasi pranoi keqardhjen për tranzicionin!

Klea

Jazz Jennings ndan humbjen e saj prej 70 lb, pasi pranoi keqardhjen për tranzicionin!

Jazz Jennings ndan humbjen e saj prej 70 lb, pasi pranoi keqardhjen për tranzicionin!

Unë jam Jazz yll Jazz Jennings ka rënë 70 paund në mes të kërkimit të saj të vazhdueshëm për shëndetin dhe fitnesin.

Jazz Jennings para dhe pas

Jazz Jennings

Jennings Së fundmi ka postuar një foto të saj në plazh, duke treguar suksesin e saj në humbjen e peshës për fansat dhe ndjekësit.

“70 paund më poshtë! Ndihem më i lumtur dhe më i shëndetshëm se sa kam qenë në vite”, shkroi aktivistja transgjinore në Instagram. “Kam ende një rrugë për të bërë, por jam shumë krenare që më në fund po marr hapat e nevojshëm për të përmirësuar mendjen, trupin dhe shpirtin tim.💜💜💜

Jazz Jennings

Reagojnë fansat

Jazz Jennings

“Shumë krenar për ty,” tha një person. “E di sa e vështirë është të jesh i sigurt dhe i përkushtuar ndaj humbjes së peshës. Ju jeni një frymëzim për shumë arsye për shumë arsye. Ti shko vajze !!!!”

Një përdorues tjetër tha: “Ti dukesh gjithmonë mahnitës, por i lumtur që ndihesh më mirë!❤️

Personaliteti i YouTube u dha ndjekësve një vështrim në regjimin e saj të fitnesit të enjten, duke postuar një selfie para stërvitjes në Instagram.

Jennings mbishkrimi i fotografisë – “Gati për stërvitje! E nisa ditën si duhet💪.”

Jazz Jennings

Mbështetja e familjes

Jazz Jennings

Në fillim të këtij muaji, Jennings ndau se familja e saj kishte qenë mbështetëse në angazhimin e saj për shëndetin dhe fitnesin. Ajo ka postuar një video teksa vraponte përkrah babait të saj, Gregut, i cili e brohoriste.

“Atje ajo është….JAZZZZ-i 2024” – @gregory_scott_4 Babai im është më i miri. Kaq mbështetëse dhe empatike”, ka shkruar ajo në mbishkrimin e klipit. “Faleminderit që jeni gjithmonë aty për mua. Tani më duhet vetëm të jem i qëndrueshëm në mënyrë që të arrij qëllimet e mia shëndetësore!🩷🩷🩷 Hapat e bebes💪

Jennings ka përdorur shpesh mediat sociale për të ndarë uljet dhe ngritjet e saj në lidhje me shëndetin.

Xhazi pendohet për tranzicionin

Jazz Jennings

Gjatë sezonit 8, Jazz Jennings u angazhua në një bisedë të thellë dhe të përzemërt me nënën e saj. Jazz ndau ndjenjat e thyerjes së thellë dhe një përpjekje për të përqafuar veten e saj të vërtetë. Skena ngriti pyetje në lidhje me ndikimin e trajtimeve dhe operacioneve hormonale gjatë gjithë jetës, të cilat synonin të modifikonin Jazz-it pamjen, mbi mirëqenien e saj emocionale dhe ndjenjën e vetvetes. Skena nxori në pah kompleksitetin dhe sfidat me të cilat u përball Jazz në rrugëtimin e saj.

Jazz Jennings

Jazz i shtjellon nënës së saj se ajo vazhdon të kthehet në “negative” dhe se “nuk mund të ikë [her] kokë.” Ajo shpjegon: “Thjesht nuk ndalet.”

Në përpjekje për të parandaluar prishjen, Jeanette u përpoq të qetësonte Jazz, i cili së fundmi kishte dalë në një takim me një grua në një episod, se gjithçka do të jetë mirë. “Është në rregull, më përqafo. Unë e di se çfarë po kaloni. Ne kemi qenë atje më parë”, thotë ajo.

Jazz Jennings

Jazz më pas zbulon të vërtetën, “Unë thjesht dua të ndihem si vetvetja, sikur kaq. Nuk më intereson”, tha ajo. “Gjithçka që dua është të jem i lumtur dhe të ndihem si unë, dhe nuk ndihem si unë kurrë.”

Jazz flat out i thotë asaj, “Unë nuk ndihem si unë, kurrë!”

Jeanette përpjekjet për të dekurajuar Jazz nga përfshirja në kërkim të tepruar të shpirtit, “Por sa më shumë të flasësh për veten, bëhet më e vështirë. Ju po gërmoni dhe kjo po ju bën të vendosni një xham zmadhues në atë që tashmë është e vështirë siç është. Kështu që kjo është e vështirë për ju, e di. Dhe ne nuk duam ta shtyjmë atë.”

Çrregullimi i shëndetit mendor

Në vitin 2021, Jennings zbuloi se ajo po luftonte me një çrregullim të ngrënies së tepërt, pasi kishte shtuar një “peshë të konsiderueshme”. Ajo postoi disa foto para dhe pas, duke treguar se kishte shtuar “pothuajse 100 kilogramë. në pak më pak se 2 vjet.”

Jazz Jennings

Pas operacioneve për ndryshimin e seksit, Jazz fitoi më shumë se 100 kilogramë për shkak të ngrënies së tepërt dhe çrregullimeve të ndryshme të shëndetit mendor. Shumë fansa e besojnë këtë xhaz’ Vaginoplastika e përmbysjes së penisit ishte shkaku i vështirësive të saj mendore.

Ajo i ka shkruar fotot: “Siç e keni vënë re shumë prej jush, gjatë viteve të fundit, unë kam shtuar një peshë të konsiderueshme”.

“Unë vuaj nga çrregullimi i ngrënies së tepërt, një sëmundje në të cilën jo vetëm jam i varur nga ushqimi, por e ha në sasi të mëdha.” Jennings vazhdoi. “Dhënia ime e tepërt, së bashku me një oreks të shtuar që përjetoj nga disa prej ilaçeve që marr, më kanë bërë të fitoj pothuajse 100 kilogramë. në pak më pak se 2 vjet. Unë po e postoj këtë foto sepse është koha që unë të trajtoj shtimin në peshë dhe të mbaj përgjegjësi.”

Jazz Jennings

Shoqata Kombëtare e Çrregullimeve të Ushqimit përcakton çrregullimin e zakonshëm të të ngrënit si një “çrregullim i rëndë, kërcënues për jetën dhe i trajtueshëm i të ngrënit”.

Jennings shkroi në atë kohë – “Unë jam gati të ndryshoj mënyrat e mia; Unë kam thënë se jam gati të kthej një gjethe të re, por tani po më mbarojnë pemët. Jam gati të marr iniciativën dhe të krijoj ndryshime pozitive kur bëhet fjalë për shëndetin dhe trupin tim. Unë kam një ekip të mrekullueshëm që më mbështet, si profesionistë ashtu edhe familja/miq, por në fund të fundit, unë duhet të jem ai i përkushtuar për të përmirësuar veten. E di që kam fuqinë për të humbur peshë dhe kam ndërmend të ndaj përparimin tim me të gjithë ju. Ju dua të gjithëve dhe faleminderit për mirëkuptimin e betejës që po luftoj për të fituar.”