Temptation Island Recap

Klea

Ishulli i tundimit Sezoni 5, Episodi 9 Përmbledhje

Ishulli i tundimit ishte një ndezës i ngadaltë këtë javë. Ishte koha për takimet e fundit, përpara se çiftet origjinale të ribashkoheshin në zjarrin e fundit. Ndërsa ne i thamë lamtumirë pesë prej beqarëve, tetë kaluan pak kohë vetëm dhe një natë, me partnerët e tyre të mundshëm. Këtu është gjithçka që ndodhi, në përmbledhjen tonë të sezonit 5 të Ishullit të tundimit, episodi 9.

Iluzionet e Parisit vazhdojnë

Paris Pedro (Foto nga: USA Network)

Ka diçka te Parisi që e bën televizionin fantastik të realitetit. Ndoshta janë iluzionet. Ajo thotë se nuk ka bërë asgjë të keqe, kështu që është e hutuar nga “sjellja f*ckboy” e Great. Paris më pas sqaron se nuk ka bërë seks gjatë kohës që merrte pjesë në eksperiment. Ja përgjigjja juaj se pse ajo nuk mund ta bëjë një lidhje të funksionojë! Duke u kthyer nga zjarri i parafundit, Tahjjic është i hapur. Ai dëshiron t’i japë asaj hapësirë. Kjo e zemëron Parisin dhe ajo rastësisht godet Sebastianin. Është një shpërthim i vogël i çuditshëm, për të cilin Tahjjic thotë se nuk ka “asnjë justifikim”.

Ndërkohë, Makayla e quan Hall “të dashurin” e saj në rrëfim. Djemtë më pas falënderojnë beqaret që i kanë ndihmuar në udhëtimin e tyre. Tani për tani, është lamtumira me Tia, Tamie dhe Abby. Great i thotë Tamie se do të jetë në kontakt, dhe fatmirësisht, nuk duket sikur Nafeesah dëgjon. Kjo mund të ishte kthyer në një dramë të minutës së fundit. Nga ana e vajzave, ata heqin qafe Christian dhe Majk. Ata në të vërtetë kanë qenë super të ëmbël gjatë gjithë kohës. “Nuk është një lamtumirë, është një lamtumirë më vonë,” thotë Majk. Ai është shumë i pafajshëm për këtë shfaqje.

Datat përfundimtare po zhvillohen

Përmbledhje e ishullit të tundimit
Great Ezihie (Foto nga: USA Network)

Great i thotë Nafisës se ai “gjithmonë e dinte” se ishte ajo. Ai fajëson problemet e tij të besimit për të folur me gra të tjera. Tingëllon bukur, por pasi i tha Tamie të priste thirrjen e tij jashtë, a mund të besohet? Diku tjetër, Roberto ka në zemër Vanessa-n. Ai është i sinqertë me Desiree, por ajo nuk është e sigurt. Ajo gjithashtu mendon se ai është përpjekur shumë herë të ndryshojë Vanessa, dhe disa njerëz thjesht nuk janë të pajtueshëm. Desi po flet më me kuptim se të dy në marrëdhënie, sinqerisht.

Vanessa nuk dëshiron të thotë se Rob duhet të shqetësohet, por pranon se “Bryce po vjen me të”. Zemra dhe mendja e saj po i thonë dy gjëra të ndryshme. Për mua, nëse ka ndonjë dyshim, nuk ka asnjë lidhje. Ju duhet të jeni të gjithë me njëri-tjetrin, në çdo kohë. Shkrimi është në mur. Pastaj është Kaitlin, e cila më në fund është e lirë nga prangat e Hall. Sebastiani e ka hedhur atë “për një lak”, pasi ai në fakt është i interesuar të eksplorojë lidhjen e tyre nga jashtë. Nuk e besoj, por më vjen mirë që Kaitlin po ecën përpara.

Messy Hall mund të shohë diçka të veçantë me Makayla dhe yada yada yada. E njëjta këngë, ditë tjetër. Pasi notoi me rrezet manta, ai thotë se ka kaluar “kohën më të mirë të jetës sime”. Rritu. Kjo është diçka që thonë adoleshentët. Nxirre kokën nga bytha, sallë, të lutemi.

Datat e darkës

Përmbledhje e ishullit të tundimit
Makayla Halstead dhe Hall Toledano (Foto nga: USA Network)

Ndërsa bie nata, shërbehet darka. Rob pranon se ka ende një “10% mundësi” që ai të largohet me Vanessa. Desiree ndihet sikur po lufton për vëmendjen e tij kundër të dashurës së tij. Dikush i thotë Sherlock Holmes se është pa punë, Desi e ka plasur! Marisela po kalon një përvojë shumë më të mirë me Kristian. Ai i thotë asaj se dëshiron që ajo të bashkohet me të në fluturimin e tij larg ishullit. Ai është i emocionuar për të parë se si do të ishin në botën reale, larg kamerave.

Ish-i i saj, Christopher, po shijon gjithashtu lidhjen e tij me Alexius. Ai priste të propozonte në fund të këtij eksperimenti, kështu që mbajti vigjilent. Tani, ai thotë se është i lumtur që Alexius shkatërroi muret, sepse ajo është një “mbretëresha e mahnitshme”. Mund të ketë në të vërtetë një marrëdhënie të fortë duke u formuar këtu. Për sa kohë që tiparet e personalitetit posesiv të Chris qëndrojnë larg. Një person tjetër që mendon se ka gjetur “përputhjen” e tij është Tahjjic. Ai me siguri ka ndryshuar melodinë e tij. Madje duket se kërkon falje që nuk ka vrapuar për të kontrolluar Parisin pas zjarrit. Teksa komenton fustanin e saj, Paris e pyet nëse do ta heqë. Më pas ata tërhiqen në dhomën e gjumit, sepse ajo që ne mund të supozojmë është një kohë seksi.

Çështjet e besimit të Kaitlin vazhdojnë me Sebastian. “A je af*ckboy?” e pyet ajo. Ai thotë se e ka kaluar atë pjesë të jetës së tij dhe është i hapur për një marrëdhënie të përkushtuar. Ende nuk e besoj, por do të shohim. Unë jam vërtetuar se kam gabuar më parë. Rrallë, por ndonjëherë. “Kam shumë për të kuptuar,” thotë Kaitlin. Oh, dhe me sa duket, Makayla po “bie në dashuri” me Hall. Por kush kujdeset për ata të dy në këtë pikë, apo jo?

Mëngjesin tjetër

Përmbledhje e ishullit të tundimit
Hall Toledano dhe Makayla Halstead (Foto nga: USA Network)

Nafeesah zgjohet në një humor të çmendur. Ajo ndihet sikur njihet e Madhe për një kohë të gjatë dhe dëshiron të largohet nga ishulli me të. “Jeta është në të vërtetë shumë e shkurtër,” paralajmëron ajo. Rob premton produksionin që nuk iu dorëzua tundimit. Ai dhe Desi nuk bënë seks, sepse kjo do të ishte gozhda e fundit në arkivolin e marrëdhënies së tij dhe Vanessës. A po mendon ende seriozisht të largohet me të? Ata thjesht nuk janë të drejtë për njëri-tjetrin.

Sebastiani pranon se “bisedat me jastëk dhe përkëdheljet”, së bashku me “gjëra të tjera” ndodhën gjatë natës në shtrat me Kaitlin. Megjithatë, ai është një zotëri dhe nuk do të zbulojë se cilat janë ato “gjëra të tjera”. Kaitlin tani është e fokusuar tek vetja, përpara zjarrit të fundit. Ajo dëshiron t’ia japë Hall-it dhe unë mezi pres ta shoh.

Pastaj është Hall, i cili “ndihet i natyrshëm” duke u zgjuar pranë Makayla. Ajo nuk ndihet më fajtore, por “kryesisht e emocionuar”. A është ndjerë ndonjëherë ajo fajtore? Apo thjesht kishte frikë se do të dukej si një prishëse e madhe shtëpie? Ndoshta kjo e fundit, pasi ajo ende ka disa shqetësime se do t’i thyhet zemra. “Gëzuar për t’u rritur,” thonë ata të dy në shtrat. Sikur të ishte vërtet kështu.

Temptation Island vazhdon të mërkurën në 9/8c në Bravo.