Jamie Foxx

Klea

Hebrenjtë duan që Jamie Foxx të anulohet për shkak të postimit të perceptuar ‘antisemitik’

Hebrenjtë duan që Jamie Foxx të anulohet për shkak të postimit të perceptuar ‘antisemitik’

Jamie Foxx kërkoi falje pasi postoi një koment në Instagram që shumë e konsideruan si “antisemitik”.

“Dua t’i kërkoj falje komunitetit hebre dhe të gjithë atyre që u ofenduan nga postimi im,” shkroi aktori në platformë të shtunën.

Jamie Foxx

Ai shtoi: “Tani e di që zgjedhja ime e fjalëve ka shkaktuar ofendim dhe më vjen keq. Ky nuk ka qenë kurrë qëllimi im.”

Fituesi i Oskarit vazhdoi të shpjegonte se çfarë donte të artikulonte kur postoi komentin e diskutueshëm.

Jamie Foxx

Ai shkroi: “Për ta sqaruar, unë u tradhtova nga një mik i rremë dhe kjo është ajo që do të thoja me ‘ata’ jo asgjë më shumë. Unë kam vetëm dashuri në zemrën time për të gjithë.”

Jamie Foxx

Dhelpra përfundoi duke përsëritur – “Unë e dua dhe mbështes komunitetin hebre. I kërkoj ndjesë më të thellë kujtdo që u ofendua. Asgjë veç dashurisë gjithmonë.”

Foxx’s Komenti origjinal ishte — “Ata vranë këtë tip të quajtur Jezus… Çfarë mendon se do të bëjnë me ty?! #miq të rremë #dashuri të rreme.”

Dhelpra u godit me reagime të kundërta, por disa njerëz e kuptuan pikën e tij.

Jamie Foxx

Një person u përgjigj – “Unë jam një avokat hebre që lufton antisemitizmin. Jamie Foxx postimi ishte një mesazh tmerrësisht antisemitik i rrënjosur në shpifjen klasike të gjakut dhe teorinë e konspiracionit anti-hebre”.

Përdoruesi shtoi: “Ai ka 16.7 milionë ndjekës. Nuk pres që ai të zgjerohet më tej.”

Jamie Foxx

Një tjetër shkroi: “Të shoh dikë si Jamie Foxx postimi i përmbajtjes antisemitike është një kujtesë e trishtuar se hebrenjtë nuk mund të ekzistojnë thjesht si shumica e të tjerëve. Gjithmonë do të ketë njerëz që na urrejnë.”

Jamie Foxx

Një ndjekës tjetër e perceptoi postimin ndryshe, duke shpjeguar: “Si ja Jamie Foxx postimi i lexuar si antisemitik? (Pyetje retorike). Është kaq e lehtë të mendosh nga përvojat e tua, por fjalë për fjalë, si një zezak i rritur i krishterë në Teksas, e di me të vërtetë se ai po fliste për miqtë dhe ndjekësit që ju tradhtuan juve jo judenjve.”

55-vjeçari mori përgjigje të përziera pasi postoi faljen e tij, por shumë fansa e vlerësuan deklaratën e tij.

Një person shkroi – “Gëzohem që e shoh këtë, fans i madh yt dhe nuk di se çfarë të mendoj për këtë postim, faleminderit për postimin e kësaj faljeje dhe fat të mirë në rimëkëmbjen tënde të vazhdueshme.”

Jamie Foxx

Dhelpra u rrit në një shtëpi të krishterë dhe ka treguar hapur për besimin dhe pikëpamjet e tij fetare për vite me rradhë.

“Unë jam rritur në kishë. Dua të them, kisha, çdo ditë. Kishë, kishë, kishë, kishë, “tha interpretuesi në një intervistë të vitit 2019 me Christian Post.

Ai tha gjithashtu se e kishte “të çuditshme” kur u diskriminua nga anëtarët e tjerë të kishës për shkak të ngjyrës së lëkurës së tij.

Ylli i “They Cloned Tyrone” shtoi: “Mendoj se kur pikërisht ajo fe, e cila supozohet të na çojë në një vend të bukur, bëhet një mjet për të ndarë, ja ku i lini njerëzit njëfarësoj [disillusioned].”

Dhelpra u bë titujt e fundit pasi pësoi një krizë misterioze shëndetësore. Ai më vonë shkoi në Instagram për të falënderuar fansat dhe ndjekësit e tij.

Ai shkroi një video: “Faleminderit një miliardë të gjithëve… ishte një rrugë e gjatë, por të gjitha lutjet njerëz të mëdhenj dhe Zoti më kaluan…”.