Frazat më ikonike nën kuvertë

Klea

Frazat më ikonike nën kuvertë

Si Poshtë kuvertës fansat e dinë, të shikosh ndonjë reality show është si të jesh në një shaka të madhe nga brenda. Ka pak gjëra më të kënaqshme sesa të dëgjosh diçka në jetën tënde të përditshme që të kujton një rresht të cituar nga emisioni yt, duke mërmëritur referencën nën zë dhe më pas të kesh dikë tjetër në dhomë që të fshikullojë për të të parë dhe për të thënë “omg, e shikon edhe ti?!”

Shfaqja e dashur e realitetit detar Bravo, Below Deck, nuk bën përjashtim kur bëhet fjalë për të qenë plot fraza tërheqëse. Nuk është vetëm argëtuese për t’u parë, por është plot me një rreshtim të paharrueshëm që fansave u pëlqen t’i përsërisin vazhdimisht. Le të hedhim një vështrim në disa nga frazat më ikonike të Poshtë Deck më poshtë.

“Unë jam më i çmendur se një pulë e mërzitur”

Kapiteni shumë i cituar Lee Rosbach është i mirënjohur për shumë epikë të tij me një linjë, dhe kjo shëmbëlltyrë gazmore është një prej tyre. Kush mund ta harronte kur kapiteni Lee bërtiti: “Unë jam më i çmendur se një pulë e mërzitur!” Kapiteni i nderuar i anijes e shqiptoi këtë frazë për të shprehur zemërimin e tij, dhe për pasojë fansat e Below Deck e thonë këtë gjithashtu kur janë të zemëruar për diçka në jetën e tyre të përditshme. Linja është aq e famshme saqë shfaqet edhe në mallrat e shitura në internet.

Ne do të imagjinonim që një pulë – ose dikush, me të vërtetë – do të ishte shumë i mërzitur nëse do të ishte, um, i inatosur. Në një farë mënyre, fakti që është një pulë dhe jo asgjë tjetër, thjesht e bën këtë thënie tepër qesharake. Gjithashtu, të gjithë e dinë se si është të jesh kaq i zemëruar saqë vetëm një shprehje qesharake mund të shpjegojë ndjenjën. Ne ju ndjejmë, kapiten Lee!

“Është kuverta ime tani, shoku djalë”

Kjo frazë u tha nga EJ Jansen në Sezonin 5 të Below Deck, por fansat tani e zbatojnë këtë kuotë për të gjitha llojet e situatave. Megjithëse EJ padyshim po i referohej një kuvertë jahti, fansat e ekskluzivitetit shkuan në Reddit për të shpjeguar mënyra të tjera se si ata përdorin citimin që definitivisht nuk përfshin një varkë

Për shembull, përdoruesi i Reddit tremens tha se ata përdorin këtë frazë ikonike, “fjalë për fjalë çdo herë që gruaja ime më lë vetëm në shtëpi”. Ky koment i shtyu përdoruesit e tjerë të shpjegojnë herët që duan të shqiptojnë frazën famëkeqe të EJ gjithashtu. Shumë menduan se “djali shok” është pjesa më qesharake e citatit. Është padyshim një nga frazat më ikonike Below Deck.

“Ju jeni një hajdut absolut i oksigjenit”

Deckhand Travis Michalzik nga Below Deck Mediterranean e quajti në mënyrë të famshme shefen Mila Kolomeitseva një “hajdut absolut të oksigjenit” kur ajo bëri një koment homofobik. Shefi Mila vuri në dukje shpimin e hundës së Travis-it dhe më pas shtoi se vetëm meshkujt homoseksualë kishin shpuar hundën. Shefi i kuzhinës shpjegoi se ajo nuk e mbështeste homoseksualitetin, duke vënë në dukje se nuk do të dëshironte të shihte dy burra të rritur duke u puthur. Kjo është në rregull, Mila, as ata nuk duan që ti të shikosh!

Travis u tërbua nga mendimet e Mila-s për homoseksualitetin. Siç tha ai, ai ndjeu se mendimet e saj për burrat homoseksual tregonin “mendimin e saj për njerëzimin”. Ai bëri të ditur se nuk i mbështeti komentet e saj dhe më pas e ndoqi atë duke e quajtur Mila “një hajdut absolut të oksigjenit”. Ishte një moment ikonik për shumë arsye dhe u dha shikuesve të Below Deck një frazë gazmore për ta shtuar në repertorin e tyre.

“Eat My Cooter”

Shefja Rachel Hargrove dha dorëheqjen gjatë sezonit të 8-të të Below Deck pasi dëgjoi kërkesat e një mysafiri charter që ajo i dukej qesharake. Pikërisht përpara se të largohej, ajo shqiptoi fjalën tashmë të famshme, “hani kofshën time!” Fansat tashmë e donin Rashelin, kështu që ata e pëlqyen veçanërisht këtë linjë gazmore. Ai përmbledh në mënyrë të përkryer atë që shumë prej nesh dëshirojmë t’u thoshim njerëzve kur ata na bëjnë të çmendur. Shefi mbresëlënës tani bën edhe video Cameo për fansat duke përfshirë linjën ikonike kur kërkohet.

“Unë jam aq serioz sa një atak në zemër”

Nuk ka njeri më të mirë për të përmbledhur listën tonë të kuotave sesa kapiteni i dashur Lee Rosbach. I njohur si një nga kapitenët më të egër ndonjëherë, kapiteni Lee drejtonte gjithmonë një anije të ngushtë dhe gjithashtu jepte komente gazmore për të. Siç u pa më lart, kapitenit i pëlqen një shëmbëlltyrë e mirë. Çfarë mënyrë më të mirë për të shprehur seriozitetin tuaj sesa të krahasoni ndjenjat tuaja me një atak në zemër?!