Fjalimet më të paharrueshme të jurisë së të mbijetuarve

Klea

Fjalimet më të paharrueshme të jurisë së të mbijetuarve

I mbijetuar Fjalimet e jurisë mund të bëjnë ose të ndërpresin një sezon. Tifozët duan të shohin pak gjakderdhje përpara se një i humbur të shpërblehet me çmimin e lakmuar miliona dollarësh. Gjatë 46 sezoneve të fundit, ka pasur disa fjalime të paharrueshme të jurisë. Disa anëtarë jurie përdorin kohën e fundit për të komplimentuar shokët e tyre të humbur që ia dolën deri në fund, të tjerë e përdorin atë për të arritur një gërmim të fundit.

Këtu janë fjalimet më të paharrueshme të jurisë në historinë e Survivor:

Corinne Kaplan – Gabon

Corinne Kaplan mbajti një nga fjalimet më të egra të jurisë së të gjitha kohërave në Survivor: Gabon. Vendasja nga Kalifornia u largua nga loja me ndjenja të tharta ndaj finalistes Jessica “Sugar” Kiper dhe ajo e bëri të ditur këtë gjatë deklaratës së saj përfundimtare. Ajo e grisi në copa shokun e saj të humbur, duke sjellë gjithçka nga statusi i saj i punës deri tek babai i saj i ndjerë.

“Sugar, ti je një e papunë, e pashkolluar, e rënduar në shoqëri,” filloi ajo. “E vetmja gjë që do të votoja për t'ju dhënë është një grusht ilaqet kundër depresionit, në mënyrë që askush tjetër të mos i nënshtrohet më të qarave tuaja të vazhdueshme. Ndoshta nëse keni disa, atëherë do të dukej pak më e sinqertë kur po qani për babanë tuaj të vdekur. Ju nuk e meritoni milionin.”

Fjalimi i Corinne mori komente të ndryshme nga fansat. Ndërsa disa fansa e panë fjalimin si “ikonë”, të tjerë e kritikuan atë për të shkuar shumë larg.

“Shiko është ikonë, por një gjë e tmerrshme për të thënë,” shkroi një fans në një temë të Reddit kushtuar temës.

“Ishte shumë larg [in my opinion]. Jam i zhgënjyer që e lanë atë fjalim të transmetohej”, u përgjigj një tjetër përdorues i Reddit.

Në një intervistë në Mars 2021 me Entertainment Weekly, Corinne foli drejtpërdrejt me fansat të cilët i kanë kërkuar të kërkojë falje për sjelljen e saj në shfaqje.

“Unë ende marr DM pothuajse çdo ditë nga njerëz që më urrejnë dhe kërkojnë falje. Dhe kështu, dëshiroj t'u drejtohem atyre në deklaratën e mëposhtme: Nuk më vjen keq për asgjë, “tha ajo për gazetën.

Reed Kelly – San Juan del Sur

Në finalen e Survivor: San Juan del Sur, Reed Kelly e krahasoi Missy Payne me një “njerkë të keqe” në fjalimin e tij legjendar të jurisë.

“Ju e keni paraqitur veten si figurë e nënës. Megjithatë, adhuruesit e trillimeve letrare klasike do të kuptojnë shumë shpejt se kush ishte personazhi juaj i vërtetë, që është njerka e ligë, në të vërtetë, e fisit”, tha ai. “Është gruaja e çuditshme që hyn dhe u bën kërkesa të gjithëve.”

Ai e mbajti fjalimin e tij me një buzëqeshje, ndërsa shokët e tij të humbur e shikonin të tronditur. Ishte një moment i shkëlqyer televiziv.

Spencer Bledsoe – Cagayan

Spencer Bledsoe ndau disa fjalë të ashpra për lojën e Yung “Woo” Hwang në deklaratën e tij përfundimtare. Studenti kritikoi besnikërinë e Woo-t ndaj Tony Vlachos dhe pyeti pse ai zgjodhi ta çonte Tonin deri në fund në vend të Bricjapit Kassandra McQuillen.

“Uu, kur shikoj lojën tuaj, nuk mund të mos e bëj këtë krahasim midis lojës tuaj strategjike dhe sjelljes së një qeni,” tha ai. “Dua të them, Toni ishte si zotëria juaj. Kur ai tha ulu, u ul. Kur ai tha fjalën, ju shkove dhe luajtët për të marrë”.

Oh. Fjalimi i Spencer ishte i egër, por nëse jemi të sinqertë, ishte ikonik.

Whitney Duncan – Paqësor i Jugut

Whitney Duncan përdori momentin e saj të fundit për t'i bërë të ditur finalistëve se si ndihet ajo personalisht për ta. Ajo e etiketoi Albert Destrade-n si i dobët, akuzoi trajnerin Wade se përdorte krishterimin si një taktikë manipulimi dhe e quajti Sophie Clarke “personin më nënçmues” që ajo ka takuar ndonjëherë. Bravo! Ky ishte një fjalim perfekt.

Dan Lembo – Nikaragua

Dan Lembo iu kundërpërgjigj Matthew “Sash” Lenahan në fjalimin e tij të fundit dhe ishte i paharrueshëm. Ai hodhi shumë ofendime ndaj Sashit dhe e thirri atë për thyerje të premtimeve.

“Unë mendoj se ju jeni një gënjeshtar. Unë mendoj se ju jeni një i rremë. Ti më ke thënë gjëra dhe kurrë nuk i ke respektuar ato. Mendoj se je pa kurriz, e urrej atë buzëqeshje. Mendoj se po të isha ti, unë [would] shko te doktori nesër dhe rregulloje atë sy, që të mos bësh më syrin.”

Ai nuk u ndal me kaq. Pasi i tha Sash-it, ai u zhvendos në Chase Rice. Ai e kritikoi të humburin se ishte paranojak dhe sulmues. Epik.