Finalja e sezonit 16 të RuPaul's Drag Race: Kush do të fitojë?

Klea

Finalja e sezonit 16 të RuPaul's Drag Race: Kush do të fitojë?

RuPaul's Drag Race Sezoni i 16 po mbyllet. Në finalen e madhe, këto mbretëresha do të tregojnë veten e tyre të mrekullueshme në skenë për herë të fundit. Pas kësaj, tre finalistët më të mirë do të kalojnë në modalitetin e konkurrencës, duke shpresuar të fitojnë titullin e Superstarit të Amerikës Next Drag. Oh po, ata gjithashtu do të jenë duking duke e nxjerrë atë për një çmim të lezetshëm prej 200 mijë dollarësh.

Nëse më pyet mua, Sapphira Cristál, Nymphia Wind dhe Plane Jane janë të gjithë meritorë për fitoren e këtij viti. Secili prej tyre ka talent, zemër dhe zgjuarsi që rrjedh prej tyre. Thënë kështu, unë mund të shihja gjithashtu dy nga këto mbretëresha që na vrisnin përsëri, përmes RuPaul's Drag Race All-Stars. Kjo lë një emër si fitues përfundimtar, të paktën për mendimin tim.

Megjithatë, ky kast i jashtëzakonshëm më ka shqyer, kështu që nëse do të mund të zgjidhja se si do të luhej finalja e sezonit 16, do të shkoja së pari me një këndim të trefishtë. Nëse mohohet, atëherë do të kisha Sapphira dhe Nymphia të shënonin një kurorëzim të dyfishtë. Megjithatë, asnjëra nga këto nuk do të jetë skenari ynë i dhënë, sepse asgjë nuk funksionon kurrë në favorin tim. Prandaj, ja kush mendoj se do të fitojë, duke filluar nga lart.

1) Sapphira Cristál

Nënë Sapphira është një profesioniste e përkryer. Prania e saj e lëmuar, e pjekur dhe edukative e bën atë vrapuesin më të mirë për mua. Sa i përket aftësive të saj në performancë, Sapphira komandon vazhdimisht skenën dhe kur ajo është duke punuar, të gjithë sytë janë tek ajo. Sipas mendimit tim, ajo është gjithashtu e preferuara e RuPaul.

Gjithashtu, është koha për një rrëfim. Kur Sapphira e luftoi atë në performancën e saj për sinkronizimin e buzëve në Break My Soul, e veshur me gjoks të zhveshur, protezë, të zbukuruar me xhufkë, unë vdiqa afërsisht 18 herë nga divani i dhomës sime. Ndonjëherë, e shikoj këtë klip pasi e gjithë shtëpia ime është zbrazur për një ditë. Më pas, duke kanalizuar një botim special të K-Mart Blue Light të Nënës sonë, do të nis rrobat e mia, duke u valëvitur si mbretëresha që jam kur askush tjetër nuk është i pranishëm.

Gjithsesi, për sa i përket guximit dhe vendosmërisë së pastër të Sapphira-s, është përtej nivelit të lartë. E shihni, kjo mbretëreshë u paraqit për herë të parë në audicion për këtë shfaqje në sezonin 5. Pasi kjo përpjekje për cast nuk arriti ta shihte atë duke siguruar një vend, ajo vazhdoi të audicionohej për 11 sezone të tjera. Kur filloi sezoni 16, përpjekjet e saj dhanë rezultat, pasi Sapphira më në fund mori koncertin.

Sipas mendimit tim, harku i historisë së Sapphira-s do të përfundonte më së miri tani me një fitore. Si mënjanë, unë gjithashtu mendoj se ajo do të largohet me titullin Miss Congeniality, por për këtë, ne thjesht duhet të presim dhe të shohim. Dua të them, mos i trego burrit tim, por ndonjëherë mund të gaboj.

2) Nimfia e erës

Dëgjo, unë do të rrëshqas dhe do të biem (dhe ndoshta edhe do të vdes) në lëkurën e bananes së Nymphia, ja sa e adhuroj këtë mbretëreshë ikonike. Nëse ajo nuk mund të barazohet për të parën me Sapphira-n, atëherë mendoj se ajo do të përfundojë në një të dytën shumë afër. Në tërësi, kjo mbretëreshë është e talentuar dhe e pëlqyeshme, dhe do të jem shumë e trishtuar kur ajo të mos jetë më në ekranin tim.

Nymphia është gjithashtu rrobaqepja më e mirë që kemi parë ndonjëherë në këtë konkurs. Përveç kësaj, ajo na ka treguar edhe dobësinë e saj, gjë që e ka bërë atë jashtëzakonisht të afërt. Kur Nymphia na zbuloi të gjithë monologun(et) e saj të brendshëm, të cilët e krahasonin veten me standardet e bukurisë që shohin njerëzit me ngjyrë, në krahasim me homologët e tyre të bardhë, unë u përlota. Pavarësisht nëse do të fitojë ose do të vendoset në vendin e dytë, kjo perëndeshë banane do të jetë përgjithmonë një sukses në sytë e mi.

E gjithë kjo u tha, nëse ajo me të vërtetë do të ishte e dyta, Nymphia ka karizmën për të vazhduar dhe për ta punuar më tej në RuPaul's Drag Race All-Stars. Prandaj, e di mirë se çfarëdo që të ndodhë, Nymphia do të mbetet e rezervuar dhe e bekuar duke ecur përpara.

Plane Jane

Nuk ka asgjë të qartë për Plane Jane. Ajo është e mrekullueshme dhe komike, dhe gjithashtu është përtej talentit, si në skenë ashtu edhe në dhomën e punës. Përveç kësaj, ajo e di se si të jetë një b*tch totale kur është e nevojshme. Në thelb, ajo është gjithçka që unë do të shpresoja të shihja ndonjëherë në një drag queen.

Edhe pse Plane Jane jep një hije të madhe, zemra dhe humori i saj janë po aq të fortë, kështu që prania e saj e bëri vërtet të mrekullueshëm këtë sezon. Ndonëse do të doja ta shihja Miss Jane nëse është e keqe për këtë arsye duke marrë fitoren, unë me gjithë zemër besoj se producentët duan që ajo të kthehet në All-Stars, duke e bërë sezonin 16 jo të sajin për të marrë. Në përgjithësi, mendoj se historia e saj nuk ka mbaruar së treguari, kështu që kudo që të shfaqet më pas, unë do të jem aty, duke e brohoritur.

Përsëri, jam shumë i lumtur që gabohem për të gjitha këto, sepse ky është vetëm një nga ato sezone ku të tre finalistët tanë janë përtej meritimit të titullit Superstar të Amerikës Next Drag.