Festimet më të mira të krenarisë së Bravo - Çaji i realitetit

Klea

Festimet më të mira të krenarisë së Bravo – Çaji i realitetit

Me Muaji i Krenarisë duke përfunduar deri në fund, doja të hidhja një sy në disa nga festimet më të mira të Bravo. Muaji veror i qershorit i është kushtuar në mënyrë tipike festimit dhe përkujtimit të komunitetit LGBTQ+. Muaji i Krenarisë u frymëzua për herë të parë nga trazirat e Stonewall, të cilat ishin një seri protestash për çlirimin e homoseksualëve në vitin 1969; në të gjithë botën, qytetet e mëdha si Londra, LA dhe Nju Jorku organizojnë parada të tepruara ku njerëzit janë të lirë të jenë vetvetja. Natyrisht, Bravo gjithmonë vë pak rrotullim mbi gjërat pasi ato shtojnë një dhunti shtesë.

Persianët morën Krenarinë

Përpara se të anulohej “Shahs of Sunset”, grupi mori pjesë në “Gay Pride” me flotën e tyre. Para paradës, Reza Farahan pati një shpërthim në një klub homoseksualësh në Lindjen e Mesme, Nur. Reza nuk ishte i emocionuar me notën dhe përfundimisht u nda me Asa Soltan Rahmati për përvojën e tij kur u rrit homoseksual. Skena ishte prekëse dhe hodhi dritë se sa e vështirë ishte për yllin televiziv me origjinë iraniane.

Edhe pse Reza nuk hipi në lundrim, Krenaria për Persianët ishte ende e mahnitshme. Çdo yll ndihmoi për të dekoruar notën me një sasi të madhe ari, sepse, siç e dimë, çdo gjë me shkëlqim ose markë e emrit zakonisht është si rrotullohej ky grup Persianësh. Ndoshta momenti më i rëndësishëm ishte kur drag queen pyeti Golnesa Gharachedaghi nëse këpucët e saj ishin Cavalli. Nëna u përgjigj: “Jo fëmijë, ata janë Zara”.

Stephen ka mbështetjen e Shtëpisë Verore

Oh, sa e doja Stephen McGee. Ai ishte Mbretëresha e Zemrave, fjalë për fjalë, dhe me të vërtetë i shtoi një dimension të veçantë shtëpisë së përbashkët verore. Stephen tregoi se rritja në Alabama me një familje konservatore ishte e vështirë. Ylli vuri në dukje, “18 vitet e para të jetës sime, unë isha i vetmi person homoseksual që njoha”. Gjatë një udhëtimi në shtëpi, ai u kërkoi prindërve të tij që të pranonin se ai ishte një burrë homoseksual. Stephen tha: “Natyrisht, ka gjëra në jetën time me të cilat nuk jeni dakord. Unë nuk zgjedh të jem homoseksual dhe kështu jam”. Fatmirësisht, prindërit e Stephen pranuan se kush ishte ai.

Në një moment festimi, kasti shkoi në New York City gay Pride për të mbështetur dhomën e tyre. Në krah të tij ishte Carl Radke, i cili kishte veshur një flamur ylber dhe pantallona të shkurtra shumëngjyrëshe. Ekzekutivi i Loverboy vuri në dukje, “Vendi ishte gumëzhitës. Më pëlqen të mbështes Stephen. Nuk ka rregulla në një ngjarje të krenarisë së homoseksualëve. Kjo është bukuria e saj!” Megjithatë, pasi Carl u emocionua pak dhe hoqi këmishën e tij, Stephen ndjeu sikur po merrte përsipër momentin.

Krenaria SUR

Çdo vit, Lisa Vanderpump krijonte kostume të përpunuara për krenarinë e Hollivudit Perëndimor. Mes veshjes së krahëve të engjëjve dhe uljes në një gotë shampanje gjigante, matriarku i Vanderpump Rules dinte të festonte me stil. Secili anëtar i ekipit kishte idenë e tij se çfarë do të thoshte Krenaria për ta. Tom Sandoval dikur tha se bëhej fjalë për “jeto dhe lëre të jetojë”. Scheana Shay, e cila shpesh këndonte Good as Gold gjatë paradës, zbuloi se “krenaria është fuqi”. Jax Taylor shtoi me mend: “Dashuri, barazi, kalim i mirë”.

Ariana Madix, e cila doli si biseksuale, ndau: “Krenaria për mua është një sfidë e gëzueshme”. Me partnerin e saj të biznesit për Something About Her, Katie Maloney shtoi: “Krenaria për mua do të thotë që ti përqafon kush je dhe si je. Dhe çdo gjë që ju bën të ndiheni si ju dhe të fuqizuar dhe ta zotëroni atë qind për qind.”

Krenaria RHOSLC

Meredith Marks ka qenë gjithmonë një mbështetëse e hapur e komunitetit LGBTQ+. Dizajnerja e modës ka ndarë një moment të bukur me djalin e saj, Brooks Marks dhe bashkëshortin, Seth Marks. Gjatë klipit, Meredith vuri në dukje se “djali i saj ka nisur rrugëtimin e tij kudo që e çon atë. E pranoj këtë në çdo nivel. E gjithë familja u mblodh për një fotosesion GLADD për të treguar mbështetje. Meredith tregoi se ajo ndjeu “GLADD ishte një organizatë e jashtëzakonshme që mbështet komunitetin LGBT dhe jam shumë e lumtur që munda të jem këtu”.

Pavarësisht se si festojnë yjet e Bravo, ata gjithmonë kujdesen të rrisin ndërgjegjësimin për komunitetin dhe betejat e tij, që është gjithmonë gjysma e betejës.