Ellen DeGeneres

Klea

Ellen DeGeneres pretendon se i është bërë top i zi në Hollywood pas skandalit të racizmit!

Ellen DeGeneres pretendon se i është bërë top i zi në Hollywood pas skandalit të racizmit!

Ellen DeGeneres u hap për “përjashtimin nga biznesi i shfaqjes” përpara një turme të shitur në West Hollywood's Largo në Teatrin Coronet natën e së mërkurës.

Ellen DeGeneres

DeGeneres prerë menjëherë në ndjekje në natën e parë të turneut të saj “Ellen's Last Stand…Up Tour”, për kënaqësinë e audiencës së saj prej 200 vetash.

“Unë thoja se nuk më interesonte se çfarë mendonin njerëzit e tjerë për mua dhe e kuptova… e thashë këtë në kulmin e popullaritetit tim.” DeGeneres tha, duke shkaktuar një valë të qeshura. “Është një humbje kohe e tillë të shqetësohesh për atë që mendojnë njerëzit e tjerë… Tani për tani shpresoj se po mendon, 'Kjo është e mrekullueshme, jam shumë i lumtur që jam këtu.' Por ju mund të mendoni, 'Le të shohim se si do të shkojë kjo'.”

Ellen DeGeneres

Në vitin 2020, BuzzFeed News raportoi se “Show Ellen DeGeneres” stafi kishte pretenduar se producentët ekzekutivë i kishin nënshtruar racizmit, sjelljes së keqe seksuale dhe frikësimit. DeGeneres kërkoi falje në transmetim dhe tre producentë kryesorë u pushuan nga puna. Ajo pranoi në atë kohë se ndërsa nuk ishte në dijeni të dinamikës toksike që po luhej në prapaskenë, ajo ishte “në një pozicion privilegji dhe pushteti dhe […] Unë marr përgjegjësinë për atë që ndodh në shfaqjen time.”

Ellen DeGeneres

Talk show fitues i Emmy-së nuk u tërhoq kurrë nga skandali dhe përfundoi në maj 2022, pas një serie 19 sezonesh.

Turneu i Fundit i Ellen…UpAtëherë do të qëndrojë në Largo deri në qershor DeGeneres do të shfaqet në San Diego, Washington State, Oregon dhe Bay Area.

Ellen DeGeneres

Te merkuren, DeGeneres i tha turmës se emisioni i saj do të regjistrohet për një speciale të Netflix, këtë vjeshtë.

Këngëtarja e humorit iu drejtua rënies së saj nga popullariteti pas skandalit, duke i thënë audiencës: “Çfarë mund t'ju them tjetër? Oh po, më përjashtuan nga biznesi i shfaqjes. Nuk ka njerëz të keq në biznesin e shfaqjes.”

“Vajza 'të jetë e sjellshme' nuk ishte e sjellshme,” DeGeneres vazhdoi. “Unë u bëra ky personazh njëdimensional që jepte gjëra dhe kërceu lart. A e dini sa e vështirë është të kërcesh në shkallët? A do të kërcente një person i keq në shkallët? Sikur ta mbyllja emisionin tim duke thënë, 'Shkoni tallni veten', njerëzit do të ishin befasuar këndshëm.

Ellen DeGeneres

DeGeneres e quajti veten një udhëheqëse të papjekur, e cila me të vërtetë “nuk dinte të ishte një shefe”.

“Unë nuk shkova në shkollën e biznesit. Unë shkova në Charlie's Chuckle Hutt. DeGeneres bëri shaka. “Shfaqja u thirr Ellen dhe të gjithë kishin veshur bluza që shkruanin 'Ellen' dhe kishte ndërtesa në pjesën e Warner Brothers që shkruante 'Ellen', por nuk e di se kjo do të thoshte se unë duhet të jem në krye.”

Ellen DeGeneres

Ajo iu referua anulimit të sitcom-it të saj të viteve 1990 pasi doli si homoseksual, duke komentuar: “Për ata që mbani rezultate, kjo është hera e dytë që më përjashtojnë nga biznesi i shfaqjes… Përfundimisht ata do të më përjashtojnë për për herë të tretë sepse jam i lig, i moshuar dhe homoseksual.”

“Unë po dhuroj gjëra…dhe kërceva, pastaj u tregova keq dhe nuk më pëlqeu përsëri,” vuri në dukje ajo për emisionin e saj dikur të njohur. “Ka ndikuar kaq shumë në egon dhe vetëvlerësimin tim. Ka ekstreme të tilla në këtë biznes, njerëzit ose ju duan dhe ju bëjnë idhull ose ju urrejnë, dhe ata njerëz disi janë më të zhurmshëm.”

Ellen DeGeneres

66-vjeçarja tregoi se së fundmi ishte diagnostikuar me osteoporozë dhe artrit dhe bëri shaka se “Rrota e fatit” ishte kthyer në një obsesion.

Ajo zbuloi se nëna e saj kishte demencë, duke tërhequr paralelisht një nënë-bijë kur shtoi se të dyja kishin humbur një ndjenjë të ngjashme identiteti.

“Dhe tani nëna ime nuk e di se ajo është nëna ime dhe unë po përpiqem të kuptoj se kush jam pa shfaqjen time.” DeGeneres tha.

Ellen DeGeneres

Turma dha DeGeneres një ovacion në këmbë në përfundim të grupit të saj, gjë që e shtyu atë të merrte pyetje nga anëtarët e audiencës.

Ellen DeGeneres

Një fans e pyeti nëse përvoja e saj pasi doli si homoseksual e kishte përgatitur për reagimin që mori gjatë rënies së “Shfaqja e Ellen DeGeneres”.

“Kjo ishte një gjë krejt tjetër,” u përgjigj ajo. “Kjo ishte si,” Çfarë po ndodh? Ishte kaq e dhimbshme. Nuk mund të fitoja perspektivë. Nuk mund të bëja asgjë për ta kuptuar veten se nuk ishte personale… Thjesht mendova, 'Epo kjo nuk është mënyra se si doja ta mbyllja karrierën time, por kështu po përfundon.'

“Sinqerisht, po bëj shaka për atë që më ndodhi, por ishte shkatërruese, me të vërtetë,” shtoi ajo. “Unë thjesht e urreja mënyrën se si mbaroi shfaqja. E dua shumë atë shfaqje dhe thjesht e urreja që hera e fundit që njerëzit do të më shihnin ishte kështu.”