Ekskluziviteti 90-ditor i të fejuarit po qarkullon në kanal

Klea

Ekskluziviteti 90-ditor i të fejuarit po qarkullon në kanal

Pakënaqësia është përhapur vazhdimisht mes tyre I fejuari 90 ditor fansat prej disa kohësh. Shikuesit duket se janë më të pakënaqur se kurrë, dhe të gjitha në mediat sociale janë ankesa për ekskluzivitetin dikur të dashur. 90 Day Fiancé ka tërhequr fansa të zellshëm për vite me radhë, por disa do të argumentonin se seriali ka arritur kulmin. Çdo sezon duket se tërheq më shumë kritika dhe komente nga fansat që dëshirojnë ditët e mira të vjetra të ekskluzivitetit.

TLC është e qartë se po bën shumë banka në ekskluzivitetin 90 Day Fiancé si një nga pronat e saj kryesore. Seriali dhe spin-off-et e tij ende tërheqin vlerësime të larta, kështu që për sa kohë që po fiton para, rrjeti do të vazhdojë të nxjerrë më shumë sezone. Por ekskluziviteti mund të jetë në një pikë kthese. Sa më gjatë do të tolerojë që TLC-ja të injorojë ankesat e tyre, baza e fansave të fortë të ekskluzivitetit?

Ka disa shenja se ekskluziviteti i të fejuarit 90 ditë ka kaluar kulmin e tij dhe shikuesit mund të presin që sezonet e mëvonshme të zhgënjejnë që këtu e tutje.

TLC po bombardon fansat me përmbajtje

Franshiza 90 Day Fiancé filloi me shfaqjen origjinale, 90 Day Fiancé, përpara se të zgjerohej me disa spin-offs. Në atë kohë, TLC do të transmetonte vetëm një shfaqje ekskluzive “bazë” 90 Day Fiancé në të njëjtën kohë. 90 Day Fancé, Happily Ever After?, Before the 90 Days, and The Other Way, u bënë katërshja më e madhe e ekskluzivitetit dhe TLC i shpërndau ato krah për krah, por një nga një.

Por kohët kanë ndryshuar, dhe shumë do të argumentojnë, jo për mirë. Së fundmi, TLC ka vërshuar fansat me përmbajtje ekskluziviteti. Ndërsa transmetohej Sezoni 6 i Para 90 Ditëve, rrjeti i befasoi shikuesit me një tjetër sezon të The Other Way, vetëm disa javë pas përfundimit të atij të mëparshëm. TLC po transmeton gjithashtu 90 Day: The Last Resort, dhe së shpejti do të rikthejë edhe sezonin 10 të të fejuarit 90 Day.

Pra, cila është arsyeja që TLC po na fusë kaq shumë në fyt të fejuarin 90 Day? Duket sikur rrjeti është i dehur nga sasia e madhe e përmbajtjes që ata kanë filmuar dhe nuk po hezitojnë ta hedhin atë menjëherë. Nuk është strategjia më e mirë e planifikimit, pasi shumë fansa janë ankuar për djegien e ekskluzivitetit. Mbyllja e shikuesve me përmbajtje po zbeh ekskluzivitetin dhe ul pritjet. Është e vështirë të emocionohesh për një sezon të ri kur je ende në mes të një sezoni tjetër.

Shikuesit janë rritur të mençur në truket e prodhimit

Në ditët e hershme, koncepti i ekskluzivitetit ishte i ri për fansat, ashtu si dhe historitë që po shihnin dhe mënyra se si TLC i prezantoi ato. Por tani, shikuesit janë kapur pas modeleve. Pas kaq shumë sezonesh, duket sikur i kemi parë të gjitha. Tifozët e guximshëm mund të dallojnë një gjuetar të Kartonit të Gjelbër ose një histori të peshkimit të mustakëve nga një milje larg (në rregull, mbase Beni dhe Mahogany na hodhën për një lak).

Shikuesit janë rritur gjithashtu të aftë për të dalluar truket e produksionit si situata të inskenuara dhe montazhe mashtruese, të cilat ekskluziviteti i të fejuarit 90 Day duket se po i bën gjithnjë e më shumë. Autenticiteti i ekskluzivitetit po rrëshqet shpejt, dhe kjo vetëm po i acaron më shumë shikuesit. Një shfaqje e mirë i bën fansat të hamendësojnë dhe i fejuari i 90 ditëve po dështon ta bëjë këtë.

Franshiza po largohet nga koncepti i saj kryesor

Pjesë e suksesit të të fejuarit 90 Day është se sa mirë është i përcaktuar koncepti i tij. 90 Day Fiancé u fokusua në procesin e vizave K-1, Para 90 Days u fokusua në çifte që nuk ishin takuar ende, dhe The Other Way paraqiti çifte ku partneri amerikan lëviz jashtë vendit. Të gjitha shfaqjet e ekskluzivitetit kishin kuptim dhe ishin të lehta për t’u ndjekur.

Megjithatë, diku përgjatë vijës, koncepti është turbulluar. Shumë prej anëtarëve të kastit amerikan në The Other Way në sezonet e fundit nuk duken të përkushtuar ndaj idesë së lëvizjes. Gjithashtu nuk ka shumë rimë apo arsye kur bëhet fjalë për kthimin e anëtarëve të kastit dhe shfaqjeve në të cilat ata kthehen. Për shembull, Pse Kenny Niedermeier dhe Armando Rubio janë rikthyer në një tjetër sezon të The Other Way, kur ish-shokët e tyre të aktorit, Jenny Slatten dhe Sumit Singh, u kthyen në Happily Ever After?

Sa më shumë që ekskluziviteti largohet nga koncepti i saj kryesor, aq më konfuz bëhet për t’u parë, sepse shfaqjet fillojnë të rrjedhin së bashku. Ky është veçanërisht një problem kur TLC transmeton shfaqje të shumta ekskluziviteti në të njëjtën kohë. Është e lehtë të ngatërrosh “Rruga tjetër” dhe “Përpara 90 ditëve” kur të dy shfaqin marrëdhënie jashtë vendit, shpesh me çifte që takohen për herë të parë.

Ndonëse shumë fansa nuk janë të gatshëm ta quajnë atë të heqë dorë nga ekskluziviteti i tyre i dashur, shumica ndoshta do të pajtoheshin se 90 Day Fancé nuk është si dikur. TLC e ka hedhur topin në më shumë se një mënyrë dhe sigurisht që është në rregull një rivlerësim.