Tucker Carlson

Klea

Donald Trump shpallet fajtor në gjyqin për paratë e heshtura … Bën histori si presidenti i parë që u dënua për një krim!

Donald Trump shpallet fajtor në gjyqin për paratë e heshtura … Bën histori si presidenti i parë që u dënua për një krim!

Në një vendim novator, Donald Trump është shpallur fajtor në gjyqin Hush Money, duke shënuar një moment historik si presidenti i parë që dënohet për një krim.

Tucker Carlson

Në një vendim historik, një juri e Nju Jorkut ka dënuar ish-presidentin amerikan Donald Trump për të 34 akuzat për falsifikim të të dhënave të biznesit, duke shënuar herën e parë që një ish-president shpallet fajtor për një krim.

Vendimi, i dhënë në një sallë gjyqi në Manhatan, ku Trump ishte në gjyq që nga 15 prilli, pa ish-presidentin të përballej me akuza në lidhje me një pagesë të parave të heshtura të bëra nga ish-avokati i tij Michael Cohen te ylli i filmit për të rritur Stormy Daniels gjatë javëve të fundit të zgjedhjeve presidenciale 2016.

Ndërsa kryepersoni i jurisë shqiptoi fjalën “fajtor” për çdo akuzë, Trumpulur në sallën e gjyqit, shikoi poshtë me sy të ngushtuar.

Pas 9.5 orësh diskutimi që filloi të mërkurën, juria mori vendimin e saj historik.

Pamja

Kjo bindje monumentale vjen në mes e Trump statusi si kandidati i supozuar republikan për president.

Duke iu drejtuar juristëve, gjyqtari Juan Merchan shprehu mirënjohjen për përkushtimin e tyre njëjavor ndaj çështjes, duke thënë: “Ju i dhatë kësaj çështjeje vëmendjen që meritonte dhe unë dua t'ju falënderoj për këtë.

Donald Trump

Pas largimit të jurisë, e Trump avokati, Todd Blanche, bëri një kërkesë për lirim, të cilën gjykatësi e mohoi menjëherë.

Në fjalimet e tij përmbyllëse në fillim të javës, prokurori Joshua Steinglass theksoi, “ligji është ligj dhe zbatohet për të gjithë në mënyrë të barabartë. Nuk ka asnjë standard të veçantë për këtë të pandehur”, duke i kërkuar jurisë që të mbajë Trump të përgjegjshëm.

Megjithatë, Blanche vazhdoi e Trump pafajësia, duke thënë: “Presidenti Trump është i pafajshëm. Ai nuk ka kryer asnjë krim”, dhe duke argumentuar se pagesat ndaj Cohen ishin legjitime.

Prokurorët paraqitën një pamje të ndryshme, duke pretenduar një “komplot të planifikuar dhe të koordinuar afatgjatë për të ndikuar në zgjedhjet e 2016”, me prokurorin Matthew Colangelo që pohoi, “Ishte mashtrim zgjedhor. E pastër dhe e thjeshtë.”

Donald Trump

Ndërsa Trump nuk u akuzua për komplot, prokurorët argumentuan se ai shkaktoi falsifikimin e të dhënave për të mbuluar një shkelje të ligjit të zgjedhjeve shtetërore, duke e ngritur kështu veprën nga një kundërvajtje në një krim.

Gjyqi, i shënuar nga dëshmi të bujshme, shfaqi Cohen, e Trump vetë-përshkruar ish-fiksues, dhe Danielsi cili dëshmoi për një takim seksual me Trump në vitin 2006. Dëshmitarë të tjerë përfshinin ish-punonjës të Shtëpisë së Bardhë, drejtues të Organizatës Trump dhe ish-botuesin e National Enquirer, David Pecker.

Stormy Daniels

Pavarësisht pohimeve të mëparshme se ai do të dëshmonte, Trump nuk mbajti qëndrim. Dëshmitari kryesor i mbrojtjes, Robert Costello, tërboi gjyqtarin me sjellje mosrespektuese gjatë dëshmisë së tij, duke nxitur kërcënime për përbuzje.

Cohen pranoi se gënjeu e Trump përfshirje në atë kohë, duke deklaruar se ai e bëri këtë për të mbrojtur ish-shefin e tij.

Michael Cohen u shfaq si një figurë kryesore në dënimin e fundit të ish Presidenti Donald Trump mbi 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit, me dëshminë e tij që ofron njohuri thelbësore për përfshirjen e Trump në pagesën prej 130,000 dollarësh për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels dhe skemën pasuese të rimbursimit.

Pavarësisht se u përball me një shqyrtim rigoroz të besueshmërisë së tij nga e Trump avokat, Todd Blanche, zbulimet e Cohen qëndruan të patundura. Duke pranuar të kaluarën e tij të gënjeshtrave, Cohen pranoi se ka mashtruar Trumpin dhe kompaninë e tij për 30,000 dollarë, duke nënvizuar rrjetin e ngatërruar të mashtrimit që rrethon pagesën për Daniels.

Donald Trump

Cohen detajoi një seri pagesash nga Trump gjatë gjithë vitit 2017, krahas parave të heshtura të paguara për Daniels, të cilat organizata e Trump i kategorizoi si pagesa për “shërbimet ligjore të ofruara”. Megjithatë, prokurorët e kundërshtuan këtë paraqitje, duke pohuar se nuk kishte një marrëveshje të tillë, një qëndrim i mbështetur nga provat dokumentare dhe dëshmitë e dëshmitarëve.

David Pecker, ish-botues i National Enquirer, konfirmoi rrëfimin e Cohen, duke dëshmuar për një takim të vitit 2015 me Trump dhe Cohen, ku ata kërkuan ndihmën e tij për të shuar historitë skandaloze të dëmshme për fushatën e Trump. Pecker zbuloi pagesat e bëra për individë të tillë si një portier dhe ish-modelja e Playboy Karen McDougal, që synonin të heshtnin akuzat e tyre.

Megjithëse Trump premtoi rimbursim për pagesën e McDougal, ajo nuk u materializua kurrë, siç u zbulua në një regjistrim sekret të bërë nga Cohen. Dëshmia e Pecker-it hodhi gjithashtu dritë mbi përfshirjen e tij në alarm Cohen te Daniels' histori në tetor 2016, mes pasojave nga publikimi i kasetës “Access Hollywood”, ku Trump bëri komente të turpshme për gratë.

Donald Trump

Blanche pretendoi se çeqet Trump lëshuar për Cohen ishin për shërbime ligjore legjitime, një pretendim që kundërshtohet nga dëshmia e Jeff McConney, një ish-zëvendës president i lartë në kompaninë e Trump. McConney vërtetoi se Cohen po rimbursohej posaçërisht për pagesat ndaj Daniels dhe të tjerëve, të mbështetur nga shënime të shkruara me dorë nga shefi financiar i kompanisë, Allen Weisselberg.

Mungesa e Weisselberg nga gjyqi, për shkak të një dënimi me burg lidhur me një akuzë për dëshmi të rreme, nuk e zvogëloi rëndësinë e tij. Dëshmitarët, duke përfshirë Cohen dhe McConney, theksuan rolin kryesor të Weisselberg në kërkimin e miratimit të Trump për shpenzime të rëndësishme.

Gjatë gjithë gjykimit, Trump u përpoq t'i cilësonte akuzat si të motivuara politikisht, duke pretenduar një komplot të orkestruar nga Presidenti Joe Biden. Pavarësisht përpjekjeve të Merchan për të ruajtur rendin në sallën e gjyqit, e Trump shkeljet e protokollit rezultuan në gjoba dhe paralajmërime për burgim të mundshëm.

e Trump aktakuza në mars të vitit të kaluar shënoi një moment historik të rëndësishëm, pasi ishte shkalla e parë e akuzave të ngritura kundër një ish-presidenti. Megjithatë, me çështjet në pritje në Uashington, DC, Gjeorgji dhe gjykatat federale, rezultati i betejave ligjore të Trump mbetet i pasigurt deri në zgjedhjet presidenciale.