Donald Trump

Klea

Donald Trump lëshon një paralajmërim mes bindjes “Mund t'i ndodhë kujtdo!”

Donald Trump lëshon një paralajmërim mes bindjes “Mund t'i ndodhë kujtdo!”

Ish president Donald Trump lëshoi ​​një mesazh paralajmërues për amerikanët, duke theksuar rreziqet e mundshme të përballjes me pasoja ligjore të ngjashme me të tijat. Ai sugjeroi se nëse ai mund të shpallej fajtor për falsifikimin e të dhënave për të fshehur një skandal seksual, atëherë çdokush mund të përballet me të njëjtin fat.

“Nuk bëra asgjë të gabuar, dhe sinqerisht, nuk u bë asgjë e gabuar – NDA-të janë standarde, të përdorura zakonisht dhe LIGJORE. MAGA2024!” Trump deklaroi në postimin e tij në Truth Social të premten.

Donald Trump

Donald Trump i dënuar

Siç u raportua të enjten, kandidati kryesor republikan i vitit 2024 u dënua për 34 akuza të krimit për falsifikimin e të dhënave të biznesit. Rasti sillet rreth një pagese prej 130,000 dollarësh për të heshtur yllin porno. Stormy Daniels para zgjedhjeve të vitit 2016.

Donald Trump

Daniels pohoi se Michael Cohen, e Trump Ish fiksuesja dhe tani dëshmitare kyçe, përdori “taktika të frikësimit dhe shtrëngimit” për të siguruar nënshkrimin e saj në një deklaratë që mohonte aferën.

Donald Trump paralajmëron amerikanët

Pavarësisht akuzave, Trump ka mohuar vazhdimisht çdo keqbërje dhe është deklaruar i pafajshëm. Pas vendimit historik, i cili e shënoi atë si ish-presidentin e parë në historinë e SHBA-së që u dënua për një krim, ai doli në platformën e tij të mediave sociale për të përsëritur qëndrimin e tij.

Donald Trump

Kontabilistja ime e quajti një 'Shpenzime Ligjore', në linjën 'të vogël' të përshkrimit të Librit, një 'Shpenzim Ligjor', i paguar hapur avokatit tim, në atë kohë një i akredituar plotësisht. Unë nuk kam qenë i përfshirë në atë emërtim, por si do ta kishit quajtur tjetër?” Trump i pyetur.

Donald Trump

“Ka qenë në fakt një SHPENZIM LIGJOR. Ky është i ashtuquajturi 'KRIM'. Për më tepër, gjyqtari nuk më lejoi të përdor, në asnjë formë, standardin MBËSHTETJA NË MBROJTJEN E KUSHTETIT (KËSHILLA E KUSHTETIT!),” shtoi ai.

“Avokati im, në atë kohë, bëri pothuajse gjithçka në lidhje me NDA (Marrëveshja për MOS-Zbulimin), dhe unë supozova se ajo që bëri ishte e saktë.” Trump ka përfunduar postimin e tij. “GJUETI SHTRIGASH! NËSE KJO MUND TË NDODHË ME MUA, MUND TË NDODHË KUNDËR!”

Trump ka thënë se vendimi i vërtetë do të jepet më 5 nëntor, kur do të zhvillohen zgjedhjet.

Robert F. Kennedy Jr. kritikon pas dënimit të Trump

Kandidati i pavarur presidencial Robert F. Kennedy Jr. kritikoi qasjen e Partisë Demokratike në një deklaratë në X, e njohur më parë si Twitter, pas vendimit historik kundër Donald Trump. “Strategjia e Partisë Demokratike është të mundë Presidenti Trump në sallën e gjyqit dhe jo në kutinë e votimit”, shkroi Kennedy. “Kjo do të rezultojë mbrapsht në nëntor.”

Donald Trump

A do të dënohet Donald Trump me burg?

Tani vjen dënimi dhe mundësia e dënimit me burg, e ndjekur nga një proces i gjatë apelimi. Ndërkohë, kandidati i supozuar presidencial republikan ende përballet me tre raste të tjera penale dhe një fushatë që mund ta kthejë atë në Shtëpinë e Bardhë.

Gjykatësi Juan Merchan tani përballet me sfidën për të vendosur nëse Donald Trump duhet burgosur. Secila nga 34 akuzat për krime mbart një gjobë deri në 5000 dollarë dhe një dënim me katër vjet burg. Dënimi i Trump është caktuar për 11 korrik.

Donald Trump

Donald Trump është dënuar për falsifikimin e të dhënave të biznesit, një krim i klasit E në Nju Jork, niveli më i ulët i akuzave për krime në shtet. Ky dënim parashikon një dënim të mundshëm deri në katër vjet burg. Megjithatë, vendimi përfundimtar i takon gjyqtarit dhe nuk ka siguri për këtë Trump do të përballet me kohën pas hekurave.

Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg nuk ka bërë të ditur nëse prokuroria do të kërkojë dënim me burg për ish-presidentin.