Dallas Cowboys Cheerleaders: Një retrospektivë në shfaqje

Klea

Dallas Cowboys Cheerleaders: Një retrospektivë në shfaqje

Përtej dyshimit, gjithmonë do të ketë futboll dhe tifozë. Këto dy gjëra janë sinonime dhe shkojnë dorë për dore, si gjalpi i kikirikut dhe pelte. Por me kalimin e madh amerikan, gjithmonë vjen një formë skandali. Të Dallas Cowboys Cheerleaders janë më shumë se vetëm disa gra të holla me flokë bjonde që kërcejnë përreth.

Ata janë shtylla shumë të arsimuara dhe shumë të motivuara të komunitetit, roli i të cilëve është të lartësojnë këdo me të cilin bien në kontakt. Siç mësuam nga ditët e para të Dallas Cowboy Cheerleaders Making the Team, Kelli Finglass nuk luan. Unë nuk kam asnjë problem me Kellin, ndryshe nga gjysma e Amerikës, me sa duket. Pra, kur hedhim një vështrim prapa në serialin kontrovers “Le të kujtojmë të jemi gati për zemrën”.

Le të fillojmë nga fillimi – Herët Dallas Cowboys Cheerleaders

Në vitin 2006, po dekoroja me kënaqësi dhomën time të konviktit UNC Charlotte dhe tabela ime e humorit DCC varej mes posterave të mi *NSYNC dhe Josh Hartnett. Shoqja ime e dhomës, Abby, në atë kohë, e pëlqente shfaqjen. Meqenëse ne kishim një televizor në atë kohë, përfundimisht u lidha vetë. Qindra vajza morën audicionin, por vetëm 45 u futën në ekipin e kampit stërvitor. Mes rinovimeve dhe veshjeve zbuluese, ishte një botë me të cilën nuk e njihja.

motra e DCC

Përgjatë serisë origjinale dhe ribërjes së Netflix, America’s Sweethearts: Dallas Cowboys Cheerleaders, shikuesve u tregohet për motrën, që përafërsisht përkthehet në një shoqe. Kishte nxitës të tifozëve të trashëguar, nënat e të cilëve brohorisnin në vitet 1970 ose 1980. Kryematriarkët, Kelli dhe Judy Trammell, dikur ishin yje të DCC më vete. Tani, personalisht, e kam të vështirë të besoj se çdo vit, të 36 gratë janë disi plotësisht mbështetëse për njëra-tjetrën. Thjesht duket se është shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Duhet të ketë pasur konflikte të brendshme dhe pakënaqësi mes disa prej anëtarëve.

Për shembull, Victoria Kalina, padyshim ylli kryesor i serialit (i vjetër dhe i ri), shpesh e gjen veten në dalje. Asnjëherë nuk u regjistrua ndonjë përleshje me gratë e tjera, por kishte tension të qartë. Edhe pse Vick u rrit me Kellin, mund të betohesha se trajneri nuk mund ta duronte atë disa ditë. Kelli e la të ruhej një herë gjatë sezonit të 14-të, kur theksoi: “Energjia e dhomës së zhveshjes ka qenë e mirë këtë vit” pasi njëra prej vajzave u shua për shkak të dehidrimit. DCC Alexandria Walker bërtet, “Kjo nuk është një familje!” ende i ndjek ëndrrat e mia.

Ironia e të luajturit 9 me 5 kur Cheerleaders Dallas Cowboys janë kaq të papaguar

Por ndërsa më dukej argëtuese, shikuesit e tjerë mbetën të tmerruar. Disa fansa të zemëruar të CMT e quajtën shfaqjen për shfrytëzimin e grave, duke akuzuar markën Dallas Cowboys se kishte pritshmëri qesharake për vajzat. Dhe ndërsa askush nga ne nuk e priste që gratë do të fitonin miliona, unë nuk prisja të mësoja se ato ishin vullnetare të bukura. Dukej paksa ironike që Dolly Parton ishte në shfaqjen e gjysmës së falenderimeve të vitit të kaluar dhe se ajo këndoi 9 me 5.

Ribërja e Netflix na tregoi se shumica e këtyre grave janë të sapodiplomuara ose që punojnë me kohë të plotë dhe si nxitëse të tifozëve gjatë natës. Kur u pyet se sa paguhen, një nga nxitësit e tifozëve, Kat, vuri në dukje se ajo paguhet ndoshta aq sa një punëtore e Chic-fil-A me kohë të plotë, përveçse ata marrin pushim të dielave!

Të njëjtat probleme, ditë e re

Unë isha më i emocionuar për të parë rinisjen e serialit pas lëvizjeve të MeToo dhe rasteve të ngacmimeve seksuale. Mendova se sa bukur do të ishte të shihja gratë që nuk zgjidheshin për madhësinë. Kjo ide e madhështisë u hodh menjëherë pasi dëgjova një gjykatës të vinte në dukje se një DCC ishte “fryrë”. Është e qartë se gratë ende përballeshin me të njëjtat çështje si vitet e mëparshme. E gjora Sophy Laufer u kap për bythë. Siç treguan dokumentarët, Sophy ishte në fushë kur një kameraman e përqafoi atë. Ndërsa ajo u përpoq të ngrinte akuza pas incidentit të prekshëm dhe të zemëruar, asaj iu tha se nuk kishte prova të mjaftueshme. Megjithatë, kameramani u ndalua menjëherë nga stadiumi AT&T.

Vendimi

Këto vajza punojnë me kohë të pjesshme nga shtatori në janar, duke supozuar se nuk do të kalojnë në play-off. A duhet të jetë paga e tyre më e lartë? Po. Por ka disa përfitime të mrekullueshme si uniforma me cilësi të lartë, ulëse të klasit të parë në avionë, qëndrime në hotele dhe udhëtime me pagesë. Ekskluziviteti i Cowboys është më fitimprurës në NFL, kështu që ata duhet të mbajnë paga të drejta dhe standarde pune. Për shumë, standardet e bukurisë janë arkaike, por ato nuk duhet të jenë të drejta. Është vizioni që ekskluziviteti i Cowboys vlerëson.

Por kjo nuk është ajo për të cilën ka qenë ndonjëherë shfaqja. E dua ose e urrej, seriali ishte një klasik kult që nxori në sipërfaqe disa emocione të përziera. Unë, për shembull, shpresoj që Netflix t’i japë serialit një sezon të dytë. Vetëm mbani mend: mos e njollos yllin.

Transmetoni “Sweethearts të Amerikës: Dallas Cowboys Cheerleaders” në Netflix.