Conor McGregor

Klea

Conor McGregor tërhiqet nga lufta me Michael Chandler

Conor McGregor tërhiqet nga lufta me Michael Chandler

Presidenti i UFC, Dana White zbuloi të enjten mbrëma se Conor McGregor nuk do të marrë më pjesë në përballjen e shumëpritur kundër Michael Chandler në UFC 303, të planifikuar për 29 qershor në Las Vegas.

Conor McGregor

McGregor (22-6) ishte i prirur të merrte skenën qendrore në ngjarje; megjithatë, atij iu desh të përkulej për shkak të një dëmtimi, duke shënuar kështu rastin e parë në udhëtimin e tij të shquar të UFC-së, ku ai e la mënjanë veten nga një luftë.

Në një ndryshim të shpejtë të planeve, ndeshja e re e titullit do të shfaqë një përplasje për titullin e peshave të lehta mes Alex Pereira dhe Jiří Procházka, siç konfirmohet nga White.

Conor McGregor

White zbuloi më tej dy ndeshje shtesë për ngjarjen: Diego Lopes kundër Brian Ortega do të shërbejë si ngjarje kryesore, ndërsa Carlos Ulberg hyn për t'u përballur me Anthony Smith në një përballje të peshës së lehtë, pas tërheqjes së Jamahal Hill për shkak të lëndimit.

UFC, nën drejtimin e White, kishte parashikuar një ngjarje rekord, me një portë të projektuar live që kalonte 20 milionë dollarë. Megjithatë, mbetet e pasigurt nëse do të përballet mes peshave të lehta McGregor dhe Chandler do të riplanifikohet.

Conor McGregor

McGregor35 vjeç, ishte në prag të rikthimit pas dëmtimit të tij të pafat në këmbë gjatë një humbjeje me TKO ndaj Dustin Poirier në korrik 2021. Që nga ndeshja e tij e boksit me Floyd Mayweather Jr. në 2017, McGregor ka hyrë në tetëkëndësh vetëm katër herë, me rezultate të përziera duke përfshirë dy disfata ndaj Poirier dhe një humbje nga Khabib Nurmagomedov në 2018.

Conor McGregor

Anulimi i ndeshjes së qershorit shënon një tjetër pengesë në sagën e vazhdueshme mes tyre McGregor dhe Chandler. Chandler, një ish-kampion i Bellator MMA, kishte ndjekur me zell një luftë me të McGregor që nga viti 2022. Edhe pse UFC konfirmoi rolet e tyre të trajnerit në serinë e realitetit “The Ultimate Fighter” në fillim të vitit 2023, u desh deri në këtë vit për të finalizuar një datë luftimi për shkak të pengesave të ndryshme.

Veçanërisht, McGregor's Situata çoi në një përçarje me ish-partnerin e UFC-së për testimin e drogës, Agjencinë e Shteteve të Bashkuara Anti-Doping (USADA), duke rezultuar në shpërbërjen e partneritetit të tyre. U shfaqën akuza që UFC-ja kërkoi t'i përjashtonte McGregor nga një kërkesë e detyrueshme testimi gjashtëmujore pas lëndimit, një pretendim i mohuar me forcë nga shefi i biznesit të UFC-së, Hunter Campbell.

Conor McGregor

Në dritën e këtyre ngjarjeve, UFC ka krijuar bashkëpunime me agjenci alternative për të menaxhuar protokollet e saj të testimit të drogës.

McGregor, me prejardhje nga Irlanda, ishte zotuar se do të iniconte “Kthimin më të madh në historinë e sportit” pas kthimit të tij në tetëkëndësh këtë vit. Megjithatë, një konferencë publike për shtyp e planifikuar për në 3 qershor në Dublin, me McGregor dhe Chandler, u anulua papritmas, duke ndezur spekulime në lidhje me fatin e ndeshjes së tyre.

Ndërkohë, Chandler38 vjeç, ka mbetur joaktiv që nga përballja e tij e kontestuar ngushtë me Poirierin në UFC 281 në nëntor 2022. Ndërsa shpreh interesin e shpejtë për ndeshjet e mundshme kundër Nate Diaz dhe titullarit të BMF, Max Holloway, planet e ardhshme të Chandler në UFC mbeten të pasigurta.