Cindy Barshop 'Duhej të rimësonte edhe gjërat themelore' pas kancerit të trurit

Klea

Cindy Barshop ‘Duhej të rimësonte edhe gjërat themelore’ pas kancerit të trurit

Real Housewives of New York alum Cindy Barshop u trajtua me disa çështje shumë të rënda pas largimit nga shfaqja. Pronari Completely Bare luajti në shfaqjen e suksesshme të realitetit televiziv gjatë sezonit të tij të katërt, por zgjodhi të mos kthehej.

Ndoshta Cindy pati pak ndikim gjatë qëndrimit të saj në TV realitet, por guximi dhe forca e saj përballë një diagnoze të frikshme të botës reale vlen të përmendet.

“Askush nuk është mirë pas kimioterapisë,” tha Cindy

Në prill 2022, Cindy u diagnostikua me Limfomë Primare të Sistemit Nervor Qendror (limfoma CNS). Me këtë sëmundje të veçantë, qelizat malinje pushtojnë indet limfatike të trurit dhe/ose të palcës kurrizore.

Cindy duroi dhimbje koke për muaj të tërë, por supozoi se ato ishin të lidhura me stresin. Megjithatë, sipërmarrësi i tha ekskluzivisht People se një incident gjatë një fluturimi në shtëpi ngjalli dyshime për çështje më të thella.

Ndërsa kthehej në shtëpi nga St. Barts në vitin 2022 me binjakët e saj Zoe dhe Jesse, Cindy-t iu ndalua të hipte në fluturim. Ekuipazhi i aeroportit besoi se ajo ishte e dehur.

“Po pija një birrë, nuk ishte gjë e madhe”, tha Cindy për publikimin e lajmeve. “Papritur, sigurimi i aeroportit erdhi tek unë dhe më tha: ‘Nuk të lejohet të largohesh, nuk po sillesh siç duhet.’ Unë as nuk e dija se çfarë bëra. Por ata menduan se isha jashtë. Ishte gjëja më e çuditshme.”

Cindy duhej të priste një ditë para se të udhëtonte

Cindy u kthye në aeroport të nesërmen dhe u lejua të udhëtonte. Por pronarja e banjës së lazerit pati një tjetër incident vetëm pak ditë më vonë në një event bamirësie me të fejuarin e saj, Jay Cardiello.

“Isha duke ngrënë peshkun tim me gishta, pastaj më ra të fikët. Të gjithë menduan se isha i dehur”, zbuloi Cindy. I fejuari i saj e çoi menjëherë në urgjencë.

Katër ditë më vonë, ajo u diagnostikua me limfomë CNS. Ajo ka një shkallë të mbijetesës pesëvjeçare prej 30 përqind.

“Unë u trondita nga diagnoza,” tha Howie Barshop, vëllai i Cindy. Ai foli gjithashtu për kujdesin për mbesën dhe nipin e tij në atë kohë.” Ata ishin të shkatërruar. Ata shkuan në shtrat duke mos ditur nëse nëna e tyre do të vdiste.”

“Ajo me të vërtetë nuk mund të bënte shumë veçse të shkonte në spital për trajtimet e saj dhe më pas të kthehej në shtëpi dhe të flinte,” shtoi Howie. “Kjo, në vetvete, ishte një punë me kohë të plotë.”

Kursi i trajtimit të Cindy përfshinte 15 medikamente të ndryshme dhe katër raunde kimioterapie. Por në fund të fundit, testet tregojnë se ylli i realitetit e mundi kancerin.

Megjithatë, Cindy u këshillua t’i nënshtrohej një transplanti autolog të qelizave staminale. Ai përfshin një dozë më intensive të kimioterapisë. Ai çrrënjos çdo problem të mundshëm, por e lë trupin të rraskapitur.

Cindy vuajti gjatë trajtimit

“Isha shumë i sëmurë pas kësaj. Trupi im ishte rraskapitur”, zbuloi ajo. “Nuk mund të qëndroja në këmbë dhe as të ulesha sepse kishin bërë kaq shumë kimioterapi në një periudhë kaq të shkurtër kohore. Isha i fryrë dhe i përzier gjatë gjithë kohës. Shtova 40 kilogramë dhe thjesht u ndjeva e tmerrshme.”

“Ishte një situatë e tmerrshme sepse truri im nuk funksiononte me kapacitetin e plotë,” shtoi Cindy për problemet njohëse që pësoi si rezultat i kimioterapisë. Edhe sot e kësaj dite, ish-ylli i RHONY viziton një psikiatër të NYU, i cili e stërvit me ushtrime për kujtesën dhe njohjen.

Cindy i vlerësoi “qëndrimet pozitive” dhe “dashurinë e pafund” të binjakëve të saj që e kaluan atë përmes “dhimbjes së rëndë” që i ktheu fjalët e tyre, “përmbys brenda natës”. Ajo tha: “Ata u ngritën për këtë rast dhe trajtuan çdo aspekt me dashamirësi dhe dhembshuri. Qindra puthjet dhe përqafimet e tyre më bënë të dëshiroj të shërohem dhe të përmirësohem.”

Në shkurt 2023, Cindy u shërua mjaftueshëm për t’u kthyer në punë me kohë të plotë. Ajo po përdor përvojën e saj personale me çështjet e grave pas kimioterapisë për të ndihmuar të tjerët.

“E urrej ta them, por askush nuk është në rregull pasi kalojnë kimioterapinë. Ju duhet të punoni trupin tuaj për të qenë përsëri super i shëndetshëm, dhe kjo është gjithashtu nga brenda”, tha ajo për menopauzën e hershme, thatësinë vaginale dhe mungesën e dëshirës. “Sapo të jeni gjallë, duhet të jeni të lumtur që të bëheni më të shëndetshëm dhe të ndiheni më mirë me veten.”

Jeta pas kancerit

Jeta pas kancerit është raundi i saj rraskapitës i vizitave te mjeku, MRI dhe analizave të gjakut. Sipas Cindy, puna “nuk është bërë kurrë”.

“Çdo ditë ndihem më mirë, çdo ditë ndihem më i zgjuar dhe më i vetëdijshëm dhe në pikën. E di që do të kthehem aty ku isha”, tha ajo.

Cindy po përdor platformën e saj dhe banjat e saj për të ndihmuar gratë të ndihen më mirë.

“Unë thjesht e di thellë në shpirtin tim se ka një arsye pse ndodhi kjo. Unë jam këtu për t’i ndihmuar gratë të përballojnë dhimbjet dhe sfidat e tyre dhe t’i ndihmoj ato të ndihen më rehat në lëkurën e tyre, “tha ish-Rhony.

Kapni Real Housewives të Nju Jorkut të dielave 9/8c në Bravo.