Cilat janë shfaqjet më të gjata televizive të realitetit?

Klea

Cilat janë shfaqjet më të gjata televizive të realitetit?

Shfaqje televizive ka pushtuar peizazhin mediatik në shekullin e 21-të. Ka kaluar plotësisht në rrjedhën e përgjithshme, me të gjithë nga Michelle Obama te Rihanna që pranojnë se kënaqen me zhanrin herë pas here.

Ndërsa jo çdo shfaqje televizive e realitetit ka qenë një hit, disa kanë zhvilluar ndjekje të ngjashme me kultin dhe kanë tejkaluar shumicën e shfaqjeve të shkruara.

Këtu janë disa nga shfaqjet më të gjata televizive të realitetit të të gjitha kohërave:

Keeping Up With the Kardashians (20 stinët)

Kur Keeping Up With the Kardashians doli në skenë në vjeshtën e vitit 2007, shumë njerëz e hodhën poshtë shfaqjen dhe vetë Kardashians si një modë. Por ata nuk mund të kishin gabuar më shumë. Gati dy dekada më vonë, Kardashians janë bërë një emër i njohur dhe KUWTK ka forcuar vendin e saj në historinë e kulturës pop. Shfaqja përfundoi në vitin 2021 kur familja vendosi vullnetarisht t'i jepte fund serialit. Ata vazhduan të luajnë në një reality show të ri të titulluar The Kardashians në Hulu.

Bachelorette (20 stinët)

Sinoffi Bachelor Bachelorette u transmetua për herë të parë në 2003 me të preferuarën e fansave Trista Rehn si zonjën kryesore. Shfaqja përfundoi sezonin e saj të 20-të në verën e vitit 2023 kur Bachelorette Charity Lawson tha “po” për një propozim nga Dotun Olubeko.

American Idol (22 stinët)

American Idol ka kurorëzuar superyjet që nga viti 2002 dhe është ende i fortë 22 sezone më vonë. Ndërsa jo çdo fitues i Idol ka arritur të ketë sukses të zakonshëm, disa të zgjedhur janë bërë legjenda të muzikës, duke përfshirë Kelly Clarkson dhe Carrie Underwood.

Big Brother (25 sezone)

Big Brother u shfaq premierë në verën e vitit 2000 në CBS. Sezoni i parë ishte një ëndërr totale e etheve, por fatmirësisht, shfaqja gjeti bazën e saj në Sezonin 2. Në vitin 2023, seriali festoi sezonin e tij të 25-të dhe kurorëzoi Jag Bains si fitues me një votim 5-2.

Bachelor (28 stinët)

Shfaqja hit ABC The Bachelor u shfaq premierë në mars 2002. Alex Michel, një 31-vjeçar i diplomuar në Harvard, ishte njeriu i parë që mori rolin e lakmuar kryesor dhe Chris Harrison ishte aty për ta ndihmuar atë gjatë rrugës. Pasi u tha lamtumirë 24 beqareve të kualifikuara, Alex zgjodhi të ndiqte një lidhje me 23-vjeçaren Amanda Marsh. Alex dhe Amanda, si shumë çifte që u takuan në emision, nuk përfunduan bashkë. Ata u ndanë pas gati një viti lidhje.

Seriali ka bërë një rrugë të gjatë që kur u shfaq për herë të parë mbi 20 vjet më parë. Chris dha dorëheqjen si prezantues në vitin 2021, pas reagimit të ashpër nga një intervistë që bëri me Extra, ku ai mbrojti konkurrenten Rachael Kirkconnell, e cila kishte marrë pjesë në një formal të vëllazërisë me temë antebelum në kolegj. Ish-Bachelor Jesse Palmer u bë nikoqir i ri në 2022.

Dancing With the Stars (32 sezone)

Një tjetër spektakël konkurues i ABC që i ka argëtuar shikuesit prej vitesh është Dancing with the Stars. Shfaqja filloi në 2005 dhe ka prodhuar 32 sezone deri më tani. Aktorja Xochitl Gomez ishte ylli më i fundit që mori në shtëpi trofeun Mirrorball.

Bota e vërtetë (33 stinët)

E cilësuar shpesh si shfaqja e parë e realitetit televiziv, The Real World ka prodhuar 33 sezone dhe ka ndryshuar përgjithmonë mënyrën se si ne e shikojmë dhe konsumojmë televizionin.

Gara e mahnitshme (36 stinët)

Kush nuk do të dëshironte të shikonte një garë nëpër botë? Seriali CBS The Amazing Race u shfaq premierë në shtator 2001 dhe është bërë një serial i vlerësuar nga kritikët. Konkursi i realitetit ka fituar 15 çmime Emmy dhe ka marrë 92 nominime.

Sfida (39 stinët)

Sfida ka qenë në transmetim që nga fundi i viteve '90. Seriali u shfaq për herë të parë në vitin 1998 dhe u promovua si një spinoff i shfaqjeve MTV Road Rules dhe The Real World. Reality show vë yjet e MTV kundër njëri-tjetrit në një seri garash në këmbim të çmimeve në para.

Survivor (46 sezone)

Sezoni 1 i Survivor u shfaq premierë në pranverën e vitit 2000. Riçard Hatch, vendas i Rhode Island, u bë i pari Sole Survivor dhe mori çmimin milion dollarësh. Seriali që atëherë ka prodhuar 45 sezone të tjera, secili më dramatik se i fundit. Sezoni 46 po transmetohet aktualisht në CBS.