Çfarë thanë bashkë-yjet e VPR për fotografitë e diskutueshme të Sandovalit të Tigerit

Klea

Çfarë thanë bashkë-yjet e VPR për fotografitë e diskutueshme të Sandovalit të Tigerit

Gjëja e fundit që me të vërtetë dua të bëj është të shkruaj një tjetër rubrikë të frikshme për të Tom Sandoval, por meqenëse jam aq i mirë në të, ndoshta një tjetër nuk do të dëmtojë. Unë, si shumica e shikuesve Bravo, i dua kafshët. Personalisht, unë qaj me videot e lezetshme të qenve dhe dhuroj çdo muaj për WWF. Si të tjerët, unë nuk vesh lesh dhe nuk blej ndonjë gjë të testuar te kafshët.

Nëse nuk jetoni nën një shkëmb, shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm për kurthe turistike që u ofrojnë mysafirëve mundësinë për të luajtur me tigrat e vegjël. Megjithatë, shumë mund të mos e kuptojnë vërtet se shumica e këtyre kafshëve janë lënë pas dore rëndë në emër të fitimit të parave. Fut Tomin dhe pamjet e tij të fundit që tregojnë Rregullat e Vanderpompës ylli që bie në kurthin turistik.

Sinqerisht, jam i befasuar që Lisa Vanderpump nuk e ka problem këtë. Nëse Scandoval nuk do ta anulonte atë, me siguri, fotot dhe videot e diskutueshme të tigrave të Tom Sandoval do ta bënin punën.

Ekziston një Mbret i Ri Tigër në qytet

Javën e kaluar, pamjet e udhëtimit të Tomit në një kopsht zoologjik në Tajlandë bënë xhiron e Instagramit. Videoja dhe fotot shfaqnin këngëtaren 40-vjeçare duke ndërvepruar me tigrat. Ndërsa Sandy u ul këmbëkryq, ndjekësit shikonin se si një tigër i robëruar u urdhërua të vendoste putrat e tij mbi supet e yllit të Vanderpump Rules. Një tjetër klip tregoi gjithashtu Tomin duke ushqyer kafshën përmes një gardh.

Askush nuk po mashtrohej nga Zen Sandoval i ri, me shumë që e thërrisnin atë për përqafim të mizorisë së kafshëve. Tom dukej i vetëkënaqur ndërsa u ul i veshur me nuanca të zeza në tokën e thatë të dheut. Ai nuk dukej i mërzitur që ndjekësit e shumtë donin t’i shqyenin kokën, për të mos përmendur ndoshta tigrin të rënduar. A nuk i tha njeri Tomit se bërja e shkrepjeve magjepsëse me dy tigra është kaq e viteve 1980?

Marrja e James Kenedit

James Kennedy ishte një nga bashkë-ylltarët e parë të Vanderpump Rules që iu kundërpërgjigj fotografive të tigrave të Sandoval, duke marrë parasysh komentet duke theksuar se Tom ishte “Vetëm një krimb? Tani pa mustaqe? DJ-it e gjeti videon shqetësuese ndërsa shtoi, “Unë kurrë nuk do të shkoja në një vend si ky, …… Le të vrapojnë të gjithë të lirë !!? Gjithmonë e kam gjetur këtë mizore dhe kaq të trishtuar.”

Që nga transmetimi i Tiger King në vitin 2020, është nisur një fushatë e re për të mbrojtur këto kafshë që mbahen robër dhe të detyruar të jetojnë një jetë jashtë habitatit të tyre normal.

Ylli i dytë i Vanderpump Rules që ia ktheu duartrokitje ishte Lala Kent, e cila gjithashtu shkroi në Story-n e saj në Instagram për të ndarë, “Jam e tmerruar nga fotografia që anëtari i kastit tim bëri me një tigër në robëri. Kjo temë më ka qenë afër zemrës për shumë vite.”

Siç e ka bërë të qartë Lala, ajo ka qenë prej vitesh një mbështetëse e zjarrtë e PETA-s, duke theksuar: “Ajo që maskohet si ‘argëtim’ dhe ‘cool’ është në fakt abuzim me kafshët. Është zemërthyer. Unë kam bërë zhurmë për edukimin tuaj, dhe ja ku jam për t’ju thënë përsëri… Mos mbështetni vende si ky.

Aktivistja e hapur, Lala ka luajtur edhe në një reklamë të titulluar “Liro Orkat” me Ariana Madix. dhe Scheana Shay. Lala gjithashtu nuk është dorëzuar në shënjestrimin e saj të SeaWorld dhe ndihmën për të shtyrë parkun akuamarin për të liruar orkën e tyre, Corky. Mjerisht, parku i temave është ende i palëkundur dhe i kapur kafshët e tij detare të paligjshme.

PETA peshon

Nuk është për t’u habitur që PETA postoi përmbajtjen e saj duke vënë në dukje se Tom ishte një “Budalla Vanderpump”. Deklarata e organizatës për të drejtat e kafshëve konfirmoi arsyen pse Lala dhe James ishin kaq të mërzitur për fotot dhe videot e yllit të tyre. PETA u përpoq të turpëronte publikisht Tomin duke edukuar ndjekësit teksa titronin videot e tij çnjerëzore, duke shkruar, “Macet e mëdha abuzohen dhe vuajnë në vrima të ferrit si këto – ato i përkasin botës së egër!” Është e qartë se shumica e njerëzve e kuptojnë se kafshët nuk janë të destinuara për qëllime argëtimi, por duket sikur Tom ose nuk ishte i vetëdijshëm ose sinqerisht nuk e kishte marrë asnjë mallkim.

Veprat e mëdha si Ringling Brothers ndaluan së përdoruri elefantët e tyre të famshëm në 2016-ën, dhe megjithëse SeaWorld ka një rrugë të gjatë për të bërë, ata përfunduan programin e tyre të mbarështimit të orkave në 2016-ën dhe filluan të ndalojnë shfaqjet drejtpërdrejt pasi shumë trajnerë u lënduan ose u vranë.

Tomit i mungon çdo lloj mençurie, por të gjithë, madje edhe njeriu pas Scandoval, mund të ndryshojë. Duke u thirrur, ka shpresë se ai mund të përmirësojë veten dhe të bëjë zgjedhje më të arsimuara kur udhëton nëpër botë. Një gjë është e sigurt: Tom nuk është showman-i më i madh.