Burri i RHOBH Newbie, Marcellus Wiley, akuzohet për përdhunim

Klea

Burri i RHOBH Newbie, Marcellus Wiley, akuzohet për përdhunim

Paralajmërim për shkaktimin: Ky artikull përfshin diskutimin e sulmit të dyshuar seksual, me detaje dhe përshkrim të takimit të marra nga padia e paditësit.

Disa lajme tronditëse kanë dalë këtë javë, pasi Marcellus Wiley akuzohet për përdhunim. Burri i të resë së RHOBH, Annemarie Wiley, Marcellus akuzohet se ka përdhunuar një studente të Universitetit të Kolumbisë gjatë kohës së tij në shkollë. Marcellus është planifikuar të shfaqet në episodet e ardhshme të Amvisat e vërteta të Beverly Hills Sezoni 13, por roli i tij tani mund të reduktohet për shkak të kësaj padie.

Viktima pa emër – e cila tani shërben si profesoreshë e Ivy League – akuzon Marcellus se e kishte sulmuar atë në vjeshtën e vitit 1994. Marcellus dyshohet se e detyroi veten mbi viktimën në dhomën e saj të konviktit, i shpërfilli kundërshtimet e saj verbale dhe i vodhi virgjërinë. Ky sulm i supozuar e çoi viktimën në tentativë më vonë për vetëvrasje.

Sipas The Post, në padi thuhet:[Wiley’s] veprimet janë krijuar qëllimisht për t’i shkaktuar paditësit shqetësime të rënda emocionale ose janë ndërmarrë me shpërfillje të pamatur të probabilitetit të konsiderueshëm dhe/ose thelbësor për t’i shkaktuar paditësit shqetësim të rëndë emocional.”

Përbindëshat e së kaluarës

Foto nga Leon Bennett/Getty Images

Akuzuesi në këtë rast thotë se ajo dhe Marcellus ishin miq. Ai dyshohet se e ftoi veten të kthehej në shtëpinë e saj që të mund të dëgjonin muzikë dhe të hanin darkë së bashku. Paditësja thotë se ajo vendosi kufij të qartë, i tha Marcellus se ishte e virgjër dhe nuk ishte e interesuar për seksin.

“Askush nuk mundohet të bëjë seks me asnjë të virgjër! Mos u shqetëso, të kuptova”, akuzohet për këtë Marcellus. “Thjesht kam ardhur për të qëndruar ndërsa ha. Nuk kam as prezervativ mbi mua.”

Megjithatë, sapo mbërriti në konvikt, dyshohet se gjërat morën një kthesë. Dokumentet pretendojnë se Marcellus ia hoqi rrobat studentes së vitit të parë, përpara se ta detyronte atë “me fytyrën poshtë në dyshek”. Viktima thotë se është përdhunuar disa herë, ndërsa mezi merrte frymë dhe kishte frikë për jetën e saj.

Pasi u arratis përfundimisht, viktima u përpoq për të gjetur rrobat e saj. Marcellus akuzohet se më pas e ka kërcënuar verbalisht dhe e ka tërhequr përsëri në dhomë, përpara se ta sulmojë përsëri.

Akuzat për përdhunim të Marcellus Wiley: Askush nuk do të merrte masa

Marcellus dhe Annemarie Wiley
Foto nga Paul Archuleta/FilmMagic nëpërmjet Getty Images

Viktima më vonë i ka besuar një shoku për sulmin dhe ka raportuar për përdhunimin e supozuar. Administratorët e Universitetit të Kolumbias akuzohen për shfaqjen e “dashurisë” për yllin e sportit dhe për të hedhur poshtë pretendimet në mënyrë që e ardhmja e Marcellus NFL dhe pranueshmëria e kolegjit të mos dëmtohej.

Dekani i banimit Kathleen McDermott akuzohet se ka thënë se viktima e keqinterpretoi takimin sepse ajo kishte lindur në qarkun e ishullit afrikan të Cabo Verde.

Në padi thuhet: “McDermott më pas i tha paditësit se, sipas mendimit të McDermott, i pandehuri nuk e kishte përdhunuar në të vërtetë paditësin, sepse paditësi nuk ishte nga Amerika dhe për këtë arsye kishte keqinterpretuar sjelljen e të pandehurit sepse “njerëz nga kultura të ndryshme i interpretojnë gjërat ndryshe”.

Marcellus u vendos në provë akademike dhe u urdhërua të përfundonte semestrin e pranverës 1995 nga shtëpia. Më pas ai u kthye në shkollë për të përfunduar karrierën e tij, duke u bërë kapiten i ekipit të Columbia Lions.

“Pranverën e ardhshme, ndërsa ishte në pushim të detyrueshëm, paditësi tentoi vetëvrasjen,” vazhdon padia. “Paditësi u shtrua në një pavijon të mbyllur spitali për dy javë përpara se të lirohej.”

Pas kthimit të saj në kampus, akuzueses iu desh të ndante klasa të shumta me Marcellus.

Rimarrja e kontrollit

Marcellus Wiley
Foto nga Michael Bezjian/Getty Images for Black Santa/BIG3

Në vazhdën e sulmit të supozuar, tashmë profesori u bë aktiv në kapitullin e Kolumbisë të Take Back the Night. Organizata synon t’i japë fund dhunës seksuale, marrëdhënieve dhe dhunës në familje. Atje, ajo u takua me gra të tjera që ndanë historitë e tyre të përdhunimit – disa madje pretenduan se Marcellus gjithashtu i kishte sulmuar ato para dhe pas sulmit të supozuar ndaj paditësit.

Një tjetër viktimë e supozuar pretendon se e ka raportuar përdhunimin e saj te drejtori sportiv i shkollës. Ata akuzohen se i mbajnë të fshehta akuzat deri pasi Marcellus kishte luajtur në një lojë futbolli kundër një shkolle rivale.

Marcellus do të vazhdonte t’i bashkohej Buffalo Bills pasi u përzgjodh në raundin e dytë të draftit të vitit 1997. Ai luajti në skuadra të shumta përgjatë 10 sezoneve në NFL, përpara se të punonte për NFL Live të ESPN-së dhe të bashkë-strehonte SportsNation të rrjetit. Marcellus më pas u transferua në Fox Sports dhe FS1.

Pavarësisht se është nominuar për një numër çmimesh, paditësi ka devijuar disa prej tyre. Shkolla thuhet se ka hequr dorë nga kundërshtimet e saj nga frika e shtypit të keq. Tani, Columbia është përmendur në padi për neglizhencë dhe dështim të pamatur për të mbrojtur studentët e saj nga “grabitqarët seksualë”.

Padia u ngrit në Gjykatën e Lartë të Nju Jorkut.

Linja telefonike kombëtare për sulmet seksuale
Orari: Në dispozicion 24 orë
1-800-656-4673