Bravo redaktim që binte vërtet në sy

Klea

Bravo redaktim që binte vërtet në sy

Nuk është e lehtë të mbash një rrjet të njohur për më shumë se 20 vjet, por Bravo gjeti një mënyrë për ta bërë atë. Me zgjerimin e rrjetit, u zgjeruan edhe shfaqjet dhe talentet e tyre në transmetim. Në vitin 2006, Bravo publikoi qytetin e parë të Real Housewives dhe që atëherë ka qenë duke u grumbulluar në shikime mbi 11 ekskluzivitetet e tyre. Ndërsa yjet e Bravo zënë gjithmonë në qendër të skenës, ndonjëherë janë redaktorët e emisioneve të ndryshme ata që bien në sy. Këto janë momentet kur editimi Bravo ra vërtet në sy.

RHOB Sezoni 2

Pak para se Real Housewives of Beverly Hills u transmetua sezoni 2, Taylor Armstrong humbi burrin e saj, Russell Armstrong, pasi ai kreu vetëvrasje. Pamjet origjinale të Taylor do ta tregonin atë duke folur se si ajo dhe Russell ishin në terapi dhe duke u përpjekur të shpëtonin martesën e tyre, e cila ishte në telashe të rënda. Kamerat Bravo e filmuan atë duke shkuar në dyqanet e të brendshmeve duke u thënë amvisave se donte t’i jepte erëza jetës së saj seksuale.

Në atë kohë, presidenti i Bravo, Frances Berwick, vuri në dukje përmes CTV se ata ishin në proces të riedaktimit të historisë së Taylor. Pati raportime se Bravo mund të ketë vonuar premierën pasi Russell u gjet i vdekur. Për fansat e RHOBH, ishte e vështirë të shikonin Taylor-in duke ecur në jetën e saj si e ve dhe nënë beqare. Disa menduan se rrjeti duhet të kishte marrë më shumë kohë për të redaktuar skenat e saj.

Skandoval

(Foto nga: Charles Sykes/Bravo/NBCU Photo Bank nëpërmjet Getty Images)

Kur Vanderpump Rules Sezoni 10 transmetoi episodin e tij të fundit të serialit me një darkë të gjatë dhe të zgjatur në SUR. Lisa Vanderpump mbajti një fjalim të përlotur dhe prekës, ndërsa Peter Madrigal zbuloi se do të hynte në biznes për vete. Katie Maloney e mbështeti Lizën në mënyrë të dehur, ndërsa pjesa tjetër e kastit u ulën përreth, qartësisht e trishtuar që shfaqja e tyre kishte përfunduar në kohën e duhur.

Bravo fillimisht pretendoi se kamerat ishin të fikur kur ndodhi Scandoval. Megjithatë, kishte disa momente të qarta që dukej sikur rrjeti kishte redaktuar qëllimisht sezonin. Lala Kent konfirmoi atë që mendonin shikuesit, duke vënë në dukje se Bravo kishte ndryshuar disa skena për t’u përshtatur me aferën.

Ndërsa bisedonte në podcastin e saj Give Them Lala, për US Weekly, nëna e një fëmije bëri shaka se kishte folur shumë shpejt. Lala tha: “Ajo që u shtua pas Skandovalit është që më kërkuan të tregoja atë që ndodhi. Kjo gjë e Ditës së Punës kishte mjaft rëndësi për mua që ta tërhiqja mënjanë Arianën dhe ta bëja atë bisedë me të. Por nuk ishte një skenë magjepsëse. I shikoja pa kamera dhe pa Ariana përreth”, vijoi Lala, duke shpjeguar se Bravo nuk kishte pamje nga festa e Ditës së Punës.

Lala shpërtheu mendjen e fansave kur zbuloi: “Tani kemi filluar të kemi intervista pasi ndodhi Scandoval dhe skena që mund të mos ia kenë dalë. Disa nga këto skena mund të mos kenë arritur – ato janë filmuar absolutisht para skadovalit – që mund të kenë qenë të parëndësishme në atë kohë, por u bënë shumë domethënëse.

Lala gjithashtu zbuloi se nëna e saj ishte dëshmitare e Tom Sandoval duke gënjyer Ariana Madix. “Ariana po i bërtiste dhe ai e mbyllte telefonin dhe thoshte se e kishte humbur shërbimin”, tha Lala. “Mamaja ime po e shikonte këtë dhe nuk më tha derisa mendova se diçka po ndodhte.” Eshtë e panevojshme të thuhet se Scandoval u modifikua shumë për t’iu përshtatur një narrative, por e shpëtoi shfaqjen nga anulimi.

RHONY dhe Ramona

(Foto nga Santiago Felipe/Getty Images)

Ramona Singer e Real Housewives të Nju Jorkut njihet për shumë gjëra, por të qenit një njeri i qëndrueshëm që përballet me gënjeshtrat e saj nuk është një nga atributet e saj kryesore. Gjatë sezonit 11, producentët e ndotën Ramona. Ata i treguan asaj duke pretenduar se ajo nuk e kishte organizuar festën e saj të ditëlindjes, vetëm kështu Sonja Morgan nuk mund të zemërohesha me të që nuk ishte ftuar. Jo një herë, jo dy herë, por tre herë. Skena i preu shoqes së Ramonës, Lucia, duke i thënë drejtpërdrejt Ramonës se ajo ka në plan të ftojë Sonjën dhe Ramona tund kokën, “Jo”.

Ramona ishte qartazi në gabim për gënjeshtra. Pra, ajo e meritonte mënyrën se si Bravo i futi vazhdimisht ato rikthime direkt pas këmbënguljes së Ramonës se ajo nuk kishte kontroll mbi listën e të ftuarve. Ishte shumë e turpshme mënyra sesi producentët e shfaqën atë. Momenti dëshmon se mund të ketë edhe gabime të mira në redaktim.

Jax Pothuajse po mbytet

Ky është një klip i Jax Taylor që ende jeton pa qira në kokën tonë gjatë gjithë këtyre viteve. Ndërsa ishte në Big Bear, Jax harroi se si lartësia mund të ndikojë në trupin e tij tashmë të shkatërruar falë birrës dhe pirjes së duhanit.

Pasi mendoi se mund të notonte deri te boja, ai u kthye, duke u bërë sikur të ishte në ankth. Ndërsa spërkatte dhe fliste për jetën e tij që shkëlqente para syve të tij, skena u kthye në rikthim të të gjitha gjërave të tmerrshme që Jax kishte bërë gjatë viteve. Ishte jashtëzakonisht e paqartë nga redaktorët për ta bërë këtë, dhe ne e donim çdo sekondë të saj.