Blockout 2024

Klea

Blockout 2024: Pse Taylor Swift, Beyoncé, Drake dhe të famshëm të tjerë po humbasin miliona kundër protestës në mediat sociale!

Blockout 2024: Pse Taylor Swift, Beyoncé, Drake dhe të famshëm të tjerë po humbasin miliona kundër protestës në mediat sociale!

Tifozët po shprehin zemërimin e tyre për shfaqjen luksoze në Met Gala 2024 më 6 maj – duke u bërë thirrje të famshëmve të adresojnë krizën në Gaza.

Bllokim 2024

Përdoruesit e mediave sociale, të indinjuar nga ekstravaganca e ngjarjes mes trazirave globale, kanë nisur një fushatë nën hashtag #CelebrityBlocklist në TikTok. Kjo nismë synon t'u bëjë presion yjeve që të flasin, që përkon me protestat personale jashtë gala në fillim të javës.

Bllokim 2024

Urgjenca e situatës u theksua nga një raport nga Associated Press se në të njëjtën natë me Met Gala, forcat ushtarake izraelite shpallën një pushtim në Rafah. Kjo zonë është shtëpia e mbi një milion refugjatëve palestinezë, duke përfshirë më shumë se 600,000 fëmijë, të zhvendosur që nga 7 tetori. Krahasimi i të famshëmve si Zendaya, Cardi B, Nicki Minajdhe Kylie Jenner festimi me bollëk, ndërkohë që heshtja përshkon çështjet urgjente globale, ka ngjallur reagime të rëndësishme dhe thirrje për llogaridhënie midis të pranishmëve të profilit të lartë.

Pakënaqësia në rritje mes fansave për heshtjen e të famshëmve për çështje të rëndësishme globale ka nxitur krijimin e llogarive të mediave sociale si Blockout.2024 në Instagram. Kjo llogari, e cila u shfaq në vazhdën e Met Gala 2024, fokusohet në emërtimin e të famshëmve, markave dhe muzikantëve të profilit të lartë që nuk e kanë trajtuar mjaftueshëm krizën e vazhdueshme në Gaza. Brenda vetëm dy ditëve nga fillimi i tij, Blockout.2024 ka tërhequr mbi 100,000 ndjekës.

Drake

Duke i bërë jehonë ndjenjave të lëvizjes në internet, krijuesja e TikTok, Rae, e njohur nga zonja e saj nga jashtë, bëri thirrje për atë që ajo e quan një “gijotinë dixhitale” ose “dixhittinë”. Të enjten, ajo mbrojti një bllokim masiv të të famshëmve, ndikuesve dhe socialistëve të pasur që nuk arrijnë të përdorin platformat e tyre për kauza humanitare. “Është koha për të bllokuar të gjithë të famshmit, ndikuesit dhe socialitët e pasur që nuk po përdorin burimet e tyre për të ndihmuar ata në nevojë të madhe”, deklaroi Rae, duke theksuar rolin e figurave publike në adresimin e krizave globale.

Jay Z dhe Beyonce

Rae, një krijues i TikTok që mbron një protestë të gjerë të mediave sociale, theksoi fuqinë e angazhimit publik për t'i mbajtur të famshëm të përgjegjshëm. “Ne u dhamë atyre platformat e tyre. Është koha ta kthejmë atë, të heqim pikëpamjet tona, pëlqimet, komentet tona, paratë tona duke i bllokuar ato në të gjitha mediat sociale dhe platformat dixhitale,” argumentoi ajo, duke nënvizuar ndikimin e veprimit kolektiv.

Një nga objektivat fillestare të Rae për të ashtuquajturën 'digitine' është ylli i TikTok Haley Kalil, i njohur në internet si Haleyy Baylee. Kalil së fundmi u zemërua për postimin e saj në Met Gala, ku ajo imitoi një klip zanor të personazhit të Kirsten Dunst në filmin “Marie Antoinette” të vitit 2006 duke thënë: “Lërini të hanë tortë”. Kjo zgjedhje u pa nga kritikët si e shurdhër, veçanërisht duke pasur parasysh krizat aktuale globale, duke ndezur thirrje për përfshirjen e saj në bojkotin dixhital.

Shtypni luajtjen më poshtë.

Rae kritikoi publikisht yllin e TikTok, Haley Kalil për pandjeshmërinë e saj të perceptuar gjatë Met Gala. “Haley Bayleyy për vendimin tuaj injorant për të marrë pjesë në biletën prej 75,000 dollarësh të Met Gala dhe për të recituar “Lërini të hanë tortë”, ndërkohë që ju nuk keni bërë asgjë me platformën tuaj prej 10 milionë ndjekësve”, tha Rae. “Ndërsa njerëzit po vdesin nga uria dhe po vdesin, ne ju dënojmë me 'dixhitalin'.”

Bllokim 2024

Në përgjigje të reagimit të ashpër, Kalil lëshoi ​​një shpjegim të detajuar në llogarinë e saj në TikTok. Ajo sqaroi se në fakt nuk ka marrë pjesë në Met Gala si e ftuar por është kontraktuar nga E! Lajme për të mbuluar ngjarjen dhe për të kryer intervista me të famshëm me ardhjen e tyre në rastin prestigjioz. Ky sqarim kishte për qëllim adresimin e keqperceptimeve për rolin dhe përfshirjen e saj në këtë ngjarje.

Tasha K

Haley Kalil iu përgjigj kritikave rreth përdorimit të saj të një klipi të diskutueshëm zanor në mbulimin e saj në Met Gala me një ndjesë dhe sqarim. Duke folur për zgjedhjen e saj të klipit zanor në trend nga “Marie Antoinette” që thoshte “Lërini të hanë tortë”, ajo shprehu keqardhjen e saj në TikTok. “Më vjen shumë, kaq, shumë keq që zgjodha një tingull që ju djema mund ta ndjeni ndonjëherë se ishte me natyrë keqdashëse,” tha 27-vjeçari, siç raportohet nga Dexerto. Ajo këmbënguli se nuk kishte “asnjë kuptim më të thellë” pas veprimit të saj.

Duke vazhduar përgjigjen e saj, Haley theksoi shkëputjen e saj personale nga qarqet e elitës që zakonisht lidhen me Met Gala. “Nuk e kisha menduar asnjëherë se do të merrej në atë mënyrë, sepse nuk isha aq elitë sa të isha e ftuar në Met Gala,” shpjegoi ajo. “Unë nuk jam elitë, unë jam një person normal.”

Situata në Gaza mbetet e tmerrshme dhe tejet shqetësuese. Më 7 tetor, Hamasi filloi një sulm që rezultoi në vdekjen e rreth 1200 izraelitëve dhe çoi në marrjen peng të rreth 250. Si përgjigje, veprimet ushtarake izraelite thuhet se kanë çuar në vdekjen e afërsisht 35,000 palestinezëve, ku shumica janë gra dhe fëmijë dhe më shumë se 77,000 të plagosur. Gaza veriore aktualisht po përballet me një uri të rëndë dhe kriza humanitare në të gjithë rajonin po përkeqësohet me shpejtësi. Ky konflikt i përshkallëzuar vazhdon të shkaktojë vuajtje dhe humbje të pamasë në të dyja palët.