Amvise të vërteta që filtrojnë dhe modifikojnë fotot e tyre

Klea

Amvise të vërteta që filtrojnë dhe modifikojnë fotot e tyre

Ne jetojmë në një kohë ku plakja shihet me përçmim, veçanërisht për gratë e këtij vendi Amvise të vërteta. Midis Instagram, Snapchat dhe aplikacioneve të tjera, ekziston një filtër për pothuajse çdo lloj pamjeje që dëshironi të merrni. Megjithatë, gjithnjë e më shumë yje të Bravo-s po përpiqen të kalojnë imazhin e tyre të vërtetë si një nga filtrat e shumtë që përdorin, gjë që jo vetëm që dërgon një mesazh të keq për ata që i shikojnë ata, por gjithashtu i bën ata të duken qesharak kur përpiqen të mohojnë përdorimin. ato.

Ndërsa është bukur të pretendosh se filtra si Photoshop përdoren vetëm në nivel sipërfaqësor, ai po normalizohet gjithnjë e më shumë në shoqërinë tonë. Studimet përmes Shkollës së Biznesit të Harvardit kanë treguar se “modifikimi virtual i pamjes mund të provokojë ankth, dismorfi trupore dhe ndonjëherë edhe t’i motivojë njerëzit të kërkojnë kirurgji estetike”. Gjithmonë ka qenë argëtuese të shikosh jetën e amvisave tona të preferuara, por nuk është kënaqësi të përpiqesh të kujtosh fytyrat e tyre origjinale të gjitha për hir të një selfie.

Teresa Giudice

OG e Real Housewives of New Jersey është një nga shkelësit më të këqij. Teresa Giudice ka qenë gjithmonë një grua e bukur që krenohej me trupin e saj. Ajo shpesh e tregoi veten duke ushtruar në sezonet e mëparshme dhe madje duke hyrë në një garë bodybuilding.

Ndërsa Tre tashmë ka pranuar disa operacione plastike dhe botox, fansat u turpëruan për të që e rregulloi veten edhe më shumë deri në atë pikë sa dukej krejtësisht e ndryshkur. Në një lëvizje me kokë për Barbie, e cila, meqë ra fjala, nuk do të ishte në rregull të ndryshonte se kush jeni, nëna e katër fëmijëve shkrepi një foto me një jumpsuit rozë të ndezur.

Ndërsa fotografia ishte e lezetshme, fansat nuk mund të mos thërrisnin amvisen e Garden State në imazhin e saj tepër të filtruar. Një fans shkroi në komente: “Nëse mendon se ne besojmë se dukesh kështu, nuk je aq i zgjuar sa mendova. Ndaloni me megafiltrat.” Melodia tepër e përdorur e fytyrës me të vërtetë e bëri Terezën të dukej si një kukull dylli. Ndërsa ka presion për të vazhduar të duken sa më mirë, Tereza po e çon shumë larg.

Gretchen Rossi

Ndërsa Gretchen Rossi nuk na ka hijeshuar për një kohë të gjatë në ekranet tona, ajo dikur ishte bukuroshja e Real Housewives të Orange County, kryesisht për shkak të flokëve të saj të mëdhenj bjonde. Nuk ka dyshim se Gretchen e tepron me fotot e saj filtruese, duke lënë fatmirësisht fytyrën e vajzës së saj të paprekur. Dhe ndërsa Gretchen duartrokiti, duke vënë në dukje se të gjithë përdorin filtra, fansat nuk po blejnë atë që ajo po shet.

Gjatë një videoje në Instagram Live, një pjesë e hundës së Gretchen vazhdonte të zhdukej për shkak të një filtri të rëndë. Fansat gjithashtu vunë në shënjestër një foto të Krishtlindjeve që ishte shumë e modifikuar deri në pikën ku Gretchen nuk dukej më reale. Përdorimi i vazhdueshëm i filtrave thjesht e bën Gretchen të duket e kotë, e cila gjithsesi mund të jetë ajo që ajo është në të vërtetë.

NeNe Leakes

Asnjëherë mos debatoni me NeNe Leakes kur bëhet fjalë për një pamje të saj, por disa fansa të Real Housewives të Atlantas thjesht nuk mund të kalonin përqafimin e saj të fundit të filtrit të gjithçkaje. Që kur hoqi dorë nga pjeshkë dhe u largua nga ekskluziviteti, fansat i janë lutur NeNe-së të heqë filtrat, pasi ajo ka filluar të duket si një fëmijë i vogël.

NeNe ka qenë jashtëzakonisht e hapur në lidhje me operacionet e saj plastike, të cilat kanë konsistuar në një ndërhyrje të hundës, një operacion të gjoksit dhe liposuksion. Megjithatë, nëna e dy fëmijëve ende vazhdon të përdorë aplikacione për të ndryshuar pamjen e saj.

Lisa Hochstein

Ne e duam Lisa Hochstein nga Real Housewives of Miami, por nuk na pëlqen filtri i vazhdueshëm i saj i rëndë në fotot e saj në rrjetet sociale. Lisa ka të gjithë fisin pas saj, veçanërisht pasi ish-i i saj, Lenny Hochstein, i propozoi së fundmi zonjës së tij. Por ajo që është e vështirë për t’u kuptuar është nevoja e Lizës për të përmirësuar fotot e saj kur ajo tashmë është një mama e nxehtë.

Lisa tashmë ka buzë dhe gjoks të përmirësuar, por kur vendos një filtër mbi to, tiparet e saj disi bëhen edhe më të mëdha. Ndërsa nëna e dy fëmijëve mund të ndihet sikur duhet të provojë rininë ose vlerën e saj për shkak të mashtrimit të Lenny, fansat duan që Lisa të dijë se ajo është e përsosur ashtu siç është.

Asnjë sasi filtrimi nuk do të ndryshojë asnjë nga këto gra; ndoshta thjesht po mbulojnë pasiguri. Por nëse do të ndalonin përdorimin e tyre një herë e mirë, ata mund të fillonin të përqafojnë vërtet veten e tyre të vërtetë. Sepse, le të jemi të sinqertë, asnjë fans nuk dëshiron të shfaqet në një takim dhe të përshëndesë duke menduar se ylli i tyre i preferuar i Bravo i ka peshkuar ata.

NA THONI – KUSH MENDONI ËSHTË SHKELUESI MË I KEQ I FILTRIT BRAVO?