Amvise të suksesshme të vërteta që janë biznesmene të shkëlqyera

Klea

Amvise të suksesshme të vërteta që janë biznesmene të shkëlqyera

Amvise të vërteta ekskluziviteti ka bërë një rrugë të gjatë në 17 vjet. Gjatë dy dekadave të fundit, Bravo është larguar nga tropoja e “zonjës së shtëpisë” duke shtuar në këtë përzierje gra më të fuqishme dhe më të forta biznesmene. Për të nderuar zonjat që kanë transformuar ekskluzivitetin, këtu janë pesë yje të suksesshme të Real Housewives që janë biznesmene të shkëlqyera.

Bethenny Frankel (Shtëpiake e vërtetë e Nju Jorkut)

Bethenny Frankel mund të jetë një nga emrat më të njohur që ka dalë nga ekskluziviteti i Real Housewives. Që nga paraqitja e saj e parë në shfaqje në vitin 2008, Bethenny ka krijuar një perandori. Ajo është një autore më e shitur e New York Times, një filantropiste dhe themeluese e markës së stilit të jetesës Skinnygirl. Sipas Forbes, Bethenny shiti pije Skinnygirl te Beam Global në 2011 për 100 milionë dollarë. Është e sigurt të thuhet se Bethenny ka bërë një rrugë të gjatë që nga sezoni 1 i Real Housewives të Nju Jorkut.

Jenna Lyons (Shtëpiake e vërtetë e Nju Jorkut)

Tifozët e Real Housewives u tronditën kur Bravo njoftoi se zonja e modës Jenna Lyons do t’i bashkohej kastit të RHONY për sezonin 14. Dukej e habitshme që një emër kaq i madh në modë do të ishte i hapur për të ndarë jetën e saj në televizionin realitet. 55-vjeçarja kishte zhytur gishtin e këmbës në hapësirën televizive të realitetit përpara RHONY. Gjithsesi, ajo i ka qëndruar gjithmonë shfaqjeve konkurruese, ku distanca mes jetës së saj personale dhe personazhit profesional mund të mbetet e paprekur.

Ndryshe nga yjet e tjerë të Real Housewives, Jenna ishte një emër i njohur përpara se të shfaqej në rrjet. Ajo ishte drejtore kreative e shitësit të grave J. Crew nga 2010 dhe 2017, duke e bërë atë një figurë jashtëzakonisht me ndikim në botën e modës.

Lisa Vanderpump (Shtëpiake e vërtetë e Beverly Hills)

Mjafton vetëm një vështrim në rezidencën masive të Lisa Vanderpump në Los Anxhelos “Villa Rosa” për të supozuar se vendasja londineze i ka bërë mjaft mirë vetes. Lisa dhe burri i saj Ken Todd janë mbreti dhe mbretëresha e botës së restoranteve, duke hapur disa restorante në LA dhe një në Vegas. Ish-ylli i Real Housewives of Beverly Hills ka gjithashtu një organizatë jofitimprurëse, Vanderpump Dogs, që i ndihmon qentë të gjejnë shtëpi të dashura.

Ubah Hassan (Shtëpiake e vërtetë e Nju Jorkut)

Kasti i ri i RHONY përbëhet nga disa gra mjaft të jashtëzakonshme, njëra prej të cilave është 40-vjeçarja Ubah Hassan. Përveçse një modele e suksesshme, ajo është edhe një biznesmene. Ubah krijoi një markë të njohur të salcës së nxehtë të quajtur Ubah Hot që ka pushtuar botën ushqimore.

Sipas faqes së internetit të markës, Ubah Hot “shton aromë dhe sjell një shije të bujshme të Afrikës në qiellzën tuaj”. Salca e nxehtë është bërë aq e dashur saqë tërhoqi vëmendjen edhe të Oprah Winfrey. Oprah përfshiu Ubah Hot në listën e saj të “Gjërave të preferuara” në vitin 2021. Nëse ajo ka miratimin e Oprah, ju e dini se ajo është marrëveshja e vërtetë.

Meredith Marks (Shtëpiake e vërtetë e Solt Lake City)

Kërcënimi për të ekspozuar sekretet e kolegëve të saj nuk është e vetmja gjë në listën e detyrave të yllit të Real Housewives të Salt Lake City, Meredith Marks. 51-vjeçari gjithashtu zotëron dhe operon një markë luksoze që shet bizhuteri, çanta dore, veshje dhe më shumë. Meredith foli për dashurinë e saj për biznesin në një intervistë të dhjetorit 2022 me Forbes, duke thënë për median, “Unë jam një sipërmarrës i sëmurë. Nuk e kontrolloj dot veten. Më pëlqen thjesht të krijoj, më pëlqen të ndërtoj, më pëlqen të rris gjëra.”

“Unë kam një sfond shumë të orientuar drejt biznesit,” vazhdoi ajo. “Unë dua të shkoj në Fakultetin Juridik dhe Shkollën e Biznesit në Northwestern, kështu që e kuptoj atë anë të saj. Shumë njerëz nuk funksionojnë në të dyja botët. Pra, unë jam në gjendje ta kaloj atë. Edhe nëse nuk jam unë ai që drejtoj gjithçka në anën e pasme, e kuptoj saktësisht se çfarë po ndodh dhe askush nuk po përfiton nga unë.” Po vajza!

Meredith zgjeroi produktet që ofron marka e saj në gusht 2023 me lançimin e Meredith Marks Caviar. Ajo festoi nisjen me një postim në Instagram, duke shkruar, “Gëzuar Ditën Kombëtare të Havjarit! Bëhuni gati të kënaqeni me gjërat më të bukura në jetë me koleksionin tonë të ri dhe të hollë Meredith Marks Caviar.”