Amvisat më të mëdha të vërteta 'Karens' në ekskluzivitet

Klea

Amvisat më të mëdha të vërteta ‘Karens’ në ekskluzivitet

Grindja mes yjeve të RHOBH, Garcelle Beauvais dhe Dorit Kemsley ka arritur një pikë vlimi, duke nisur një debat mes Amvise të vërteta Tifozët. Në një episod të fundit, Garcelle e quajti Dorit një “Karen”. Dhe ajo nuk e kishte fjalën për legjendën e RHOP Karen Huger.

Jo, Garcelle e nënkuptonte atë si në termin zhargon “Karen”. Kjo përdoret për të përshkruar gratë e privilegjuara (zakonisht, por jo gjithmonë, të bardha) që kërkojnë të flasin me menaxherin, nënçmojnë punonjësit e shërbimit dhe, shpesh në mënyrë të pandërgjegjshme, përdorin mikroagresione.

Ndërsa shikojmë prapa në ekskluzivitetin e Real Housewives, është e qartë se mjaft anëtarë të kastit përshtaten me këtë term. Kush janë “Karens” më të këqij në historinë e Real Housewives? Dhe si krahasohet Dorit me ta?

Dorit Kemsley

Shumë shikues ishin të ndarë nëse Dorit kualifikohet apo jo si Karen. Duke parë sjelljen e saj brenda dhe jashtë shfaqjes, ajo definitivisht mund të jetë e shurdhër për privilegjin e saj. Dhe Garcelle i shpjegoi Dorit pse fjalët e saj u konsideruan si mikroagresione. Për shumë sezone, Dorit ka qenë më e vështirë në Garcelle sesa ajo ndaj pjesës tjetër të yjeve të tyre.

As Dorit nuk e ka ndihmuar veten me reagimet e saj ndaj kritikave për sjelljen e saj. Shihni, për shembull, postimin e fundit të diskutueshëm në Instagram që ishte përgjigja e saj ndaj akuzës se jetonte në një flluskë.

Por a përputhet sjellja e Dorit me atë të amvisave më të këqija reale “Karens?”

Ramona Singer

Ramona Singer mund të jetë Karen më e madhe e çdo ekskluziviteti të Real Housewives. Ajo ka vepruar si e tillë për vite para se të ekzistonte mandati. Kjo është një shtëpiake e vërtetë që fjalë për fjalë e quajti stafin e saj “ndihma”.

Nëse dikush kishte ende dyshime se Ramona ishte një Karen, ajo e dëshmoi këtë me momentet e saj të shumta problematike. Trajtimi i saj ndaj Eboni K. Williams ishte i neveritshëm. E mbani mend kur Ramona u përpoq të krahasonte përvojat e tyre duke pretenduar se ajo ishte shmangur nga “populli hebre?”

Nëse nuk mjaftonin këto mashtrime në kamera, ajo u akuzua gjithashtu se e quajti një producent n-word. Për t’u përpjekur për të mbrojtur veten, Ramona … i dërgoi një mesazh me një sharje racore një gazetari. Kjo ishte ajo që më në fund e çoi Bravo në dukje të ndërprerë lidhjet.

Edhe kur Ramona ishte në “sjelljen e saj më të mirë” në RHUGT RHONY: Legacy, ajo ishte tepër kërkuese. Sapo mbërriti në shtëpinë e tyre të pushimeve në St. Barts, Ramonacoaster u ankua për gjithçka, duke përfshirë dollapët që nuk ishin mjaftueshëm të lartë. Por kjo nuk ishte asgjë në krahasim me shkrirjen e rrobave të Ramona, një nga momentet më të këqija të Karen të gjithë sezonit.

Mos prisni që Ramona të ndryshojë. Ajo nuk u ftua nga premiera e RHONY: Legacy, por gjithsesi u shfaq. Dhe postimi i saj i fundit në Instagram, yeesh. Edhe Luann De Lesseps, e cila padyshim ka disa cilësi të saja të Karen, theksoi mungesën mahnitëse të vetëdijes së Ramona.

Lisa Barlow

Ylli i RHOSLC Lisa Barlow është një nga fansat e preferuar Real Housewife, dhe për arsye të mirë. Ajo është tepër argëtuese dhe e citueshme. Por Baby Gorgeous ka edhe momentet e saj të këqija.

Historia e saj në Sezonin 4 rreth ndalimit nga një sallon për rrezitje për shkak të bërtitjes ndaj një punonjësi ishte sjellje klasike e Karen. Shpërthimi i saj i tërheqjes mund të klasifikohet gjithashtu si i ngjashëm me Karen.

Ne e duam Lizën, por nuk e duam atë.

Vicki Gunvalson

A ka dikush më shumë energji “Unë kërkoj të flas me menaxherin” sesa Vicki Gunvalson? Vetëm shkrirja e “VAN TË FAMILJES SË VOGËL” i vendos Amvise të vërteta të Orange County OG në këtë listë.

Përveçse ishte i tmerrshëm për punonjësit e shërbimit, Vicki kishte gjithashtu pjesën e saj të drejtë të momenteve të pandjeshme racore. Nuk mund të mos kujtojmë komentet e saj të tmerrshme në një degustim vere. Kur Tamra Judge tha se i pëlqente “ana e errët”, Vicki me zë të lartë dhe me injorancë supozoi se ajo po fliste për serverin e tyre. Të cilin ajo e quajti në mënyrë të përsëritur, dhe pa falje, “e errët” dhe “meksikane” (ai e korrigjoi atë se ishte portorikan). Shkurtimi i shprehjes së tij të pakëndshme dhe të lënduar i tha të gjitha.

Duke folur për Tamra-n, të gjithë Tres Amigas aktual (dhe ish) bëjnë listën e amvisave reale më të këqija Karens.

Kelly Dodd

Gjatë kohës së saj në RHOC, Kelly Dodd vazhdimisht hidhte zemërime dhe bënte komente fyese. Kur ajo iu bashkua kastit në vitin 2016, video të komenteve të saj problematike u postuan në TMZ. Edhe pse ajo kërkoi falje në atë kohë, sjellja e saj gjatë viteve në vijim tregoi se ajo nuk e kishte menduar qartë.

Gjatë pandemisë, Kelly ishte një mohuese e ashpër e COVID për një kohë dhe përhapte dezinformata të rrezikshme. Gjithashtu në vitin 2020, Kelly u tall me lëvizjen Black Lives Matter duke veshur një kapelë “Drunk Wives Matter”.

Kelly u shkarkua nga Bravo në vitin 2021. Por ajo është ende në krye të mediave për sjelljen e saj të vazhdueshme Karen në vitet që pasuan. Përfshirë postimet e saj transfobike për ish-bashkë yjet. Mbajeni atë larg ekraneve Bravo. Ajo nuk e meriton atë qendër të vëmendjes.