Heather Thomson

Klea

Alum ‘RHONY’ Heather Thomson ngjall zemërim pasi pozoi me imazhet raciste të majmunit…. Tifozët kërkojnë përgjigje!

Alum ‘RHONY’ Heather Thomson ngjall zemërim pasi pozoi me imazhet raciste të majmunit…. Tifozët kërkojnë përgjigje!

Heather Tomson është përballur me reagime të konsiderueshme në mediat sociale pas postimit të një imazhi që u konsiderua shumë i pandjeshëm dhe i lidhur me racizmin historik të rrënjosur thellë.

Heather Tomson

Ish Shtëpiake të vërteta të Nju Jorkut yll, Heather Tomson53-vjeçarja ndezi polemika me një postim të fundit në Instagram. Të martën, ajo ndau disa foto në faqen e saj në Instagram, ku shihet duke pozuar para “Dhomës së majmunëve”, në Houdini Estate në Kaliforni. Dorezat e dyerve të “Dhomës së Majmunit” shfaqnin imazhe të zeza, që përshkruanin një majmun të veshur të mbajtur me pranga. Ajo i ka shkruar postimit, “nuk ka majmuni përreth,) 🙈 🙉 🙊#happyholladays#cheers #anitetoremember #mylagosmyway#meandyou #lagos #funkymonkeyroom.”

Përdorimi i këtyre imazheve raciste çoi në një përgjigje të shpejtë dhe negative nga përdoruesit e mediave sociale.

Rrjedhimisht, Heather vendosi të fshinte postimin dhe ripostoi një version të redaktuar të fotos. Ajo gjithashtu ka çaktivizuar komentet në postim.

Ky incident ka tërhequr vëmendje dhe kritika të konsiderueshme në internet, me shumë që shprehin zhgënjimin dhe zemërimin e tyre për zgjedhjen e pandjeshme të imazheve. Heather Tomsoni cili ishte shfaqur në Shtëpiake të vërteta të Nju Jorkut dhe bëri paraqitje të herëpashershme në emision edhe pas largimit të saj zyrtar, tani është gjetur në mes të polemikave për shkak të incidentit. Mbetet për t’u parë se si do t’i trajtojë ajo reagimet dhe nëse do të ketë pasoja të mëtejshme.

Heather Tomson

Shumë prej Heather’s ndjekësit iu përgjigjën postimit të saj me indinjatë dhe zhgënjim. Një person shkroi, “@iamheathert zgjo foshnjat dhe fshije këtë postim. Dhe kjo është mënyra më e bukur që mund ta them.” Një person tjetër ndau: “Mënyra se si vrapova këtu nga Twitter…wtf lady.”

Dikush tjetër ndau, “Fyi kjo ka nëntone tepër raciste”

Heather Tomson

Një person tjetër komentoi, “Fytyra e zezë, zinxhirët, majmuni referencë Heather a keni lënë jashtë ndonjë racizëm.”

Një fans ndau: “Zonjë. Larg nga unë, një grua e bardhë në moshë të mesme, t’ju them se çfarë nuk shkon me këtë foto dhe mbishkrimin. Por TË SHUMË TË SHUMË, ju duhet të dini se “majmun” është një term nënçmues dhe se majmuni në foto është, në fakt, një skllav. Lexoni dhomën e mallkuar. Shpresoj se kjo ndihmon!”

Heather Tomson

Një tjetër individ shkroi, “Çfarë është ky postim në parabelum?”

Një person tha: “Heather… cmon?! E keni parë këtë foto para se ta postoni?”

Dhe dikush thjesht shkroi, “Kjo është raciste”

Heather Tomson

Në një artikull nga House Beautiful ndërsa diskutohet për artin dhe dekorin, shpjegohet se vepra arti Blackamoor ka origjinë historike të rrënjosur në racizëm ose paragjykim. Blackamoor portretizon një individ me lëkurë të errët si një person ose një kafshë kryesisht majmunë), shpesh i përshkruar si një skllav ose shërbëtor, i trashëgimisë maure dhe përdoret si një formë dekorimi. Blackamoors mund të shihen në forma të ndryshme, duke përfshirë bizhuteri dhe sende dekorimi në shtëpi. Pavarësisht nga konteksti i objektit apo periudha historike, motivi mbart dëm të pamohueshëm dhe konotacione negative.

Heather Tomson

“Ato mund të jenë bërë sinonim i luksit të Botës së Vjetër, por këto sende e shfrytëzuan robërinë si zbukurim,” thotë Adrienne L. Childs, PhD, një historiane arti, kuratore dhe autore e librit të ardhshëm “E zi Ornamental: The Black Body in European Decorative Arts”. .

Heather Tomson

Në Twitter, shumë fansa shprehën zemërimin e tyre. Një person shkroi, “Ky ishte një gabim i madh Heather’s pjesë. Nuk jam i sigurt nëse ishte i qëllimshëm, por ishte budalla. Për këdo që thotë, është një majmun. Ju mungon konteksti historik – historia e evropianëve për të bërë krahasime përçmuese midis zezakëve dhe majmunëve/majmunëve.”

Heather Tomson

Një tjetër vuri në dukje, “O ZOT I MADH!!! Të #RHONY racizmi nuk ndalet.” Dhe një tjetër fans komentoi: “IDGAF nëse është majmun apo gorilë, simbolika është të tregosh një mashkull të zi të bërë për t’u dukur si skllav. E neveritshme përreth!”

Dikush tjetër shkroi në Twitter, “Omg, kjo është absolutisht e neveritshme. Unë kurrë nuk kam qenë një fans i saj dhe kjo padyshim më bën të mos e pëlqej kaq shumë. A mendon ajo se është e lezetshme? Diçka për të cilën ajo është krenare dhe për të cilën njerëzit do të impresionoheshin? E pështirë.”

Heather Tomson

Heather Tomson së pari iu bashkua kastit të Shtëpiake të vërteta të Nju Jorkut në sezonin 5 dhe u largua në përfundim të sezonit të 7-të në 2015. Ndërsa shfaqej herë pas here në emision pas largimit të saj, ajo nuk ishte kthyer më në cilësinë e “shoqes” deri më tani.