Josh Seiter

Klea

Alum ‘Bachelorette’ Josh Seiter falsifikon vdekjen e tij për publicitet

Josh Seiter vetullat e ngritura përtej Kombi Bachelor kur ai konfirmoi se ishte gjallë dhe shkelmonte, pas një vërshimi të raportimeve në media që njoftuan vdekjen e tij.

Josh Seiter

Ai pretendoi të martën se thashethemet ishin rezultat i një hakeri që mori kontrollin e llogarisë së tij në Instagram.

Raportet pohuan se Bachelorette Konkurrenti vdiq pas një lufte të gjatë me sëmundje mendore pas një tentative të mëparshme për vetëvrasje. 36-vjeçari konkurroi gjatë periudhës së Kaitlyn Bristowe në reality show ABC, gjatë sezonit 15. Ai u eliminua javën e parë.

Josh Seiter

Josh Seiterit familja me sa duket njoftoi vdekjen e tij të hënën, përmes rrjeteve sociale.

Deklarata e 28 gushtit thoshte: “Me një zemër jashtëzakonisht të rëndë ne ndajmë lajmin tragjik të vdekjes së papritur të Joshuas. Siç mund ta dëshmojnë të gjithë ata që e njihnin, Joshua ishte një dritë tepër e ndritshme në një botë gjithnjë e më të zbehtë.

Josh Seiter

Postimi vazhdoi duke nënkuptuar se një krizë e shëndetit mendor çoi në Josh Seiterit vdekje. Mesazhi vazhdonte:

“Zëri i tij i patrembur dhe shpirti i paepur ndihmuan mijëra njerëz në momentet e tyre më të errëta të ndjeheshin pak më pak të vetëm. Edhe pse dhimbja jonë për vdekjen e Joshuas na dhemb pa masë, gjejmë ngushëllim duke e ditur se më në fund ai është në paqe.»

“Ne shpresojmë dhe lutemi që shpirti i tij të vazhdojë të jetojë në fotot dhe fjalët në këtë faqe, të cilat do t’i lëmë për momentin. Ndërsa ne e bëjmë këtë, ne do të kërkojmë me mirësi për privatësi ndërsa jemi të pikëlluar.”

Josh Seiter

Postimi përfundoi me një numër telefoni telefonik për krizën e shëndetit mendor.

Josh Seiter kishte referuar shëndetin e tij mendor katër ditë më parë, duke shkruar së bashku me një selfie të buzëqeshur: “Të mbijetosh depresionin dhe ankthin një ditë në një kohë me një buzëqeshje”.

Josh Seiter

Të martën, Seiter postoi një video për të konfirmuar se ai ishte “gjallë dhe mirë”. Ai pretendoi se një haker rrëmbeu llogarinë e tij në Instagram.

“Hej djema, siç mund ta shihni, unë jam gjallë dhe mirë, llogaria ime është hakuar, jam përpjekur dëshpërimisht të hyj në të për 24 orët e fundit,” tha ai.

“Dikush po luante një shaka mizore dhe po tallej me sëmundjen time mendore dhe me betejat që kam kaluar me depresionin dhe përpjekjet për vetëvrasje.” Seiter pretenduar. “Dhe më vjen keq për gjithë dhimbjen që shkaktuan kur bënë atë postim. Sapo u ktheva në llogarinë time.”

Josh Seiter

Seiter më vonë foli me People, përmes një telefonate, për mashtrimin e vdekjes dhe se si incidenti e shtyu atë të “gjette kuptimin e jetës”.

“Nëse nuk jeni i hapur dhe i sinqertë, kjo përjashton një lidhje me njerëz të tjerë që po kalojnë diçka të ngjashme.” Seiter tha për median. “Më duket sikur heshtja do të çojë në mënyrë të pashmangshme në më shumë vuajtje dhe më shumë dhimbje. Ndjehem sikur kur je i hapur për diçka, hap lidhje me njerëz të tjerë që mund të kalojnë të njëjtën gjë, dhe përmes atyre lidhjeve, ndihem sikur mund të gjesh forcën e zakoneve – është disi si forca në numër.”

“Ndjehem sikur çdo gjë që është e vështirë, do të jetë edhe më e vështirë nëse e bëni në heshtje,” vazhdoi ai. “Të qenit i hapur dhe i sinqertë më lejon të lidhem me të tjerët që kalojnë diçka të ngjashme, por është gjithashtu një katartike. Më lejon të heq diçka nga gjoksi im. Nëse kam të bëj vetëm me mendime obsesive kompulsive dhe depresion e ankth në heshtje, ai ka tendencë të ndërtohet mbi vetveten. Nëse mund të flas me dikë për këtë, më lejon ta heq atë nga gjoksi. Unë mendoj se thjesht e bën gjetjen e një zgjidhjeje pak më të lehtë.”

Seiter ndau se ai përdor terapi njohëse të sjelljes dhe stërvitje për të mbajtur nën kontroll shëndetin e tij mendor.

“Kjo më lejon të ristrukturoj shumë ankth që ndiej nga të menduarit e gabuar,” tha ai për terapinë. “Mendimi zakonisht është, ‘Unë duhet të pëlqehem nga të tjerët, duhet të kem miratimin e të tjerëve, duhet të bëj mirë. Duhet të jem i shkëlqyer. Unë duhet të marrë veten në siklet. Dhe atëherë ne nuk jetojmë sipas atyre standardeve të pamundura të përsosmërisë, ne denigrojmë veten dhe e bëjmë veten të mjerë.”

Josh Seiter

Josh Seiterit psh Monica Beverly Hillzfoli dhe pretendon se ai inskenoi vdekjen e tij për vëmendjen e medias.

“Duke zbuluar se gjoja ish-i im vdiq, ai ka vdekur të hënën dhe është gjallë të martën, nuk kam fjalë. Unë jam i hutuar. Unë jam i zemëruar. Jam i lumtur që ai është gjallë, jam i lumtur që është këtu, por kjo është shumë indinjuese për mua,” tha Hillz – emri i vërtetë Monica Dejesus-Anaya – për Entertainment Weekly në një intervistë të botuar të martën, 29 gusht. “Të jesh i përfshirë dhe duke qenë një grua trans me ngjyrë, duke folur për situata të caktuara, duke mos i lënë burrat të na përdorin për magjepsjen dhe vëmendjen tonë, dhe ja ky djalë që bën të gjitha këto gjëra. Më bën të dukem sikur jam përfshirë dhe se jam i çmendur.”

Josh Seiter

I mëparshmi Drag Race Ylli tha se “nuk ka asnjë mënyrë në ferr” që media e tij sociale të jetë hakuar.

“Më u hakua faqja, m’u deshën muaj që të ktheja Instagramin tim të mallkuar”, kujton ajo. “Isha i shkatërruar.”