Aktivitetet e Kartës së Poshtë Deck që janë një ide e tmerrshme

Klea

Aktivitetet e Kartës së Poshtë Deck që janë një ide e tmerrshme

Poshtë kuvertës dhe spin off-et e tij të ndryshme kanë magjepsur shikuesit për vite me radhë, dhe emisioni nuk do të ishte ai që është pa të ftuarit e tij charter. Çdo sezon, ekuipazhi i Below Deck pret disa charter në një super jaht, ku mysafirët marrin pjesë në ekskursione dhe aktivitete të ndryshme. Këto sipërmarrje variojnë nga sportet ujore tek pikniqet e deri tek festat, por asnjëherë nuk dështojnë të vënë në punë ekuipazhin e jahtit. Ndërsa mysafirët e charterit shijojnë pothuajse të gjitha aktivitetet, disa janë veçanërisht të dhimbshme për ekuipazhin e Below Deck, duke i bërë ata ide të tmerrshme në planin afatgjatë.

Rrëshqitja

Ndërsa rrëshqitja e famshme poshtë kuvertës me siguri duket magjepsëse në shikim të parë, aktiviteti popullor i charterit është më i ndërlikuar sesa mund të duket. Rrëshqitja është një sherr për ekuipazhin e kuvertës, i cili është përgjegjës për vendosjen e tij në mënyrë korrekte dhe të sigurt. Diskutuesit kanë qenë gjithmonë të sinqertë në lidhje me dhimbjet e vendosjes së rrëshqitjes, e cila mund të zgjasë me orë të tëra. Rrëshqitja është gjithashtu tepër e rëndë, duke e bërë ngritjen edhe më të vështirë për ekuipazhin e kuvertës shpesh me staf të shkurtër.

Slide është një kalim kohe argëtuese për mysafirët, megjithëse ka disa anë negative edhe për ta. Një nga dobësitë më të mëdha është koha, pasi duhen vetëm rreth pesë sekonda për të arritur në fund të rrëshqitjes dhe për të rënë në ujë. Pasi të dalin në sipërfaqe, të ftuarit më pas duhet të notojnë përsëri në varkë dhe të ngjiten në një shkallë, e cila nuk mund të jetë më e rehatshme ndërsa lagen!

Gjatë gjithë historisë së Below Deck, disa të ftuar gjithashtu janë bërë pak qesharak me kërkesat e tyre në lidhje me rrëshqitjen. Një nga më famëkeqit ishte kur një e ftuar femër i kërkoi Bosun Kelley Johnson-it ta hipte me të, gjë që ai pranoi, pavarësisht se nuk ishte rehat. Ndërsa mysafirët e charterit e duan rrëshqitjen, ka shumë gjëra që mund të shkojnë keq me të!

Piknik plazhi

Një tjetër aktivitet charter që ka më shumë kundër se pro do të ishte pikniku klasik, të cilin mysafirët duket se e zgjedhin mjaft shpesh. Ndërsa piknikët janë një gjë e lezetshme për t’u bërë kur jeni në shtëpi ose pranë një parku, asgjë rreth tyre nuk bërtet me qira të super jahteve luksoze. Përveçse janë mjaft të mërzitshme në natyrë, piknikët janë gjithmonë një organizim i gjatë për ekuipazhin, i cili shpesh nuk vlerësohet as nga të ftuarit.

Kur mysafirët mund të zgjedhin të marrin pjesë në aktivitete argëtuese ujore ose në festa me tematikë në bord, nuk ka kuptim të zgjidhni një piknik në vend të kësaj. Këto pikniqe zakonisht zhvillohen në një plazh, ku shpesh fryn erë, gjë që bën që rëra të fryjë përreth dhe në ushqimin e mysafirëve. Ky nuk është lloji i përvojës që dëshironi të keni pasi të keni paguar mijëra dollarë, pasi është diçka që mund ta bëni në shtëpi.

Është e kuptueshme që të ftuarit do të dëshironin të eksploronin plazhet tropikale, megjithëse ushqimi nuk duhet të jetë pjesë e ekskursioneve të tilla. Një alternativë më e mirë do të ishte që të ftuarit të shijonin pijet në plazh dhe më pas të ktheheshin në komoditetin e jahtit për një vakt më elegant.

Jet ski (Operuar nga të ftuar Charter)

Ndërsa ski jet tingëllon si një ide e mrekullueshme për një aktivitet charter në fillim, ka shumë gjëra që gjithashtu mund të shkojnë keq, siç kemi parë në të kaluarën në Below Deck. Është e vështirë të harrosh të ftuarin problematik të çarterit, i cili refuzoi të vishte një jelek shpëtimi, teksa udhëtonte me një jet ski rreth jahtit me shpejtësi të rrezikshme, gjë që tronditi shumë ekuipazhin. Nëse mysafiri do të kishte lënduar veten në ndonjë moment gjatë ekskursionit, ekuipazhi do të kishte qenë përgjegjës, gjë që nuk është e drejtë për ta.

Është më e lehtë të përmbysësh një jet ski sesa mund të mendohet, kështu që është absolutisht thelbësore të veshësh një jelek shpëtimi për siguri. Nëse të ftuarit nuk janë jashtëzakonisht të njohur me përdorimin e një jet ski, ata po rrezikojnë sigurinë e tyre duke e drejtuar atë në kushte të tilla të rrezikshme.

Në vend të kësaj, një alternativë më e mirë për t’i lejuar të ftuarit të ngasin skitë e tyre jet, do të ishte që anëtarët e ekuipazhit të kuvertës t’i përdorin ato, ndërkohë që të ftuarit shijojnë udhëtimin. Në të kaluarën, ekuipazhi ka marrë mysafirë në ekskursione turistike me varka më të vogla, gjë që është gjithashtu një alternativë e mirë.