A po reagojnë fansat ndaj momentit të Barbie në burg të Jen Shah?

Klea

A po reagojnë fansat ndaj momentit të Barbie në burg të Jen Shah?

Jen Shah po shkakton sërish polemika, edhe pse në një mënyrë më të errët se zakonisht. Ish-ylli i Amvisat e vërteta të Solt Lake City vendosi të marrë pjesë në një set fotografik me temë Barbie, i cili i fërkoi disa fansa në mënyrën e gabuar.

Në fillim të vitit 2023, Jen u dënua me gjashtë vjet e gjysmë burg. Ish-ylli i RHOSLC u deklarua fajtor për konspiracion për të kryer mashtrime me tela dhe çështja e saj mori një ton mbulimi. Jen filloi dënimin e saj në shkurt 2023, i cili më vonë u reduktua me një vit. Ish-ylli i Real Housewives tani do të dalë në treg në gusht 2028.

Sesioni fotografik i fundit i Jen shkaktoi reagime të ndryshme nga fansat. Disa mendonin se veprimet e Jenit ishin të papërshtatshme, ndërsa të tjerë nuk e kishin mendjen aspak. Por kush ka të drejtë?

Disa fansa u ofenduan për fotografimin e Jen-it

Njerëzit së fundmi ndanë një përditësim nga Jen në llogarinë e tyre në Instagram. Fotoja tregon Jen dhe një shokun e tij të burgosur duke pozuar para kamerës me veshjet e tyre të frymëzuara nga Barbie. Jen është veshur me një këmishë kaki dhe pantallona të shkurtra të ngjashme me një bisht të lartë, ndërsa shoku i saj i burgosur është zbukuruar me rozë të ndezur. Postimi tregon se dy femrat ishin duke marrë pjesë në një “Konkurë burgu me temë Barbie”.

Përdoruesit e Instagramit në komente ishin të shpejtë për të pjekur Jen dhe ata kishin një sërë problemesh me situatën. Shumë njerëz mendonin se koncepti ishte mungesë respekti, pasi gratë ishin në burg për një arsye. Të tjerë talleshin me “partinë e burgut” dhe bënin shaka se nuk e dinin që njerëzit pas hekurave lejoheshin të argëtoheshin.

Disa përdorues madje e krahasuan Jen me yllin famëkeq të Vanderpump Rules, Tom Sandoval. Ata kundërshtuan faktin se Tom ishte keqtrajtuar për mashtrim, por ishte në rregull që Jen të bënte një sesion fotografik në burg. Shumë njerëz mendojnë se njerëzit në burg duhet të ulen në qelitë e tyre 24/7, megjithëse kjo është më e vjetëruar nga sa mund ta kuptojnë disa.

Të tjerët nuk e kishin mendjen fare

Nga ana tjetër, disa fansa nuk e patën fare problem me xhirimin e Jenit në burg. Disa përdorues të Instagramit bënë shaka se Jen po sillej si do të vepronin nëse do të ishin në burg. Të tjerë menduan se sesioni fotografik ishte një ide e mirë dhe mund t’u ndihmonte grave të pushonin nga stresi i të qenit pas hekurave.

Duke qenë se jemi në vitin 2024, jeta e burgut tani është shumë më ndryshe se sa ishte disa dekada më parë. Kur njerëzit mendojnë për burgun, ata shpesh mendojnë për qelitë e vogla të errëta që shohin në filma. Kjo zakonisht nuk është më kështu – të paktën në Shtetet e Bashkuara.

Burgjet rehabilituese po bëhen gjithnjë e më të zakonshme, ku të burgosurit inkurajohen të shfrytëzojnë sa më shumë kohën e tyre atje. Ndonjëherë, të burgosurit mund të marrin pjesë në arsim ose të punojnë disa punë. Të burgosurit zakonisht kanë gjithashtu mundësinë që të kenë kohë rekreative gjatë ditës, të tilla si të ushtrohen ose të luajnë letra me të burgosurit e tjerë. Xhirimi i burgut me temë Barbie duket se hyn në këtë kategori dhe u dha grave pak kohë të nevojshme.

Fansat që kritikojnë xhirimet e Jen-it në Barbi janë të paarsyeshme

Në fund të fundit, fansat që bëjnë të pamundurën për të kritikuar Jen se po argëtohet pak në burg janë të paarsyeshme. Nuk ka dyshim se Jen nuk ka busullën më të mirë morale në botë, por ajo gjithashtu nuk po shërben për krimet më të këqija. Mashtrimi është padyshim i keq, por nuk është i të njëjtit kalibër me veprat e rënda penale si rrëmbimi apo vrasja.

Jen në fund u deklarua fajtore dhe mori përgjegjësinë për veprimet e saj. Ndërsa ajo ka shumë punë për të bërë, qëndrimi pas hekurave sigurisht që i ka dhënë pak kohë për të reflektuar veten. Duket sikur Jen është penduar për veprimet e saj dhe dëshiron të bëjë më mirë. Është qesharake që njerëzit të zemërohen kaq shumë nga ajo që vendosi të bëjë disa foto për argëtim, veçanërisht pasi ajo ka qenë në burg për gati një vit.

Kushdo që ka parë filmin Barbie e di se e gjithë çështja ishte të ngriheshin TË GJITHA femrat. Po, këtu përfshihen gra si Jen që janë në burg. Jen sigurisht që po paguan çmimin për veprimet e saj, megjithëse kjo nuk do të thotë se ajo duhet të jetë e mjeruar çdo ditë për vitet e ardhshme.