A po luftojnë Lala dhe Scheana statusin e tyre prindëror?

Klea

A po luftojnë Lala dhe Scheana statusin e tyre prindëror?

Pas përfundimit të sezonit 11, fansat e Vanderpump Rules nuk janë saktësisht të sigurt se ku qëndrojnë Lala Kent dhe Scheana Shay. Ish-punonjësit e SUR-it kanë qenë pak të dëshpëruar. Dhe kamerat e Bravo i kapën duke mbështetur Ariana Madix-in dhe më pas duke e ndezur papritur me gaz. Kufijtë e Arianës duhet të ishin pa problem, pasi Sheesh dhe La kanë vendosur kufijtë e tyre në të kaluarën në lidhje me çështjet e tyre.

Por dyshja nuk mund të pranonin vetëm kushtet e mikut të tyre, me kamerat që i kapnin ata duke u bërë hipokritë herë pas here. Që kur Lala njoftoi shtatzëninë e dytë, ajo ka qenë paksa e padurueshme dhe fansat po e marrin parasysh.

Zgjidhni armën tuaj me kujdes

Sezoni 11 ishte i mbushur me drama të vogla. Një pikë konstante mosmarrëveshjeje për shikuesit ishte se si ndihej se Lala dhe Scheana zgjodhën të dy armët e amësisë. Këngëtarja e The Good as Gold foli pafund për fajin e mamasë. Sidomos kur ajo foli për fluturimin në New York City për të parë Arianën në Broadway. Ndërsa unë përshëndes guximin e saj për të folur për OCD-në e saj pas lindjes, kishte raste kur Scheana sillej sikur donte të krijonte ndjeshmëri shtesë. Ankesa nuk u shtua pasi Scheana kishte udhëtuar gjithandej për festivale. Kjo më bëri të pyes: 'A e kishte fajin mamaja jote vetëm kur shkuat për të parë Çikagon?

Pastaj fansat panë në ribashkim ndërsa Lala zvarriti biznesin e Katie Maloney, duke thënë “më shumë si asgjë për të”. Manjati i bukurisë donte që Katie të fliste keq për Arianën. Por kur nuk ia doli, ajo u përpoq të luante violinën më të vogël në botë, ndërsa vazhdoi biznesin e saj duke qenë mjeti i jetesës së fëmijës së saj. Ka pasur raste gjatë këtij sezoni që Lala është sjellë sikur të ishte personi i parë që bën diçka; të mashtrohen ose të kenë një fëmijë. Në një tjetër skenë, Ariana dhe Lala folën teksa ishin në oborrin e shtëpisë. Dhe në momentin që Ariana u mbrojt me fatura, Lala u vërsul duke thënë: “Nuk po e bëj këtë, kam një fëmijë”.

Tifozët e Vanderpump Rules nuk janë të kënaqur me Lala dhe Scheana

Është pak tabu të shkruash mbi temën e të qenit nënë. Sidomos kur nuk jam një. Por gjithnjë e më shumë, po fillon të ndihet sikur shumë gra, qoftë në rregullat e Vanderpump apo në jetën reale, e përdorin të qenit nënë si një justifikim për sjelljet apo vendimet e këqija. Personalisht, nga një këndvështrim jo i nënës, e kam kaluar këtë. Shumë herë kam parë Lalën dhe Scheanën të silleshin sikur të ishin më të mirë se të tjerët vetëm sepse kishin fëmijë. Dhe duket se nuk jam vetëm në mendimet e mia.

Ashtu si shumë gra të tjera, këto yje të realitetit bënë një zgjedhje aktive për të qenë nëna. Dhe kjo në mënyrë objektive vjen me një jetë më të vështirë. Por ky nuk është problemi i askujt; pse të sillemi sikur është? Pse Ariana apo Katie duhet t'i japin hir secilit prej tyre për sjellje të këqija apo shpërthime? Nuk e kuptoj si mund të veprojnë Lala apo Scheana sikur jetesa e tyre është më e rëndësishme se ajo e miqve të tyre beqarë.

Një fans vuri në dukje: “Mënyra se si Lala dhe Scheana e armëtojnë të qenurin nënë për të sulmuar shoqet e tyre të grupit është e neveritshme. Nuk duhet t'i trajtosh njerëzit si sh*t dhe pastaj të qash për të qenë nënë kur ata të duartrokasin. Gjithashtu, njerëzit e tjerë nuk janë përgjegjës për t'u kujdesur për familjen tuaj.” Një tjetër fanse shtoi: “Mënyra se si Lala dhe Scheana e armëtojnë amësinë është mizore”.

Merrni një kontroll

Është pothuajse sikur Lala dhe Scheana nuk e kuptojnë plotësisht se ata zgjodhën jetën e mamasë. Ndërsa shikoja sezonin më të ri si shikues, mund të shihja sa të lumtur ishin kur flisnin ose ndërvepronin me fëmijët e tyre. Por gërmimet e vazhdueshme pothuajse i bënë ata të dukeshin si mosmirënjohës. Më bëri të mendoj për miliona njerëz atje që luftojnë me infertilitetin, të cilët do të vrisnin për problemet e Lalës ose të Scheanës.

Nuk mund të mos ndjeja se të dy duhej të përuleshin. Përsëri, duke e bërë jetën tuaj më të vështirë me zgjedhje nuk është diçka për t'u lavdëruar. Ajo që është ndoshta pjesa më e trishtueshme është se Katie dhe Ariana folën për rrugëtimin e tyre drejt amësisë, do të mendoja se Lala dhe Scheana do të empatizonin në vend që të armatosen.