A kanë ndryshuar rregullat e Vanderpump për më mirë apo më keq?

Klea

A kanë ndryshuar rregullat e Vanderpump për më mirë apo më keq?

Prej disa kohësh i kemi ngritur syzet lart Rregullat e Vanderpompës, por nuk mund të mohohet që gjatë dhjetë viteve seriali ka hijeshuar ekranet tona, ka ndryshuar… SHUMË. Shfaqja ka mahnitur audiencën për vite me rradhë, me shumë prej nesh duke u ndalur për një Pumptini dhe topat e famshëm të djathit të dhisë. Vanderpump Rules dhe vendndodhjet e lidhura me të janë bërë një mekë për fansat e Bravo që duan të shohin jetën e yjeve të tyre të preferuar. Personalisht, nuk mund të mos e ndjej se shfaqja ka ndryshuar për keq.

Lisa Vanderpump premtoi Graalin e Shenjtë

Kur shfaqja debutoi për herë të parë në 2013, të gjitha rrugët të çonin te Lisa Vanderpump. E dashura e këlyshëve dhe ngjyrës rozë zotëronte një restorant shumë të suksesshëm të quajtur SUR (Restorant unik Seksi) dhe doli me idenë e përsosur – të shfaqte serverët e saj në TV realitet, ndërsa të gjithë përpiqeshin të depërtonin në atë qendër të vëmendjes së Hollivudit. Serverët e rinj që mbanin shalle mëndafshi si uniformë, të gjithë kishin ëndrra të mëdha për ta bërë atë në industrinë e argëtimit, dhe kjo ishte gjysma e apelit për shikuesit.

Megjithatë, ndërsa Vanderpump Rules u bë gjithnjë e më popullor, yje si Stassi Schroeder, Tom Sandoval dhe Jax Taylor kuptuan se mund të shfrytëzonin fuqinë e tyre të yjeve të listës C dhe të fillonin sipërmarrjet e tyre të biznesit. Ky qëndrim ndryshoi mentalitetin e serialit pasi u përqendrua në shikimin e tyre duke u larguar nga Lisa. Grupi ishte gjithashtu miq shumë përpara nisjes së shfaqjes, por ndërsa seriali përparonte, Bravo filloi të sillte implante të jashtme që nuk lidheshin gjithmonë me rrjetë.

SURvers përmirësuan jetën e tyre

Vanderpump Rules nuk ka të bëjë më me ndonjë model/aktor të ri ose një bebe sheqeri. Çdo anëtar i kastit ka ngritur qëndrimin e tij brenda komunitetit të Hollivudit Perëndimor.

Në vend që të jetojnë si sardelet në një apartament me një dhomë gjumi, shumica kanë blerë McMansions brenda Valley Village, të kompletuara me pishina dhe rrugë të dyfishta. Deri në ndarjen e saj, Lala Kent jetonte në një rezidencë në Bel-Air dhe Scheana Shay bleu një apartament të ri në Bulevardin Sunset. Askush nga kasti nuk po i thotë lamtumirë Hollivudit, ata të gjithë thjesht po ecin përpara.

Drama u rrit

Kasti i Vanderpump Rules kishte gjithmonë pjesën e tij të dramës, veçanërisht kur bëhej fjalë për të fjetur incestuozisht me të gjithë brenda grupit të tyre të miqve. Përpara sezonit të 10-të, ishin debate pa kuptim si ato të Kristen Doute dhe James Kennedy që kishin në mënyrë rutinore ose Stassi që shqetësohej për festën e saj vjetore të ditëlindjes. Gjëra të tilla. Por me rritjen e shfaqjes, u rrit edhe presioni. Scandoval tronditi Bravosferën dhe e ktheu shfaqjen me kokë poshtë.

Në fakt, Scandoval ruajti rregullat e Vanderpump. Seriali ishte në dalje. Lisa kishte planifikuar fjalimin e saj të lamtumirës, ​​i cili u transmetua. Të gjithë e dinin se ishte fundi, por lidhja mes Tom dhe Rachel Leviss ishte e mjaftueshme për ta bërë atë dhe atë yjet më të urryer të realitetit televiziv në Amerikë.

Lisa Vanderpump është e vjetëruar

Unë personalisht e di këtë për një kohë, por seriali nuk ka nevojë të vazhdojë të shfaqë Lizën në shfaqje. Falë epokës skadovale, Lisa ka zënë vendin e dytë të ish-punonjësve të saj.

Sezoni 10 tregoi se Lisa madje thirrej nga disa nga ish-stafi i saj, gjë që shikuesit nuk do ta kishin parë kurrë më parë. Lizës iu treguan disa të vërteta të vështira pasi Lala i foli veçanërisht Lizës, duke vënë në dukje se ajo i mbronte gjithmonë djemtë. Nuk ka dyshim që koha e saj në ekran është zvogëluar, dhe unë personalisht mendoj se është për të mirën e shfaqjes.

Rregullat Vanderpump të nevojshme për të evoluar

Pa dyshim, Rregullat e Vanderpump duhej të evoluonin dhe asgjë nuk e vërtetoi këtë më shumë sesa pandemia mbarëbotërore. Falë COVID-19, restorantet në Los Anxhelos u mbyllën për muaj të tërë. Pra, si e filmoni një serial që sillet rreth biznesit të restoranteve? Ju nuk e bëni.

Sezoni i fundit para pandemisë tregoi dasmën e Jax dhe Brittany Cartwright, e cila ishte një histori kryesore për një kohë të gjatë. Askush nuk besonte se kasti i OG do të punonte edhe në industrinë ushqimore. Sinqerisht, dinamika e grupit ishte zhvendosur nga diçka që ndihej kaq e natyrshme, në një Zonë të Muzgut të argëtimit të detyruar. Vanderpump Rules dikur ishte një terren pjellor për ahengje dhe marrëdhënie të ashpra. Im, si ndryshojnë kohët.

Bravo vendosi t’u japë OG-ve spin-off-in e tyre, sepse fansave u pëlqen të qëndrojnë pranë GOATS të çdo ekskluziviteti. Por një mënyrë tjetër për të rigjallëruar shfaqjen është të rindizni Vanderpump Rules me një kastë të freskët dhe krejtësisht të ri.

Me sezonin 11 që po fshihet afër, mund të vini bast se historia do të jetë shumë e përqendruar te skadovalja, me shumë prej nesh që dëshirojmë për ditët që Stassi pyeti: “Nuk jam vërtet i sigurt se çfarë të kam bërë, por do të marr një Pinot Grigio.”