A ishte një ide e mirë heqja e kursimit të gjyqtarëve në DWTS?

Klea

A ishte një ide e mirë heqja e kursimit të gjyqtarëve në DWTS?

Sezoni 32 i Duke kërcyer me yjet solli mjaft ndryshime. Prezantuesja Tyra Banks doli me shpejtësi nga salla e ballos. Alfonso Ribeiro ndan detyrat e pritësit me ish-balerinën dhe gjyqtaren, Julianne Hough.

Gjyqtari kryesor Len Goodman doli në pension në fund të sezonit 31 të DWTS. Fatkeqësisht, gjyqtarja e dashur u nda nga jeta në prill të vitit 2023 nga kanceri i kockave. Gjatë premierës së sezonit 32, shfaqja zbuloi trofeun e ri Len Goodman Mirrorball. Kërcimtarët profesionistë do të festojnë gjithashtu Len më vonë këtë sezon. DWTS vendosi të qëndrojë në kurs me tre gjyqtarët e mbetur. Bruno Tonioli, Derek Hough dhe Carrie Ann Inaba nxorën gomat e tyre të shënimit.

Një tjetër ndryshim i madh në shfaqje? Eliminimi i shpëtimit të gjyqtarëve. US Weekly raportoi se kursimi mund të mos jetë zhdukur për të gjithë sezonin. Mund të rishfaqet në një moment. Le të shohim pse heqja e pritjes së gjyqtarit mund të jetë e mirë për shfaqjen.

Pse u krijua Saveja e Gjyqtarëve

Eric McCandless/Përmbajtja e Përgjithshme Argëtuese e Disney përmes Getty Images

Së pari, kërcimtarja profesioniste Sharna Burgess duhej të fitonte Mirrorball. Vetëm jo në këtë mënyrë. Bobby Bones, një prezantues në radio, fitoi trofeun e lakmuar. Edhe pse ai kishte vazhdimisht rezultate të ulëta, ai kaloi në finale dhe fitoi sezonin 27.

Sipas TV Line, për sezonin 28, formati u modifikua. Votat e shikuesve ishin ende të kombinuara me rezultatet e gjyqtarëve. Por Len, Bruno dhe Carrie Ann do të vendosnin se kush, nga dy çiftet e fundit, do të ishte samba në shtëpi.

Ky kasafortë u krijua për të mbajtur një balerin të talentuar që të mos eliminohej herët në konkurs. Disa kërcimtarë të fortë nuk patën mbështetjen e mjaftueshme të fansave dhe zbarkuan në dy të fundit. Nganjëherë kjo i mashtronte gjyqtarët dhe i bënte ata të zgjidhnin mes dy valltarëve të shkëlqyer.

Gjatë sezonit 30, gjyqtarët duhej të zgjidhnin midis garuesve Suni Lee dhe Amanda Kloots. Të dy ishin të talentuar. Më në fund, gjyqtarët e shpëtuan Amandën.

Shpëtimi i gjyqtarëve i lejoi panelit të merrte në konsideratë të gjithë sezonin e punës së konkurrentit. Kjo pjesë ishte kritike për shpëtimin e çifteve që po tregonin rritje në vallëzimin e tyre.

Me këtë trup gjykues, nuk është e nevojshme

ABC/Eric McCandless

Gjatë sezonit 31, kishte një panel prej katër gjyqtarësh. Sa i përket pritjes së gjyqtarëve, Len luajti një rol kryesor. Nëse do të kishte një barazim, ai do të vendoste se cili çift do të qëndronte. Kjo, teorikisht, do të mbante kërcimtarët që po përmirësoheshin në shfaqje.

Por ajo votë e mallkuar e tifozëve ndonjëherë u shkaktonte dhimbje koke gjyqtarëve. Shpesh kërcimtarët më të këqij grumbullonin një ton votash. Pra, paneli duhet të dërgojë në shtëpi një balerin me potencial.

Për sezonin 32, DWTS është kthyer në një format me tre gjyqtarë. Kjo është e drejtë sepse askush nuk mund ta zëvendësojë Lenin.

Dhe ndërsa do të jenë gjyqtarë të ftuar të ulur, në pjesën më të madhe, do të jenë Derek, Carrie Ann dhe Bruno që do të përdorin vozitjet. Pas disa sezoneve të pritjes së gjyqtarëve, është freskuese të lejosh që gjyqtarët të shënojnë dhe të këshillosh garuesit.

Mospasja e një kursi të gjyqtarëve krijon pezullim

ABC/Eric McCandless

Shikuesit e DWTS po votojnë edhe një herë për të ruajtur të preferuarat e tyre. Dhe nëse nuk e bëjnë? Ekziston një shans real që ata të dërgohen në shtëpi. Edhe nëse janë në krye të tabelës së liderëve.

Pa pritjen e gjyqtarëve, çifti me rezultatin më të ulët total shkon në shtëpi. Periudha. Asnjë rrjet sigurie.

Kjo e ka fuqizuar shfaqjen dhe ka rritur pezullimin. Jo vetëm që kërcimtarët duhet t’u bëjnë përshtypje gjyqtarëve, por ata duhet të motivojnë bazën e fansave të tyre për të votuar. Ajo rrit ankthin që ndjejnë konkurrentët.

Dhe kur u shpallën dy kërcimtarët e fundit, edhe fansat e ndjenë tensionin. E di që e bëra.

Duke pasur një kursim të garantuar, kërcimtarët e mirë do të ktheheshin

ABC/Christopher Willard

Pozita më e madhe për pritjen e gjyqtarëve ishte se u përpoq të parandalonte një fund të diskutueshëm. Ndërsa disa fansa mund të ishin ngazëllyer kur Bobby Bones fitoi, shumica ishin të mërzitur që një garues që mezi kërcente mori Mirrorball-in në shtëpi.

Të vendosësh gjyqtarët mes dy çifteve të fundit ka kuptim. Askush nuk dëshiron të shikojë DWTS nëse kanë mbetur vetëm kërcimtarë të ngathët. Me ndihmën e gjyqtarëve, disa kërcimtarë premtues nuk do të duhet të bëjnë vals para kohës së tyre.

Por unë mendoj se heqja e pritjes së gjyqtarëve ishte një ide e mirë për sezonin 32. Ndërsa ruajtja e gjyqtarëve funksionon, ajo gjithashtu largon një pjesë të emocioneve nga DWTS. Tifozët duan të dinë se vota e tyre ka rëndësi. Dhe të presësh deri në fund të shfaqjes për të zbuluar nëse i preferuari i tyre ia doli, është emocionuese.

Mendoj se ruajtja e gjyqtarëve duhet të përdoret sërish në sezonin e ardhshëm. Por tani për tani, le të jetojmë në avantazh dhe të shohim se kush triumfon në DWTS.