Episodet më të paharrueshme të Grave Motra

Klea

A do të anulohen gratë motra?

Gratë Motra ka qenë në valët e TLC që nga viti 2010. Dhe në fillim, seriali ishte vërtet i këndshëm! Rrjeti shfaqi një familje jonormale amerikane që ishte mësuar më shumë të fshihte se kush ishin sesa të dilte jashtë. Shikuesit mësuan shpejt se familjet poligame si Browns ishin mjaft të zakonshme në shtetin e Utah. Dhe ndërsa shumica prej nesh kishin imazhe si LDS dhe Warren Jeffs, Kody Brown dukej relativisht normal, përveç se ai kishte katër gra dhe 18 fëmijë.

Imazhet e bastisjeve federale kanë bllokuar valët për vite me radhë, por Browns sollën një ndjenjë normaliteti në The Learning Channel, ku shikuesit mund të merrnin përgjigjet e pyetjeve të tyre. Me kalimin e viteve, Kody dhe katër bashkëshortet e tij treguan se si u përballën me lëvizjet, duke u përjashtuar nga ligji, duke gjetur punë dhe duke planifikuar ëndrrën e tyre për të jetuar në një hapësirë. Unë do të argumentoja se fansat ishin mjaft besnikë ndaj serialit deri në një pikë.

Çështja ishte kur Christine Brown u tërhoq nga i shoqi dhe zgjodhi rrugën e divorcit. Ishte atëherë kur u ngrit perdja se sa i pandjeshëm ishte Kody. Që atëherë, ka qenë një pjerrësi në rënie dhe është plotësisht e mundur që sezoni 18 të jetë i fundit i shfaqjes.

Pse sezoni 18 ishte i tmerrshëm

Sezoni 18 ishte shumë larg nga ditët e hershme Sister Wives, ku çështjet më të mëdha ishin se si të arratisesh nga Utah në fund të natës dhe sa kohë iu desh Kody të vraponte në secilën nga katër shtëpitë e tij në rrugën e tyre të dashur. Sezonet e mëparshme kishin drama të mëdha si peshkimi i mustakëve, dasmat dhe lindjet në shtëpi. Kësti i fundit e tregoi Kody në nivelin e tij më të ulët teksa lundronte në një jetë me vetëm një grua (tmerri!).

Çështja tjetër me sezonin 18 ishte mungesa e dashurisë së Kody për fëmijët e tij më të mëdhenj. Ishte e vështirë të shikoje një të rritur që zgjodhi të bëhej baba i 18 fëmijëve duke injoruar në mënyrë aktive më të madhin e tij. Tani, nëse po i ndëshkonte për largimin e nënave të tyre, nuk e di. Por kur sheh djem të rritur që qajnë për mungesën e dashurisë, ndërveprimit dhe prindërimit, kupton se diçka nuk është vërtet e gabuar me dinamikën e tyre.

Sinqerisht, nuk doja t’i shikoja fëmijët të mërziteshin çdo javë, pasi Kody vazhdimisht rrëmbeu se ai nuk kishte faj.

Ka një shfaqje konkurruese për Mormonët

I thashë vetes se nuk do të shikoja më një shfaqje tjetër mormonike, por ja ku jam duke përgatitur soda dhe kokoshka për shfaqjen më të re, Jetët e fshehta të grave Mormone, e cila do të transmetohet në Hulu. Sipas Deadline, rrjeti është në punimet e xhirimit të serialit të ri që do t’i japë Sister Wives një vrap për paratë e tij. Tronditja këtu është se kasti i grave poligame mormone janë gjithashtu swingers. Mendoni se Bunny Ranch takohet me Shtëpinë e Vogël në Prari. Gjithashtu, shpresoj që ata të kenë mjaft prezervativë për të shkuar përreth.

Ideja është magjepsëse; një grua që ka shumë të ngjarë tashmë ka disa gra motra, do të jetë gjithashtu në gjendje të këputë dikë tjetër që nuk është burri i saj; Themelore! Unë jam përtej kuriozitetit të shoh se si zhvillohet dinamika dhe nëse luhatja ndodh me një njësi familjare apo zhvendoset në komunitet. Hulu ka pasur sukses relativisht të mirë edhe me përmbajtjen e tij mormone. Në vitin 2022, ata liruan Mormon No More, i cili ndoqi një grua të martuar që zbuloi se ishte lezbike dhe ra në dashuri me shoqen e saj, një shtëpiake tjetër mormone.

Në fund të fundit, Jetët e Fshehta të Grave Mormone tingëllojnë si një hit në përgatitje e sipër, gjë që mund të jetë një problem për Sister Wives. TLC mund të vendosë se nuk ia vlen mundimi për të konkurruar me një shfaqje tjetër në një platformë tjetër për të njëjtën temë. Si rezultat i shfaqjes së re Hulu, TLC mund të heqë nga priza Sister Wives dhe ta thërrasë atë një ditë.

Vendimi

Mendoj se konsensusi është i qartë: sillni mormonët swinger! Personalisht, unë jam mbi çdo gjë që është bërë Motra Gratë. Unë nuk kam nevojë të akordoj çdo javë për të parë Kody duke u çmendur ndërsa Robyn pretendon të jetë viktimë në të gjithë këtë. Ajo për të cilën do të isha i gatshëm të akordoja është një spin-off që ndjek secilën nga gratë përreth dhe shfaqja e jetës pas poligamisë. Ky për mua do të ishte një tranzicion interesant.

Pra, po, ndoshta shikimi i swingers mormone do të jetë mënyra më e mirë në vend që shikuesit të duan të shkulin flokët çdo javë pas një episodi të mërzitshëm të Sister Wives. Sezoni 18 ishte një zhgënjim dhe familja Brown është më e thyer se kurrë. Duket sikur kushtet janë perfekte për një anulim. TLC ka shumë arsye për të anuluar Sister Wives, vetëm koha do të tregojë nëse e bëjnë këtë.