A do ta dëmtojë Bravo llogaritja e Reality TV?

Klea

A do ta dëmtojë Bravo llogaritja e Reality TV?

Deri vonë, Bethenny Frankel ka rënë shi në ferr me gurë dhe prush Bravo. I njëjti rrjet që, për të gjitha qëllimet dhe qëllimet, i dha asaj pushim të madh. Për një kohë, alumi Real Housewives of New York City ka folur hapur për “llogaritjen e Realitetit TV” dhe së fundmi ajo kishte disa regjistrime në kauzën e saj me mbështetjen e Leah McSweeney.

Bethenny dikur ishte e dashur për fansat, por tani shumë e shohin atë si një bezdi. Ajo zgjodhi të largohej nga seriali me vullnetin e saj të lirë. Tani ajo është kthyer me hakmarrje për të korrigjuar gabimet që ajo ndjeu se kishin përmbytur rrjetin për vite me radhë.

A mund të ketë ndryshim aktual?

Personalisht, nuk mendoj se ka ndonjë gjë të keqe me Bethenny-n, apo ndonjë tjetër për këtë çështje, që dëshiron të bëjë një ndryshim brenda industrisë së tyre. Me sa duket, mënyra se si themeluesja e Skinnygirl ka ndjekur argumentin e saj është e diskutueshme pasi ajo po kafshon dorën që e ka ushqyer me lugë. Bethenny ka sjellë disa pika të mira, duke përfshirë favorizimin, abuzimin me alkoolin dhe nxitjen e një vendi pune toksik.

Bravo është kthyer në një nga rrjetet më të mëdha falë të qenit nën ombrellën e NBC. Rrjeti, i cili u themelua në vitin 1980, fillimisht filloi të transmetonte programe kushtuar artit skenik, ku përfshihej baleti dhe opera. NBC bleu Bravo në 2002 dhe, deri në vitin 2003, po prodhonte shfaqje televizive realiste si Queer Eye for the Straight Guy, Top Chef dhe Real Housewives. U bë e qartë se Bravo filloi të drejtohej drejt asaj që do të fitonte paratë e tyre, dhe kjo ishte dramë.

Shikuesit duhet të duan më mirë

Ideja për të krijuar një sindikatë është e mirë dhe e mirë, por shikuesit Bravo duhet të duan të shikojnë TV më të mirë. Unë do të jem i sinqertë – jam i thellë me pothuajse çdo shfaqje Bravo. Tani, nuk më pëlqejnë gjithmonë shovinistët meshkuj në Southern Charm ose skandalet e mashtrimit të Vanderpump Rules, por nuk mund të gënjej se jam shumë i investuar në shumicën e programeve.

Aktualisht, nuk mund të shoh që llogaria e realitetit televiziv të dëmtojë Bravo. Ata janë Goliath, dhe sado që Bethenny nuk dëshiron ta pranojë, ajo është David. Vetëm këtë muaj të fundit, 160 Bravolebrities morën pjesë në BravoCon 2023, me The Wrap që raporton se 25,000 fansa kanë marrë pjesë. Tani, besoj se do të ishte jashtëzakonisht e vështirë të bindësh më shumë se 25 mijë shikues të hidhen në anije. Bravo është një, nëse jo i vetmi, rrjet që ofron shfaqje të këtij kalibri dramatik. Thjesht nuk i shoh të humbasin shikueshmërinë.

Bletët i tërheqni me mjaltë, jo me uthull

Unë besoj se Bethenny ka pika të vlefshme. A inkurajon Bravo sasitë e tepërta të pijeve në shfaqjet e tyre – ka shumë të ngjarë? Po Andy Cohen kanë të preferuara të qarta – absolutisht. Dhe a ishte mjedisi i punës toksik – ndoshta? Bethenny nuk është ylli i vetëm që ka ofruar shembuj. Stassi Schroeder gjithashtu zbuloi për Us Weekly se producentët mbuluan aktorët meshkuj kur bënin “gjëra të errëta”.

Bethenny doli duke u lëkundur me qëndrimin e saj të guximshëm. Ajo rrëmbeu menjëherë pendët dhe nuk fitoi shumë aleatë. Megjithatë, nëse do të hynte poshtë radarit, besoj se do të kishte pasur një përgjigje më të mirë nga audienca e saj. Kur Bethenny filloi të mërmëriste për herë të parë rreth shkeljeve në vendin e punës, dukej se mund të kishte qenë një taktikë ligjore për ta detyruar rrjetin t’i dorëzohej një sindikate.

Rrjeti Bravo është i pandalshëm

Ky plan mund të kishte funksionuar nëse rrjeti do të vendoste të luante top. Megjithatë, si mund të harrojë dikush që NBC Universal është një konglomerat mediatik me një ushtri avokatësh, filmime të pafundme, kontrata të tepërta dhe sekrete të paimagjinueshme të pista që mund të mbajnë çdo ish-zonjë shtëpiake në llogore? Sasia e kohës dhe energjisë që Bravo mund të shpenzonte lehtësisht për të bllokuar sistemin nuk është as qesharake.

Talenti i Bravos nuk konsiderohet klasa punëtore. Shumica erdhën në ekskluzivitete me paratë ose biznesin e tyre. Njerëzit me të cilët Bethenny lufton janë një sasi e vogël që nuk mund të krahasohet me yjet e Hollivudit ose anëtarët e SAG ose WGA. Mjerisht, pa marrë parasysh se sa fort shtyn Bethenny, thjesht nuk shoh që Bravo të shkatërrohet nga llogaritja e realitetit televiziv.