2023 ishte një pikë kthese për rregullat e Vanderpump, ja pse

Klea

2023 ishte një pikë kthese për rregullat e Vanderpump, ja pse

Scandoval mund të ketë qenë një makth për Tom Sandoval dhe Rachel Leviss, por ishte një ëndërr e realizuar për Rregullat e Vanderpompës. Seriali Bravo festoi 10 vjet në transmetim këtë vit, duke e bërë atë një nga spin-off-et më të suksesshëm që vjen nga rrjeti. Megjithatë, pas një dekade, shfaqja kishte filluar të tregonte moshën e saj. Producenti ekzekutiv Alex Baskin i tha Deadline në gusht 2023 se Vanderpump Rules ishte në prag të përfundimit përpara skandalit të mashtrimit.

Rrëfimi i Alex ngre pyetjen, a i shpëtoi lidhja e Sandoval dhe Rachel Rules Vanderpump? Ne sigurisht mendojmë kështu. Ja pse.

Ajo prezantoi shikues të rinj në shfaqje

(Foto nga Nicole Weingart/Bravo nëpërmjet Getty Images)

Skandovali nuk ishte vetëm një temë diskutimi mes dashamirëve të Bravo. Ai depërtoi në rrjedhën kryesore, me të gjithë nga The View deri te New York Times që mbulonin historinë. Mbulimi i skandalit zgjoi interesin e publikut dhe shumë shikues të rinj hipën në trenin Vanderpump Rules.

Vlerësimet për sezonin 10 të VPR ishin mbresëlënëse. Sipas Deadline, sezoni arriti “mbi 11.4 milionë shikues gjithsej” dhe pjesa e parë e ribashkimit theu një rekord për të qenë “episodi Bravo më i shikuar i çdo seriali në më shumë se nëntë vjet”. Wow, kjo është një sukses.

Riktheu shikues të vjetër

(Foto nga: Nicole Weingart/Bravo nëpërmjet Getty Images)

Kur zbulova për herë të parë rregullat e Vanderpump në kolegj, isha i fiksuar. Ndoshta kam pasur mesatarisht rreth tre episode në ditë dhe kam kërkuar fansa të tjerë të fiksuar pas VPR për të ndarë mendimet e mia për çdo anëtar problematik të kastit. Por ndërsa seriali përparonte dhe grupi i aktorëve u pjekur, fillova të bëhesha më pak i interesuar për serialin Bravo. Kishte më pak udhëtime të egra, të mbushura me pije alkoolike në Vegas dhe më shumë tregime rreth blerjes së pronës nga aktorët dhe krijimit të familjeve. Edhe fansat e tjerë dukej se po e ndjenin këtë sepse interesi për serialin filloi të zbehej në dy vitet e fundit.

Alex Baskin tha për Deadline se shfaqja kishte nevojë për një moment ringjalljeje kur u publikua lajmi për lidhjen e dashurisë së Sandoval dhe Rachel.

“Koha e [Scandoval] ka ndodhur të ketë qenë perfekt. Ishte çmenduri dhe provë se mund të ketë ende një monokulturë. Historia e Vanderpump është ajo e mbijetesës më shumë se çdo gjë tjetër. Ne po dilnim nga një sezon i nëntë vërtet i vështirë dhe patëm shkarkimin e aktorëve para sezonit dhe kishte një sezon me energji të ulët gjatë pandemisë. Për nder të rrjetit, ata na dhanë një tjetër drejtim dhe ne patëm një ringjallje gjithsesi.”

Scandoval u kujtoi fansave pse e duan VPR. Ne ramë në dashuri me rrëmujën, sjelljen e keqe dhe vendimet gërvishtëse të aktorëve që shpesh i futën në telashe. Ndonëse është e tmerrshme që rishfaqja i kushtoi një zemër të thyer fanses së preferuar Ariana Madix, mund të ketë qenë pikërisht ajo që shfaqja duhej të vazhdonte.

Garantoi shfaqjen një sezon tjetër

(Foto nga: Nicole Weingart/Bravo nëpërmjet Getty Images)

Alex përmendi në intervistën e tij se shfaqja ishte në tokë shkëmbore pas një sezoni 9 më pak se yjor. Megjithatë, Scandoval ndryshoi gjithçka. Tani, seriali është më popullor se kurrë, me shikues të rinj dhe të vjetër që presin me frymë të lodhur për sezonin 11. Rrëmuja e skandalit i dha Vanderpump Rules një shans për të shpëtuar shfaqjen e tyre.

A do të jetë në gjendje shfaqja të ruajë suksesin?

(Foto nga Amanda Edwards/Getty Images)

VPR-së i është dhënë një goditje tjetër, por nëse ata mund të mbajnë vrullin është ende një mister. Kasti ka ndryshuar shumë në 10 vitet e fundit. Ata nuk janë më 20-vjeçarë që po festojnë shqetësimet e tyre pa asnjë shqetësim për të ardhmen. Ata zotërojnë shtëpi dhe biznese, dhe disa prej tyre janë prindër të vërtetë.

Edhe pas Scandoval, emisionit i mungon një pjesë e kaosit që tërhoqi fansat në serial në radhë të parë. Unë mendoj se për të mbështetur shfaqjen, ata duhet të shtojnë anëtarë të rinj të kastit. E di që nuk ishte e suksesshme hera e fundit që ata u përpoqën ta bënin këtë, por ia vlen një goditje tjetër. Ne nuk mund të shikojmë Sandoval dhe Tom Schwartz të dehen për 10 vjet të tjera. Hajde, le të jemi të arsyeshëm.